KULTURA

Letošní Blues Alive zavede diváky do Chicaga, kolébky elektrického blues

2. listopadu 2009, 00:00, téma BLUES, rejdakce
Šumperk - 14. ročník festivalu Blues Alive, největší středoevropské přehlídky bluesové hudby, proběhne od 12. do 15. listopadu v Šumperku a polském Chorzowě.
„Celkově přijede přes třicet kapel, které představují špičku českého, polského, britského a amerického blues,“ říká ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. „Letošním programem se vine jako červená nit hudba z Chicaga, města, kde vzniklo a které je Mekkou tradičního elektrického blues,“ říká Ondřej Bezr, dramaturg festivalu. „Do Chicaga se totiž stěhovali v době tzv. Velké migrace z delty řeky Mississippi původní Afroameričané. Jedinou šancí, jak se prosadit v městském prostředí, bylo zelektrifikovat původní akustické blues,“ dodává. Chicago se tak stalo kolébkou, ze které se šířilo blues do světa a které pak dalo základ rockové hudbě, jak ji znají lidé po celém světě.

Festival zahájí 12. listopadu večer nazvaný „Pocta Koko Taylor“. Koko Taylor, která zemřela letos 3. června, byla nazývána „královnou chicagského blues“. Na jednom pódiu se při tomto koncertu sejdou téměř všechny české bluesové zpěvačky, které zazpívají i skladby z repertoáru této legendy.

Z Chicaga přijíždějí také dvě hlavní hvězdy festivalu. První je kytarista a zpěvák Lurrie Bell se svým Blues Bandem. „Lurrie Bell je jeden z nejlepších současných hráčů na kytaru, ikona bluesové hudby. Jeho otec byl navíc slavný harmonikář,“ uvádí Ondřej Bezr. Blues Alive se stane také jednou ze zastávek „spanilé jízdy“ hvězd pod souhrnnou hlavičkou Chicago Blues Festival Tour: na pozadí hry jednoho „home bandu“, kapely Zaka Harmona, se představí tři frontmani – zpěvačka Diunna Greenleaf a kytaristé Gregg Wright a Zac Harmon. „Zajímavostí je, že se Gregg Wright v roce 1984 zúčastnil slavné Victory Tour Michaela Jacksona s rodinnou kapelou The Jacksons,“ doplňuje Vladimír Rybička.
 

Do Chicaga zavede diváky i hraný film „Cadillac Records“, který mapuje historii zdejšího vydavatelství Chess Records, které sehrálo zásadní roli v rozvoji blues. Trojici hlavních hvězd doplní britský harmonikář Paul Lamb s The King Snakes. „Podle odborných anket jde o nejlepší současnou britskou bluesovou kapelu. To, co byl dříve pro starší generaci například John Mayall, je pro současnou právě Paul Lamb,“ doplňuje Ondřej Bezr.

K dalším zajímavým programovým bodům letošního ročníku patří například koncert Gospel Limited v kostele, odpoledne „One Man Show“ se sólovými muzikanty, společný koncert 2Wings s Danem Šustrem a Blankou Šrůmovou (ex Tichá dohoda) s Janem Ponocným jako hostem, speciální vystoupení slovenské kapely Longital nebo koncerty vítězů soutěže Blues Aperitiv.

„V době festivalu bluesovou hudbou žije celý Šumperk, večery uzavírají noční jam session zúčastněných kapel,“ uzavírá Vladimír Rybička. Blues Alive je největší středoevropskou přehlídkou hudby tohoto žánru, v jeho historii na něm vystoupili největší jména jako James Cotton, Joe Louis Walker, Bob Margolin, Hubert Sumlin, Toni Lynn Washington, Chris Thomas King či Holmes Brothers.

Vstupenky v cenách od 50 do 420 Kč jsou v prodeji od 15. září, permanentka na hlavní program pak za 590 Kč. Podrobný program a další informace na www.bluesalive.cz.


Podrobné informace k programu:

Festival zahájí ve čtvrtek 12. listopadu „Pocta Koko Taylor“. Zpěvačka Koko Taylor, přezdívaná „Královna chicagského blues“, zemřela 3. června tohoto roku ve věku 80 let. Až do nástupu do nemocnice však pravidelně koncertovala. Naposledy to bylo 7. května při předávání nejprestižnějších žánrových ocenění Blues Music Awards v Memphisu. Zpěvačka získala cenu pro nejlepší interpretku tradičního blues za minulý rok. „Možnost vystoupení Koko Taylor jsme domlouvali několik let, nikdy jsme se bohužel netrefili do správného termínu,“ řekl po její smrti Vladimír Rybička. Počáteční nesmělý nápad se rozrostl do podoby celého jednoho koncertního večera, na kterém se představí čtyři z nejvýznamnějších českých bluesových zpěvaček současnosti: Petra Poláková – Uvírová a Mothers Follow Chairs, Koko Taylor Tribute Band feat. Hanka Říhová, Petra Börnerová Band a Miloš Železňák, Hanka Dundrová and Trouble Heroes.

Vůbec poprvé se v rámci Blues Alive seznámí v pátek v kostele diváci s moderní podobou gospelu, a to přímo v podání jednoho z nejuznávanějších představitelů tohoto stylu na našem území. V repertoáru Gospel Limited je řada moderních gospelů od světoznámých amerických i evropských gospelových autorů jako Kirk Franklin, Richard Smallwood, Edwin Hawkins, Donald Lawrence, Willie Small, Clarence Eggleton, Maria Nordenback a mnoho dalších.

Po vystoupení vítězů soutěže Blues Aperitiv, polské kapely Hoodoo Band, českých Abigail Ybarra a Marcel Flemr Blues Band s rozšířenou dechovou sekcí se vrcholem večera v pátek 13. listopadu stane koncert Paula Lamba a The King Snakes /UK/, kteří jsou světovou bluesovou veřejností už léta všeobecně považováni za nejlepší britskou kapelu svého žánru. Mnohokrát byl tento titul stvrzen i odbornými a posluchačskými výročními anketami. Se svou dnes už dvougenerační kapelou slaví na Ostrovech úspěchy už od začátku 90. let. Je mimořádně aktivní ve vydávání desek i koncertování. „A na jejich show je to po čertech znát,“ uzavírá Ondřej Bezr.

Sobotu 14. listopadu zahájí film „Cadillac Records“ (USA, 2008, české titulky). Režisérce Darnell Martin se v tomto hraném celovečerním filmu podařilo velmi věrně a zajímavě vylíčit historii vůbec nejdůležitějšího hudebního vydavatelství v dějinách bluesové hudby, chicagských Chess Records. „Před divákovýma očima jako na dlani ožívá spousta slavných bluesových historek, legend, mýtů i drbů, doprovázená samozřejmě spoustou skvělé hudby,“ líčí Ondřej Bezr. Snímek v Česku není v běžné distribuci.

Tématem letošního sobotního odpoledne jsou takzvané one-man-bandy. Tedy muzikanti, kteří zároveň obhospodařují několik nástrojů, a tak jsou vlastně schopni dosáhnout výrazu celé kapely. „Za one-man-band tak můžeme vlastně považovat na jedné straně kytaristu silně si dupajícího do rytmu, na straně druhé muzikanta, který je schopen za pomoci nejsoučasnějších technologií navrstvit několik partů svých nástrojů a hlasů do hutného a bohatého zvuku,“ doplňuje Ondřej Bezr.

Hlavní koncert v sobotu večer nabídne velmi nabitý program: kromě rakouských The Roosevelt Hookers a české Kulturní úderky, pak především kapelu Longital /SK/, kteří připravili mimořádný program s písničkami ze svých začátků, tedy z doby, kdy ještě působili jako živé, téměř folkrockově znějící kvarteto. Na tento večer si na Blues Alive připravili 2Wings Dana Šustra s Blankou Šrůmovou (bývalí členové Tiché dohody) a zvláštním hostem - kytaristou Honzou Ponocným (Circus Ponorka) - speciální set určený jen šumperským posluchačům.

V 90. letech byla Tichá dohoda jednou z nejpopulárnějších a na českou scénu nejvlivnějších kapel. Se zlomem desetiletí se kapela hudebně i lidsky rozešla, zpěvačka Blanka Šrůmová se vydala na sólovou dráhu a mozek souboru, kytarista Dan Šustr, na hudbu zcela rezignoval. „Až v roce 2005 mě kámoši z reklamní agentury ukecali, ať udělám hudbu k reklamě na pivo, takovou půlminutovou kytarovku, a díky tomu jsem zase dostal strašnou chuť se k muzice vrátit,“ říká jeden z našich nejlepších kytaristů. Šustr dal dohromady kapelu 2Wings, ve které uvolnil stavidla přímočarému rock´n´rollovému výrazu, který má k blues odedávna tak blízko.

Už po čtyřicáté se do Evropy vydává „spanilá jízda“ hvězd pod souhrnnou hlavičkou Chicago Blues Festival Tour a festival Blues Alive bude letos jednou z jejích zastávek. Systém vystoupení je snadno představitelný: na pozadí hry jednoho „home bandu“, kterým je v tomto případě kapela Zaka Harmona se představí hned několik frontmanů, v našem případě tři. Samotný Zac Harmon je dlouholetým kytaristou, skladatelem a producentem s mississippskými kořeny, který velkou část života prožil v Los Angeles, kde spolupracoval s dlouhou řadou tamních muzikantů a přičichl i k filmové hudbě.

Druhým sólistou tohoto „bluesového cirkusu“ bude Gregg Wright, považovaný za jednoho z nejinovativnějších kytaristů ve svém žánru. Stejně jako Zac Harmon je ovšem i Wright univerzálním hráčem, který se nikdy neuzavíral do ulity jediného stylu. Jako člen doprovodné kapely dokonce absolvoval turné se samotným Michaelem Jacksonem. „Ozdobou tohoto bloku beze sporu bude vystoupení Diunny Greenleaf, zpěvačky, kterou lze bez nadsázky nazvat „sběratelkou cen“ za poslední léta. Její jméno několikanásobně figuruje i na soupisce nejprestižnějších bluesových ocenění Blues Music Awards,“ uzavírá Ondřej Bezr.

Letošní hody ve stylu pravověrného chicagského blues vyvrcholí vystoupením celosvětově proslulého kytaristy a zpěváka Lurrieho Bella a jeho kapely His Chicago Blues Band. „Jeho jméno a nahrávky nemohly uniknout nikomu, kdo se o blues byť jen trochu zajímá. Už třeba proto, že je synem jednoho z největších hráčů na foukací harmoniku, co jich kdy bluesová scéna měla, Careyho Bella,“ popisuje Ondřej Bezr. V sedmnácti letech spoluzaložil s dalšími dvěma syny slavných otců, harmonikářem Billym Branchem a basistou Freddiem Dixonem, kapelu s příznačným názvem The Sons Of The Blues (Synové blues). Paralelně byl Lurrie Bell čtyři roky členem doprovodné kapely samotné Koko Taylor, kde vychodil pomyslnou bluesovou univerzitu na nejvyšší úrovni.

Další léta doprovázel svého otce, se kterým průběžně spolupracoval až do jeho smrti v roce 2007. Divoký život na nekonečných koncertních šňůrách ovšem Bellovi způsobil několikaleté vážné problémy s drogovou závislostí, ze které se „vyhrabal“ až v polovině 90. let. Od té doby se jeho kariéra v první bluesové lize odvíjí jako na drátkách. Lurrie Bell natočil celkem něco kolem padesáti desek, z toho devět sólových a deset společně s otcem.
Festival Blues Alive tradičně uzavře 15. listopadu koncert v polském Chorzowě.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.