KULTURA

Levandulový festival opět na scéně. Louky nad Bezděkovem obsadí 5. a 6. července

25. června 2019, 18:00, bav
Úsov, Bezděkov –Tradice Levandulového festivalu, kterou na svém statku a polích s levandulí založil Lukáš Drlík z Bezděkova u Úsova, pokračuje. Pořadatelé mu opět věnovali sváteční dny 5. a 6. července a kromě komentovaných prohlídek polí a statku připravili i několik levandulových novinek, proložených nonstop programem zábavy a poučení.

„Ke dvěma hudebním pódiím, na nichž již 3. ročník tohoto ojedinělého festivalu nabídne návštěvníkům program, přibude nově i Dětská scéna, na níž v projektu Malý gurmán projdou děti kurzem vaření a školou chutí,“ říká autor scénáře a moderátor v jedné osobě Jindřich Solovský. Také na ně čeká interaktivní Farmářská stezka s několika stanovišti k získání praktických dovedností a nových poznání o ekologickém zemědělství. Doplňkově pak malování na tvář, bubnování, poznávání kovářského a tkalcovského řemesla nebo originální dětský kolotoč a další atrakce.

„Horkou novinkou je rozšíření kulturního programu do okolí levandulového krámku v budově bývalého obecního úřadu, kde je dnes doplňková výroba i muzeum,“ informuje Solovský o letošních změnách. „Na hlavní scéně jsou pak největším lákadlem Mňága a Žďorp, 05 a Radeček nebo Argema a také poprvé orientační časy jejich vystoupení,“ odtajňuje Solovský koncertní hvězdy festivalu. Organizátoři také dali prostor Asociaci soukromého zemědělství, která se postará o posílení dětského programu a Svaz pro-bio zajistí besedy s odborníky na téma ekologického zemědělství. A levandule se bude nejen obdivovat a nakupovat výrobky z ní, ale také se z ní na místě bude i vařit.

O levanduli se bude mluvit i ji ochutnávat 

„Přímo na jevišti nás to naučí televizní kuchař Honza Rimpler nebo organizátoři brněnské školy vaření,“ zve k účasti Solovský. O jejich poukaz pro dvě osoby v hodnotě šesti tisíc korun dostanou letos návštěvníci možnost soutěžit. Porota opět zhodnotí nejlepší domácí bábovku a návštěvníci objeví další nezvyklé chutě v nových výrobcích pořadatelského statku. Ti již v minulosti představili levandulovou zmrzlinu, pivo či klobásky. Letos sortiment posílili o levandulový punč, likér, čokoládu či sušenky.

"Jsme také připraveni na komentované prohlídky statku a jeho zpracovatelny levandule. Z řad návštěvníků festivalu o ně bývá enormní zájem," říká ředitel festivalu a majitel statku Lukáš Drlík s poznámkou, že loni se na polích nad Bezděkovem během festivalu vystřídalo okolo 7 a půl tisíce lidí. „Nově rovněž nabídneme 1,5 kilometrovou procházku Levandulovou stezkou kolem našich polí," doplňuje jednatelka festivalu Veronika Pejšová. Památeční kytička levandule nebo vzpomínkové foto bude podle ní i letos součástí nabízených služeb.

Po oba dny budou mít lidé možnost nakupovat u prezentačních stánků, jejichž nabídka bude převážně z oblasti regionálních produktů Hané a Jeseníky, zdravé výživy, přírodní kosmetiky, specializovaných potravin i nápojů. Vyhrávat jim k tomu budou kapely nejrůznějších žánrů a letos poprvé i promítat filmy o farmářství.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.