ZPRÁVY

Kvůli energetikům padnou tisíce stromů

28. dubna 2014, 18:35, Jaroslav Kropáč
Kvůli energetikům padnou tisíce stromů Okres - Stát začal s přípravou vedení velmi vysokého napětí (VVN), které bude přes okres procházet směrem z Krasíkova na Horní Životice. Obrovské stožáry zasáhnou do katastru desítek obcí, jejich starostové ze stavby radost nemají. Přes prsty se na projekt dívají i milovníci přírody, a to zejména teď, kdy dřevorubci začali s mýcením lesů, nad nimiž dráty povedou. VVN má zajišťovat přísun energie pro severní Moravu, kde by jinak hrozil kolaps energetické soustavy.

 „Zásah do krajiny je velmi výrazný. My jsme ale rádi, že se nám podařilo dojednat to, aby dráty nevedly nad obcí, jak se původně plánovalo. Teď vesnici minou, takže je to alespoň dílčí úspěch,“ řekl Týdnu starosta Oskavy Radomil Brada. Dřevorubci už několik týdnů kácí lesy v místech, kde by byly stromy drátům příliš blízko. V mýtiny se tak proměnily lesy v okolí Libiny, v těchto dnech dřevorubci pracují právě u Oskavy. „Vypadá to, že mám před sebou poslední roky, kdy budu moci udělat pěkné fotky okolní krajiny. Snímky s propletenci drátů a stožárů už asi nikoho zajímat nebudou,“ svěřil se Týdnu fotograf Jan Kašpar.

Trasa se několikrát měnila

Trasa nového vedení z Krasíkova do Životic bude měřit téměř osmdesát kilometrů a během posledních let ji projektanti několikrát změnili. Částečně kvůli požadavkům obcí, částečně kvůli připomínkám ochránců přírody, zemědělců i lesníků. „Zahájení betonáže samotných stožárů předpokládáme na září tohoto roku s tím, že celá soustava by měla být spuštěna do provozu v roce 2016,“ uvedla mluvčí společnosti ČEPS Tereza Soukupová.


Foto: jak

Přípravy na výstavbu nového vedení velmi vysokého napětí začaly mýcením lesů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.5.2014 21:19
Titulek: Nerozumím
Autor: Jiří Skrbek
54
Kvůli energetikům ?
Reagovat
Datum: 2.5.2014 06:44
Titulek: Hysterie
Autor: Gajdoštín Martin
42
134
Tato hysterie kvůli každému pokácenému stromu je úplně zbytečná. Lidé jsou naučeni, že zelená listová plocha vytváří kyslík. Zelená plocha trávníků je ovšem mnohem větší, než plocha listí na stromech. Takže zakažme sečení trávy, protože tím snižujeme množství kyslíku ve vzduchu. Proboha lidé neblbněte.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 08:28
Titulek: Re: Hysterie
Autor: aNONYM
21
144
To je otázka, jak se na ten strom díváte. Jestli jako na pouhou čističku vzduchu pro vaše plíce nebo jako na něco živého.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 09:36
Titulek: Re: Hysterie
Autor: Smyl Flek z Nohavic
51
Ona je ta hysterie možná způsobená trochu tím, že přecejen když posekáte trávu, tak za pár týdnů zase doroste, ale když pokácíte strom, tak další vyroste až za desítky let - pokud ho teda někdo zasadí. Takže je jasné, že než pokácíte strom, měl byste si to setsakra rozmyslet.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 08:28
Titulek: Pryč s elekřinou
Autor: Jarda
38
Zato můžou ti zlí, hamižní energetici. Dobu temna a magnetickou bouři na ně. V plápolání svíce hromničky si mnohem lépe vychutnám večerní romantiku.
Reagovat
Datum: 2.5.2014 11:22
Titulek: Kde jsou bojovníci?
Autor: Milan
31
141
Kde jsou bojovníci, kteří protestují proti každé větrné elektrárně, s tím, že ničí ráz krajiny? VVN sloupy - jizva v krajině nikoho zvlášť nepohoršuje - až na ty stromy...
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).