KULTURA

Lidé mohou poznávat evropské dědictví

11. září 2018, 20:00, Ondřej Polák
Lidé mohou poznávat evropské dědictví Šumperk – Stejně jako v Zábřeze, Mohelnici a dalších obcích našeho regionu se také v Šumperku tento týden konají Dny evropského dědictví. Obyvatelům i návštěvníkům města zdarma otevřou své brány památky, včetně těch, které nebývají běžně přístupné.

 „Na mnoha místech budou připraveni průvodci s informacemi o historii objektů a jejich architektonickém vývoji. Doprovodný program nabídne například koncert žesťového tria The Flash Brass v klášterním kostele,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Další akce se uskuteční na železnici, když mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude lidi vozit historický motorový vlak „Věžák“, nebo na „Točáku“, kde proběhne Den řemesel.

Osady zaniklé v toku času

Program Dnů evropského dědictví v Šumperku ozvláštní ve středu 12. září od 16 hodin vernisáž výstavy Zaniklé osady v informačním centru. Úvodním slovem ji představí historik Vít Lucuk, který povede i následnou besedu v nové budově Městské knihovny T. G. Masaryka. „Návštěvníci se mohou dozvědět mnoho zajímavých informací o blízkých osadách, které zanikly v toku času,“ zve na akci ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

Běžně nepřístupná místa

Další atraktivní program čeká na příznivce historie v sobotu. „V Geschaderově domě bude kromě expozice Čarodějnické procesy připraven průvodce, který zájemce zavede do běžně nepřístupných částí domu. Lidé si mohou prohlédnout také pět šumperských kostelů, již tradičně klášterní kostel a kostel sv. Jana Křtitele, dále kostel sv. Barbory, evangelický kostel a starokatolický kostel. Naopak radniční věž letos kvůli rekonstrukci budovy dostupná nebude,“ oznámil za pořadatele Antonín Linet.
Lákavá bude také možnost nahlédnout do útrob Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky.
Obyvatele Šumperka jistě zaujme také možnost návštěvy bývalého šlechtického sídla Tunklů a Žerotínů „zámeček“, kde se uskuteční prohlídky v sobotu vždy v celou hodinu, kromě poledne.

Vlak odjede dvakrát

Další program chystá Vlastivědné muzeum v Šumperku a na své si přijdou i příznivci železnice. „Trať mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude brázdit historický motorový vůz, který byl vyroben ve 30. letech minulého století,“ poznamenal Martin Šůstal z Českých drah a dodal: „Odjezd ze Šumperka bude v 9.40 a 12.30 hodin. Jízdenky si lidé zakoupí přímo na místě.“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.