ZPRÁVY

Kvůli energetikům padnou tisíce stromů

28. dubna 2014, 18:35, Jaroslav Kropáč
Kvůli energetikům padnou tisíce stromů Okres - Stát začal s přípravou vedení velmi vysokého napětí (VVN), které bude přes okres procházet směrem z Krasíkova na Horní Životice. Obrovské stožáry zasáhnou do katastru desítek obcí, jejich starostové ze stavby radost nemají. Přes prsty se na projekt dívají i milovníci přírody, a to zejména teď, kdy dřevorubci začali s mýcením lesů, nad nimiž dráty povedou. VVN má zajišťovat přísun energie pro severní Moravu, kde by jinak hrozil kolaps energetické soustavy.

 „Zásah do krajiny je velmi výrazný. My jsme ale rádi, že se nám podařilo dojednat to, aby dráty nevedly nad obcí, jak se původně plánovalo. Teď vesnici minou, takže je to alespoň dílčí úspěch,“ řekl Týdnu starosta Oskavy Radomil Brada. Dřevorubci už několik týdnů kácí lesy v místech, kde by byly stromy drátům příliš blízko. V mýtiny se tak proměnily lesy v okolí Libiny, v těchto dnech dřevorubci pracují právě u Oskavy. „Vypadá to, že mám před sebou poslední roky, kdy budu moci udělat pěkné fotky okolní krajiny. Snímky s propletenci drátů a stožárů už asi nikoho zajímat nebudou,“ svěřil se Týdnu fotograf Jan Kašpar.

Trasa se několikrát měnila

Trasa nového vedení z Krasíkova do Životic bude měřit téměř osmdesát kilometrů a během posledních let ji projektanti několikrát změnili. Částečně kvůli požadavkům obcí, částečně kvůli připomínkám ochránců přírody, zemědělců i lesníků. „Zahájení betonáže samotných stožárů předpokládáme na září tohoto roku s tím, že celá soustava by měla být spuštěna do provozu v roce 2016,“ uvedla mluvčí společnosti ČEPS Tereza Soukupová.


Foto: jak

Přípravy na výstavbu nového vedení velmi vysokého napětí začaly mýcením lesů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.5.2014 21:19
Titulek: Nerozumím
Autor: Jiří Skrbek
57
Kvůli energetikům ?
Reagovat
Datum: 2.5.2014 06:44
Titulek: Hysterie
Autor: Gajdoštín Martin
45
167
Tato hysterie kvůli každému pokácenému stromu je úplně zbytečná. Lidé jsou naučeni, že zelená listová plocha vytváří kyslík. Zelená plocha trávníků je ovšem mnohem větší, než plocha listí na stromech. Takže zakažme sečení trávy, protože tím snižujeme množství kyslíku ve vzduchu. Proboha lidé neblbněte.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 08:28
Titulek: Re: Hysterie
Autor: aNONYM
24
148
To je otázka, jak se na ten strom díváte. Jestli jako na pouhou čističku vzduchu pro vaše plíce nebo jako na něco živého.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 09:36
Titulek: Re: Hysterie
Autor: Smyl Flek z Nohavic
54
Ona je ta hysterie možná způsobená trochu tím, že přecejen když posekáte trávu, tak za pár týdnů zase doroste, ale když pokácíte strom, tak další vyroste až za desítky let - pokud ho teda někdo zasadí. Takže je jasné, že než pokácíte strom, měl byste si to setsakra rozmyslet.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 08:28
Titulek: Pryč s elekřinou
Autor: Jarda
39
Zato můžou ti zlí, hamižní energetici. Dobu temna a magnetickou bouři na ně. V plápolání svíce hromničky si mnohem lépe vychutnám večerní romantiku.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 11:22
Titulek: Kde jsou bojovníci?
Autor: Milan
33
163
Kde jsou bojovníci, kteří protestují proti každé větrné elektrárně, s tím, že ničí ráz krajiny? VVN sloupy - jizva v krajině nikoho zvlášť nepohoršuje - až na ty stromy...
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.