ZPRAVODAJSTVÍ

Lidé vyrazili po stopách válečného letce

11. dubna 2017, 16:00, Vladimíra Bartoňová
Zábřeh, SvébohovPo stopách válečného letce Arnošta Valenty vyrazili milovníci dálkových pochodů v Zábřeze. Akce se v  pátek 24. března uskutečnila už po třiadvacáté. Počasí turistům přálo, a tak na startu tohoto oblíbeného pochodu stanulo více účastníků než obvykle. Vybírat mohli z tras 15, 35 a 50 kilometrů.

 „Zájemci se začali před školou houfovat už půl hodiny před startem, největší nápor byl asi do sedmnácti hodin, a potom těsně před koncem startovního okna v osmnáct hodin. V tu dobu už byli zpátky i první „patnáctkáři“, kteří se nejspíš pěkně proběhli,“ okomentovala letošní nadprůměrnou účast Pavlína Horáčková s tím, že tradičně nejvíce obsazená byla nejkratší trasa. „Na všech kontrolách a v cíli se podává občerstvení, vyhlášené jsou především chleby s tvarůžky nebo sádlem, které se od loňského roku servírují ve Václavově,“ řekla k nejnovějším změnám Horáčková.

Obrovský zájem

Pochodu se zúčastnilo 781 lidí, z toho 716 šlo 15 kilometrů, 36 účastníků zvolilo 35kilometrovou trasu a 29 nejodvážnějších se vydalo do noci na 50kilometrový pochod. Nejstarší účastník byl devětasedmdesátiletý muž, který dorazil až z Popradu. „Patří ke skupině starších pánů, co chodí pravidelně. Nejmladšímu účastníkovi byl teprve rok, ale ten se spíše nesl a vezl,“ přidala Horáčková perličky z letošní statistiky pochodu. Ten účastníky láká atmosférou noční přírody, připomínající útěk svébohovského rodáka, studenta gymnázia a pilota RAF Arnošta Valenty z nacistického zajateckého tábora. Pověstný Velký útěk ale nebyl pro Valentu úspěšný a společně s dalšími padesáti zajatci po něm našel z rukou gestapa smrt.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.