KULTURA

Levandulový festival opět na scéně. Louky nad Bezděkovem obsadí 5. a 6. července

25. června 2019, 18:00, bav
Úsov, Bezděkov –Tradice Levandulového festivalu, kterou na svém statku a polích s levandulí založil Lukáš Drlík z Bezděkova u Úsova, pokračuje. Pořadatelé mu opět věnovali sváteční dny 5. a 6. července a kromě komentovaných prohlídek polí a statku připravili i několik levandulových novinek, proložených nonstop programem zábavy a poučení.

„Ke dvěma hudebním pódiím, na nichž již 3. ročník tohoto ojedinělého festivalu nabídne návštěvníkům program, přibude nově i Dětská scéna, na níž v projektu Malý gurmán projdou děti kurzem vaření a školou chutí,“ říká autor scénáře a moderátor v jedné osobě Jindřich Solovský. Také na ně čeká interaktivní Farmářská stezka s několika stanovišti k získání praktických dovedností a nových poznání o ekologickém zemědělství. Doplňkově pak malování na tvář, bubnování, poznávání kovářského a tkalcovského řemesla nebo originální dětský kolotoč a další atrakce.

„Horkou novinkou je rozšíření kulturního programu do okolí levandulového krámku v budově bývalého obecního úřadu, kde je dnes doplňková výroba i muzeum,“ informuje Solovský o letošních změnách. „Na hlavní scéně jsou pak největším lákadlem Mňága a Žďorp, 05 a Radeček nebo Argema a také poprvé orientační časy jejich vystoupení,“ odtajňuje Solovský koncertní hvězdy festivalu. Organizátoři také dali prostor Asociaci soukromého zemědělství, která se postará o posílení dětského programu a Svaz pro-bio zajistí besedy s odborníky na téma ekologického zemědělství. A levandule se bude nejen obdivovat a nakupovat výrobky z ní, ale také se z ní na místě bude i vařit.

O levanduli se bude mluvit i ji ochutnávat 

„Přímo na jevišti nás to naučí televizní kuchař Honza Rimpler nebo organizátoři brněnské školy vaření,“ zve k účasti Solovský. O jejich poukaz pro dvě osoby v hodnotě šesti tisíc korun dostanou letos návštěvníci možnost soutěžit. Porota opět zhodnotí nejlepší domácí bábovku a návštěvníci objeví další nezvyklé chutě v nových výrobcích pořadatelského statku. Ti již v minulosti představili levandulovou zmrzlinu, pivo či klobásky. Letos sortiment posílili o levandulový punč, likér, čokoládu či sušenky.

"Jsme také připraveni na komentované prohlídky statku a jeho zpracovatelny levandule. Z řad návštěvníků festivalu o ně bývá enormní zájem," říká ředitel festivalu a majitel statku Lukáš Drlík s poznámkou, že loni se na polích nad Bezděkovem během festivalu vystřídalo okolo 7 a půl tisíce lidí. „Nově rovněž nabídneme 1,5 kilometrovou procházku Levandulovou stezkou kolem našich polí," doplňuje jednatelka festivalu Veronika Pejšová. Památeční kytička levandule nebo vzpomínkové foto bude podle ní i letos součástí nabízených služeb.

Po oba dny budou mít lidé možnost nakupovat u prezentačních stánků, jejichž nabídka bude převážně z oblasti regionálních produktů Hané a Jeseníky, zdravé výživy, přírodní kosmetiky, specializovaných potravin i nápojů. Vyhrávat jim k tomu budou kapely nejrůznějších žánrů a letos poprvé i promítat filmy o farmářství.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.