ZPRÁVY

Leona Pekařová: „V kabelce nosím metr.“ROZHOVOR

7. dubna 2015, 06:58, Hana Písková
Leona Pekařová: „V kabelce nosím metr.“ Šumperk - Pod vlivem počasí, které v minulém týdnu připomínalo všechno, jen ne jaro, jsem se vydala za ženou, které se podařilo splnit si svůj pracovní sen. Pomáhá lidem zabydlovat interiéry tak, aby se v nich cítili dobře. A těm, kteří už lační po jaru, také radí, jak si ho udělat alespoň doma, když už si počasí dělá, co chce. Leona Pekařová je dekoratérka, a jedna z věcí, které ji hodně baví, je například i „oblékání oken.“

 Před pár lety to vypadalo, že záclony už ani nebudeme potřebovat. Do módy šla strohost, nejlépe prázdná okna s výhledem na hezké panorama města nebo s výhledem do přírody. Nenapadlo by mě, že někdo postaví svou živnost právě na oblékání oken.
Bylo to tak. Jenže mně se dost často stává, že si někdo nechá postavit dům v čistém stylu, takovou tu „laboratoř“, což je pěkné pro nafocení do časopisu, ale člověk po pár měsících zjistí, že v tom nemůže žít a volá: „Pojďte mi to zabydlet.“
A ona živnost „oblékání oken“- dekoratérské řemeslo jako šití závěsů a záclon tu vždycky byla a bude.

Proč podle vás lidé na začátku do té strohosti vůbec jdou?
Každý člověk se vyvíjí. Na začátku, třeba ve svém prvním bytě, chce mít všechno praktické, holé, aby to nemusel moc udržovat, ale zjistí, že se v tom opravdu nedá žít, že potřebuje něco měkkého, že kámen, sklo a chrom nestačí.

Co tedy vlastně všechno děláte?
U nás zákazníci mohou využít kompletní dekoratérské služby. To znamená od zhodnocení jejich stávajícího interiéru a návrhu změn ho dokážeme i zrealizovat tak, aby byl nejen pěkný, ale i praktický. Dokážu poradit s barvami a styly, interiér sladit. To všechno právě dokáže bytový textil. „Oblečeme“ okna do závěsů a záclon, římských rolet, japonských stěn, doporučíme a i namontujeme garnýže.

Takže představivosti se meze nekladou.
Těch možností na zastínění oken a celkového zabydlení interiéru se dnes na trhu nabízí hodně. Důležité jsou i doplňky jako třeba polštáře, ubrusy, kusové koberce. Dá se říct, že děláme všechno, co se týká textilu, těch „měkkých“ věcí. A ač je to někdy podceňováno, to je právě to, co dělá doma pocit domova, příjemna a zabydlení.

Co vás na tom nejvíc baví?
Baví mě například, když přijdu do rozestavěného nebo rekonstruovaného bytu nebo domu a odcházím s tím, že jsou lidé úplně na obláčku, na vrcholu blaha, že to je konečně ten domov. V celém procesu stavby je to nefér vůči zedníkům, stolařům a všem těm řemeslníkům, co tam potili krev a měsíce to budovali. Po nich přijde Pekařová, pověsí závěsy a záclony a všichni říkají, teď je to teprve ono. I s architekty jsme se shodli, že ač je to neměřitelné a jde o pocitovou záležitost, moje práce dělá tak osmdesát procent dojmu zabydlení.

Napadá mě, že proti záclonám a kobercům se brojí kvůli prachu a alergiím.

I lékaři, kteří sledovali zdravotní stav mého dítěte s podezřením na astma, mi potvrdili, že cokoli, co jde často prát, je daleko lepší, než nějaké lapače prachu jako žaluzie a podobně. Já jsem totální nepřítel žaluzií, protože ty nezabydlí, jsou neosobní a sedá na ně prach. Vyčistit je, to je akce na celý den. Látka má styl, ducha. Záclonu jednoduše stáhnete a hodíte do pračky a za pár minut zase pověsíte. Dnes už existují sofistikované systémy, které umožňují výměnu úplně jednoduše.

Souhlasíte se sezónními proměnami bytu nebo domu?
Určitě. Mám zákaznice, které mění bytový textil doma dle sezóny, klidně letní a zimní závěsy a polštářky. Běžně se dělají vánoční textilní dekorace. Člověka povzbudí, když si v nevlídném sychravém počasí dá teď na stůl třeba ubrus s tulipány, nějak si k tomu barevně doladí polštářky, určitě to pomůže. Barvy a vzory mají na člověka vliv, měli bychom si vybírat ty, co nám pomáhají se cítit líp a to platí hlavně pro domov a pohodu rodiny v něm.

Existují nějaké obecné zásady, když si zabydlujeme nový byt?
Člověk by si měl rozmyslet, s čím tam chce žít déle a do toho dát více peněz. Jde o podlahu, dveře, důležité kusy nábytku. Tady doporučuji něco univerzálnějšího. To, co lze obměňovat snadněji - doplňky, polštářky, závěsy, - tam se může odvázat v barvách a vzorech. A důležité je opakování, doplňků i barev. Stačí závěs a k tomu jeden dva polštářky ve stejné barvě nebo vzoru a už vzniká určitá harmonie. Mám ráda i symetrii a doplňky v párech. Příjemný interiér není o dokonalém sladění, ale nápaditém nakombinování.

Když někam vejdete, asi vás to svádí hodnotit. Je to tak?

Ani ne, spíš si jen říkám, co by tam šlo zlepšit. Nekritizuju. Respektuju, že má každý svůj vkus a důležité je, že se mu v tom dobře žije. Teď jsem byla třeba pozvaná na oběd, hostitelka roztáhla velký oválný stůl, ale chyběl oválný ubrus, musela improvizovat. Přiznám se, že jsem z kabelky vytáhla metr a nenápadně si stůl změřila, protože vím, že jí s oválným ubrusem můžu pomoci. V tomhle už jsem asi postižená.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.4.2015 11:45
Titulek: dotaz
Autor: aNONYM
188
146
Lze někde dohledat fotky realizací dekoratérky Pekařové? Když už děláte někomu zadarmo reklamu, měli by mít čtenáři možnost si udělat obrázek o té „nutnosti“ mít všude závěsy a polštářky.
Reagovat
Datum: 7.4.2015 15:29
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
176
179
Na Facebooku!
Reagovat
Datum: 9.4.2015 10:37
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
177
155
Facebook/ DecoTechnika/ fotky/ alba
Reagovat
Datum: 9.4.2015 12:30
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
151
187
Díky :)
Reagovat