KULTURA

Letní kulturní akce byly chváleny i kritizovány

12. září 2008, 05:15, -zag-, město Zábřeh, MP Šumperk
Zábřeh/Šumperk - Léto je dobou, kdy se většina kulturních akcí přesouvá pod širé nebe. Zatímco Bohutín a jeho letní pódium, Hanušovice a nový MK park pořádají již tradiční letní akce, v Zábřehu proti hluku protestovali.
V Zábřehu vše řešila až komise

Stížností obyvatel lidí z Oborníku se zabýval minulé týdny  odbor školství, kultury a tělovýchovy spolu s vedením města, jednatelem Zábřežské kulturní s.r.o. a předsedou kulturní komise. Zejména starší občané Zábřehu si totiž po letošním létě stěžovali, že je ruší hluk z akcí, které jsou pořádány pod širým nebem. Někteří obyvatelé dokonce podepsali petice a žádali zakázání takovýchto akcí.
 
"Předmětem stížnosti byl hluk doprovázející akce pod otevřeným nebem v areálu bazénu, zejména při akci 7 a ½ fest. Součástí stížnosti byla rovněž žádost o ukončení podobných akcí, tedy i sobotního koncertu Rammstein Revival a zářijového festivalu hip-hopu, který ale Zábřežská kulturní neorganizuje," potvrdil tiskový mluvčí města Zábřeh Milan Kratochvíl, který dodal, že jednání přineslo vcelku jednoznačné zjištění.  "Často několikadenní akce pod otevřeným nebem jsou v současné době běžnou součástí letních kulturních programů měst a obcí mnohdy menších než Zábřeh, nezřídka se navíc jedná o akce konané přímo v centrech měst," řekl odbor školství a vedení města mu dalo za pravdu.

Přesto radnice přišla s kompromisem.  "Po dohodě bylo rozhodnuto, že dojde v budoucnu k  omezení zátěže," uvedl závěr jednání města a obyvatel Oborníku tajemník. Podle jednatele Zábřežské kulturní s.r.o. navíc budou v příštím roce na bazéně organizovány o prázdninách nejvýše tři hudební produkce, které nebudou trvat déle než do dvou hodin ráno.

V Šumperku zasahovala proti hluku  městská policie

V Šumperku je situace poněkud jiná. Veřejné kulturní akce jsou předem ohlášeny a monitorovány městskou policií, jejich plán je navíc radnici znám již několik týdnů předem. Seznam všech akcí, jejichž hudební produkce přesáhne 22. hodinu, město dokonce vyvěšuje na svých stránkách.
V Šumperku se jich za letní měsíce uskutečnilo více jak dvacet. V červenci bylo podle městského úřadu nahlášeno 11 akcí končících až po 22.hodině, v srpnu pak 15. Krásného podzimního tepla dokonce využili někteří pořadatelé a ještě na začátku září byly ohlášeny tři hudební akce pod širým nebem. Přesto se však našli i pořadatelé, kteří svou hlasitou hudební produkci městu nenahlásili a pak čelili oprávněným výtkám místních obyvatel. Takovéto případy řešila městská policie o prázdninách čtyři. 
 
"Dne 11.7.2008 bylo oznámeno na MP Šumperk obtěžování hlukem z hudební produkce restaurace Slovan v době kolem 20,00 hod., další stížnost byla zaznamenána ve 23,20 hod. jako rušení nočního klidu touto hudební produkcí. Věc byla projednána s pořadatelem této hudební produkce, který byl zároveň upozorněn na porušení obecně závazné vyhlášky. Po zadokumentování byla celá záležitost postoupena do správního řízení. Podobný případ řešila hlídka MP Šumperk na předzahrádce restaurace Květen, kde bylo oznámeno obtěžování nadměrným hlukem z hudební produkce. Věc byla projednána s pořadatelem akce. Krátce po 22,00 hod. bylo přijato opětovné oznámení, avšak po příjezdu hlídky MP na místo byl již klid." uvádí se dva z těchto případů v tiskových zprávách městské policie.

Až na drobné stížnosti obyvatel ulic, kterými se k ránu vrací podnapilí účastníci a posluchači, město žádnou petici na hluk zatím neřeší.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.9.2008 12:48
Titulek: Zábřeh toje
Autor: Věrka
41
kapitola sama pro sebe.Všichni dělají vše pro to aby mládež žila bujarým nočním životem a to se jí líbí.Ale aby je někdo také vychovával,to je pane jiná věc,na to se zapomíná.Vše se svádí na výchovu v rodinách.Zkuste však zakázat puberťákovi účast na takových to akcích,doma s ním potom nevydržíte.
Reagovat
Datum: 25.9.2008 11:01
Titulek: Re: Zábřeh toje
Autor: nar
39
jako kulturní akce nejsou jenom o hluku a díky nim je mnohdy Zábřeh znám i ve větších městech, které o jeho existenci nevěděli. taky si myslím, že je lepší pouštět svoje puberťaky např. na hip-hop festival ve svém městě než třeba do Hradce Kralové. A těch akci nebylo zas tak moc, aby se těch pár noci dalo vydržet. Mnohdy jsou horší vesnicke rozhlasy, které hned po ránu pouštěj nahlas nějakou hudbu a lidí jsou třeba po nočních.
Reagovat
Datum: 12.9.2008 12:57
Titulek: p.David
Autor: Karel
41
ať si dělá takové akce před svým barákem a potom bude mluvit jinak.Vždyť nedělají randál jen na bazénu ale i před kulturákem.Město by mělo urychleně najít místo k pořádání takových akcí aby nerušily ostatní.
Reagovat
Datum: 25.9.2008 11:05
Titulek: Re: p.David
Autor: nar
27
a jaký místo si jako představujete? souhlasila bych ještě možná, že z bazénu to muže rušit spoustu lídí, ale co kulturní dům? od čeho pak by vůbec byl? podle mě je na místě, kde kolem jsou převážně obchody, parkoviště a skoro žadné byty!!! Takže nevídím důvod vyhazovát zbytečně peníze na vybudování něčeho někde v poli, nebo kde si to představujete. Tím více si myslím, že by to bylo nebezpečné i pro samotnou mládež. Už vídím jak 15letá holka jde o před pulnoci domů samá temnýmí uličkami!!
Reagovat
Datum: 23.9.2008 15:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Eva
30
no zkuste vměstnat kapelu a nějakých 1000 lidí do kutluráku. Vleze se jich tam zbydou polovina. Proto je pořád lepší takové akce pořádat na bazéne a tu noc "přečkat" než se načkat v kulturáku, kde se pod náporem lidí nedá ani tancovat.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.