ZPRAVODAJSTVÍ

Lidé uvažují o odpojení od městských kotelen

5. února 2019, 07:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Pokud se od centrálního zásobování teplem (CZT) odpojí v Šumperku více domácností, spustí se lavina velmi negativních následků od zdražení tepla až po dramatické zhoršení životního prostředí. Alespoň takto vidí rostoucí snahy některých bytových domů o vybudování vlastních malých kotelen vedení šumperské radnice. Zastánci takového postupu jsou naopak přesvědčeni, že samostatnost jim přinese úspory.

„Obávám se, že lidé se stali obětí nepřesných informací, podobně jako ti, kteří naletěli třeba pofiderním překupníkům energií. Obyvatelům bytových domů tvrdí, že pokud si postaví vlastní kotelnu na plyn, dostanou základní surovinu levněji, než je její cena na trhu. Je to ekonomický nesmysl,“ řekl Týdnu na severu starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Město má více než tucet kotelen, které dodávají teplo tisícům Šumperanů. Podle některých z nich by bylo výhodnější, kdyby se od centrálního zásobování odpojili. Tvrdí, že by tak ušetřili nemalé finanční prostředky. „Je to jednoduché. Když si topíte sám, nemusíte vytvářet zisk, protože chcete ušetřit. Takže vybudování vlastní kotelny stojí alespoň za úvahu,“ tvrdí Karel T., jeden z obyvatel města, který přechod k nezávislosti na centrální kotelně zvažuje.

Podle starosty Spurného si lidé neuvědomují, že vybudování vlastní domovní nebo panelákové kotelny je administrativně i finančně velmi nákladné. Platí se dokonce i za samotné odpojení od CZT, přičemž jen tento krok může vyjít na desetitisíce korun.

Ve velkém se obyvatelé od CZT začali před třemi lety odpojovat v sousedním Jeseníku, kde to nakonec přineslo nemalé problémy. Diskuze na stejné téma se vloni rozhořela také v Mohelnici.
Lidé, kteří se od centrální kotelny chtějí odpojit, musí tento krok odůvodnit detailně zpracovaným rozborem, z něhož vyplyne ekonomická výhodnost vlastní kotelny. V opačném případě mají smůlu a stavbu kotelny jim povolit nemusí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.2.2019 07:32
Titulek: Bez titulku
Autor: Karel
39
Nechápu proč by jsme mněli platit zisky zahraničním firmám a nadstandartní plat řediteli Satezy,proč si nemůžeme hospodařit sami v našem panelovém domě a musíme platit tolik kolik nám určí Sateza.Myslele jsem,že nové vedení radnice je nové a zpřetrhá staré propojení lidí,kteří Šumperk jen tunelují a lidi v něm.
Reagovat
Datum: 5.2.2019 08:11
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Petr
45
No, zahraničním firmám platíme proto, protože jsme hloupý národ. Tak nějak jsme si to tady od roku 1989 nechali rozprodat - rozkrást. Voda patří Francouzům, s odpadem také zacházet neumíme, je tam zahraniční majitel, autobusovou dopravu neumíme provozovat, také to provozuje cizina, fabriky patří většinou zahraničním majitelům.
Hezky se tomu říkalo privatizace, bylo to ale normální rozkradení.
Pokud se chcete odpojit od stávajících kotelen, bude Vám vysvětleno, že kotelny jsou dimenzovány na stávající odběr tepla a že při Vašem odpojení se budou muset koupit nové, menší kotle. A Vy to budete muset zaplatit.
Je to velice dobře vymyšlené. P.F.
Reagovat
Datum: 11.2.2019 12:14
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Občan
37
Kam jsme to jako češi dohospodařili za 40 let vlády jedné strany víme všichni. Domnívám se, že dneska vás nikdo k ničemu nenutí, tak jako dříve.
Reagovat
Datum: 5.2.2019 11:56
Titulek: Pro Karla
Autor: X
37
Proč asi ? kotelny patří Satéze (ta městu) rozvody taky městu.
A rakušáci tvoří zisk a městu z toho taky kape.
Reagovat
Datum: 5.2.2019 12:23
Titulek: Re: Pro Karla
Autor: X
29
Oprava kotelny patří Podnikům města Šumperka a.s ne Staeze
Reagovat
Datum: 6.2.2019 08:58
Titulek: Příklad Jeseník
Autor: Milan Navrátil
15
Vážení přátelé než začnete věřit zaručeným zprávám všech odborníků že lepší je vlastní kotelna, běžte se podívat na důsledky v Jeseníku. Pokud máte pochyby, každý si hájí svou pravdu, Sateza svou, dýleři malých kotelen svou, nikdo nevidíme, jak to dopadne za pár let. V Jeseníku to už vědí a zeptejte se tam, všichni prodělali na tom odpojení velké části obyvatel, lidi co se odpojili a také co se neodpojili, Radnice se to snaží pozdě řešit ale řešení teď je pozdě.
Reagovat
Datum: 7.2.2019 22:39
Titulek: Re: Příklad Jeseník
Autor: Jakub Mrázek
18
Dobrý den,
bohužel do Jeseníku to mám kousek dál :-( ale docela dost by mě to zajímalo - co se tam stalo/děje? Osobně mám pocit, že platit cizí lidi+budovy+vytápění chodníků (můžu vyfotit aktuální stav, když je sníh) je velmi neekonomické.
Reagovat
Datum: 8.2.2019 07:49
Titulek: Re: Příklad Jeseník
Autor: Jenda Benda
27
Lidé nesmí být líní a musí si začít věci zařizovat sami. Nesmí věřit parazitům, že udělají něco za ně a v jejich prospěch.
Reagovat
Datum: 11.2.2019 12:20
Titulek: Re: Příklad Jeseník
Autor: Občan
34
Mohu Vám kvalifikovaně říct, jak to dopadlo v Zábřehu. Dlouho nám teplo a teplou vodu dodával zábřežský TALORM za své ceny a bránil ve zřízení vlastních kotelen. Pak nám natruc dali výpověď dodávek tepla poslední možný den a tak jsme měli 6 měsíců nato, abychom udělali projekt, sehnali dodavatele a uvedli kotelnu do chodu. Podařilo se. Dneska platíme za teplo a teplo vodou asi o 45% méně, než Talormu. Tak taková jsou fakta.
Reagovat
Datum: 16.2.2019 19:03
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: fandasever
22
Platíme protože naši zastupitelé prodali co mohli, penízky shrábli do svých kapes a teď jsou vysmátí, inu zvolili jsme si je a stále je volíme
Reagovat
Datum: 5.2.2019 09:08
Titulek: Příklady táhnou
Autor: Jenda Benda
35
Stačí se podívat do Krumpachu v Zábřehu.
Reagovat
Datum: 5.2.2019 10:31
Titulek: Bez titulku
Autor: HM
40
Ano zdražení tepla z CZT by masové odpojování odběratelů každopádně způsobilo. Sateza by si jistě nepřipustila snížení zisku, takže by od menšího počtu odběratelů potřebovali vytáhnout stejné peníze.
Centrální zásobování tepla v šumperském pojetí dost komická atrakce. Celý tento systém je uměle držen při životě a nemá moc racionálních výhod. Stačí si pročíst pár článků na toto téma třeba na potrálu TZBinfo.cz, člověk dostane celkem solidní pojem o tom jak lze ekonomicky přijatelně topit bytové domy decentralizovaně za využití moderních systémů (FVE, solární kolektory, tepelná čerpadla, kaskádové plynové kondenzační kotelny a jiné...)
Reagovat
Datum: 5.2.2019 10:38
Titulek: Bez titulku
Autor: občan Zábřehu
47
Nechci nikomu radit, ale byl jsem u dvou realizací odpojení bytového domu od CZT v Zábřehu. Také provozovatel dělal všechno možné, aby nám to nebylo umožněno. Nakonec žádné více náklady jak tu píše pan starosta nejsou. Sítě k připojení domu jsou ve vlastnictví provozovatele vytápění a né majitelů bytových domu, to se trochu pan strarosta plete a je i na to nález ústavního soudu. Více náklady na stavbu úplný nesmysl již 2 roky kotelnu provozujeme bytový dům o 23 BJ cena kotelny cca 800000. již v první roce došlo k úspoře na jednotlivých BJ o cca 40 % (vytápění + teplá voda - zde je největší uspora). Nechci zde rozpočítávat za jak dlouho se kotelny vyplatí, ale dle našich propočtů cca 6 let, když životnost minimálně 10 let...ale jak tu psal pán v článku zde to není o lidech, o ty tu nikomu přece nejde
Reagovat
Datum: 5.2.2019 15:31
Titulek: Dejte nám teplo levněji a
Autor: Nešumperák
24
mi se neodpojíme.V Zábřehu se taky trhli a jsou v pohodě.Jen vás nesmí limitovat maximální průtok plynové přípojky.
Reagovat
Datum: 5.2.2019 23:11
Titulek: Výběrové řízení na funkci ředitele PMŠ
Autor: 04.02.2019
24
Správní rada společnosti Podniky města Šumperka a.s. vyhlásila výběrové řízení na funkci statutárního ředitele této společnosti. Bližší informace o podmínkách výběrového řízení vč. termínu podání přihlášek naleznete v sekci: O společnosti
Lhůta pro doručení přihlášek: Přihlášku lze podat ve lhůtě doručení do 20.02.2019 do 11.00 hod.
Ústní pohovor: proběhne dne 21.02.2019 v dopoledních hodinách.
Vedení společnosti PMŠ: Mgr. Patrik Tomáš Pavlíček, statutární ředitel
Správní rada :
místní velkozloděj Luboš Cekr (NEZÁVISLÁ VOLBA), předseda správní rady
Petr Hasala (ANO), člen správní rady
Karel Hošek (TOP09), člen správní rady
Martin Janíček (ANO), člen správní rady
Michael Kohajda (KDU-ČSL), člen správní rady
http://www.pms-spk.cz/redakce/index.php?subakce=news&lanG=cs&xuser=
http://www.pms-spk.cz/redakce/index.php?clanek=143&xuser=&lanG=cs&slozka=121

Zloději, kdy vrátíte ukradený obecní HOTEL SPORT městu Šumperk? Kdy bude zveřejněn forenzní audit z roku 2016 (cena auditu 490 000 Kč, dodavatel auditu BDO Audit s.r.o.) , podle kterého za Brožova šéfování PMŠ chybí v účetnictví PMŠ stovky účetních dokladů, kampak zmizely miliony z PMŠ?

ČSAD Ostrava a.s. = Luboš Cekr
sumpersky.rej.cz/clanky/studena-sprcha-pro-radnici/
Bývalý generální ředitel Martin Dvořák Dopravního podnik hl.m.Prahy (předtím ředitel televize PRIMA) vyvedl podvodem vnitropodnikovou dopravu na společnost Karir CZ za 750 milionů. Dopravní podnik zaplatí několikanásobně více, než kdyby si svůj původní vozový park modernizoval sám. Firma KARIR nesplňovala takřka žádná z kritérií zadávacího řízení. Protože společnost vydala akcie na jméno, tedy takzvané anonymní akcie, nelze z obchodního rejstříku vyčíst, kdo ji vlastní. Jednatel Luboš Cekr nechtěl Reportérům ČT jméno majitele prozradit.
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/dpp-pronajem-aut-vnitrni-doprava-smlouva-karir-reporteri-ct.A180313_121331_praha-zpravy_zuf
Reagovat
Datum: 8.2.2019 08:21
Titulek: odpojení od kotelen
Autor: laďa
33
Vážený pane starosto, myslím, že by neuškodilo místo planého řečnění doslova zjednodušit a zprůhlednit celé zásobování teplem a teplou vodou. Myslím tím i zbavení se různých Brožových příživníků. Těch možností, jak vytápět domácnost je několik. A věřím, že ne všichni pozitivní dodavatelé jak techniky, tak média budou klást odpor.Co si budeme vykládat. Peníze za teplo a teplou vodu někdo bral a zapomněl na to, že běží i čas. Nyní je asi na čase od dodávek odstřihnout lidi, či organizace, které, velice pravděpodobně dávaly našemu bývalému vedení nějaký ten desátek do kapsičky. Prostě vše zprůhlednit a zjednodušit. Možná bude vjhodné se vrátit i k tomu, zabývat se dluhem provozovatelů hotelu Sport vůči městské pokladně, no a hlavně dořešit asi mizernou a nebo žádnou práci určitě placené správní rady služeb města Šumperka. Předpokládám, že chcete abychom vás na radnici začali brát vážně.
Reagovat
Datum: 8.2.2019 08:25
Titulek: Odpojení od CZT
Autor: Miloš Šula
23
Odpojení od CZT se panelákům bohužel nevyplatí:
Firmy bohužel podsouvají mylné informace - vetšinou se jedná o novodobé "šmejdy", kteří se snaží vydělat na neznalosti a maskují skutečné náklady na provoz. Udají tak pouze cenu za GJ tepla tj. náklady na plyn.
Do této položky je potřeba započítat např.:
- životnost kotle/kotlů je odhadem nějakých 30 let, takže musíme přičíst náklady na jejich výměnu cca 200-400 tis.Kč
- pravidelné revize elektroinstalace a plynu 10-20tis.Kč ročně
- servisní poplatek - dálkový dozor -20tis. ročně
+ další poplatky dle individuálního řešení - někteří dávají rekuperační jednotky, solární panely aby to vypadalo "zeleněji" , ale ve skutečnosti to ještě veškeré náklady a provoz navyšuje.


Druhá věc je, že si nedovedu představit zimu v takovém městě, kde se ze stovek paneláků bude kouřit a zvýší se tak lokální emise nehledě na ten "krásný industriální pohled na město".

Těch důvodů je mnohem víc - mohli bychom se např. bavit o kogeneračních jednotkách , které používá CZT a jsou schopny kompenzovat rostoucí cenu plynu a zároveň posilovat lokální energetickou siť.
Reagovat
Datum: 11.2.2019 12:32
Titulek: Re: Odpojení od CZT
Autor: Občan
35
Jste hezký demagog pane. Žiju v Zábřehu a zrovna před 3 mi roky jsme se konečně odpojili od Talormu a máme vlastní plynovou kotelnu ve vchodě. Cena za teplo a teplou vodu je o 45% nižší!
Jak tady strašíte těmi částkami ve statisícícch a desítkách tisích, tak to je hezká demogogie. Revize kotelny a její údržba se hradí z fondu oprav. Příspěvek do fondu oprav se po pořízení nijak nenavyšoval!
Co se týče případných větších oprav po záruce nebo výměně kotlů po skončení životnosti je vyřešeno samostatných fondem, který byl zřízen hned na začátku. Každá domácnost podle podlahové výměry do něj odvádí asi 200 až 300 korun měsíčně.
Naproti tomu každý byt ušetří proti dřívějším dodávkám z CZT průměrně 1500,-- Kč měsíčně.
A ta trocha páry, která vychází z komínu (máme kondenzační kotle) vůbec nesmrdí. To kdejaký diesel co projede po ulici smrdí mnohem hůř.
Reagovat
Datum: 10.2.2019 19:52
Titulek: Zábřeh
Autor: mita
37
V Zábřehu mají většinu domovních kotelen u panelových domů a obyvatelé si vůbec nestěžují, že by to bylo dražší.
Reagovat
Datum: 11.2.2019 12:37
Titulek: Re: Zábřeh
Autor: Občan
34
Pravda je taková, že máme teplo a teplou vodu o 45% levnější! Máme vlastní kotelnu 3 roky a jsme naprosto spokojeni.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.