KULTURA

Lidé mohou poznávat evropské dědictví

11. září 2018, 20:00, Ondřej Polák
Lidé mohou poznávat evropské dědictví Šumperk – Stejně jako v Zábřeze, Mohelnici a dalších obcích našeho regionu se také v Šumperku tento týden konají Dny evropského dědictví. Obyvatelům i návštěvníkům města zdarma otevřou své brány památky, včetně těch, které nebývají běžně přístupné.

 „Na mnoha místech budou připraveni průvodci s informacemi o historii objektů a jejich architektonickém vývoji. Doprovodný program nabídne například koncert žesťového tria The Flash Brass v klášterním kostele,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Další akce se uskuteční na železnici, když mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude lidi vozit historický motorový vlak „Věžák“, nebo na „Točáku“, kde proběhne Den řemesel.

Osady zaniklé v toku času

Program Dnů evropského dědictví v Šumperku ozvláštní ve středu 12. září od 16 hodin vernisáž výstavy Zaniklé osady v informačním centru. Úvodním slovem ji představí historik Vít Lucuk, který povede i následnou besedu v nové budově Městské knihovny T. G. Masaryka. „Návštěvníci se mohou dozvědět mnoho zajímavých informací o blízkých osadách, které zanikly v toku času,“ zve na akci ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

Běžně nepřístupná místa

Další atraktivní program čeká na příznivce historie v sobotu. „V Geschaderově domě bude kromě expozice Čarodějnické procesy připraven průvodce, který zájemce zavede do běžně nepřístupných částí domu. Lidé si mohou prohlédnout také pět šumperských kostelů, již tradičně klášterní kostel a kostel sv. Jana Křtitele, dále kostel sv. Barbory, evangelický kostel a starokatolický kostel. Naopak radniční věž letos kvůli rekonstrukci budovy dostupná nebude,“ oznámil za pořadatele Antonín Linet.
Lákavá bude také možnost nahlédnout do útrob Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky.
Obyvatele Šumperka jistě zaujme také možnost návštěvy bývalého šlechtického sídla Tunklů a Žerotínů „zámeček“, kde se uskuteční prohlídky v sobotu vždy v celou hodinu, kromě poledne.

Vlak odjede dvakrát

Další program chystá Vlastivědné muzeum v Šumperku a na své si přijdou i příznivci železnice. „Trať mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude brázdit historický motorový vůz, který byl vyroben ve 30. letech minulého století,“ poznamenal Martin Šůstal z Českých drah a dodal: „Odjezd ze Šumperka bude v 9.40 a 12.30 hodin. Jízdenky si lidé zakoupí přímo na místě.“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.