KULTURA

Kvarteto Apollon míří k nám

4. června 2008, 12:35, Roman Janků
Kvarteto Apollon míří k nám Šumperk - Ne, nejedná se o boha, ale smyčcové kvarteto, které se v Šumperku představí poprvé. Příznivcům té nejkvalitnější klasické hudby nabízí pořadatelé cyklu Klasika Viva malý hudební předprázdninový bonbónek. Hostem koncertů 10. června v Šumperku a 11. června v Jeseníku bude špičkové evropské smyčcové Kvarteto Apollon.
KVARTETO APOLLON vzniklo v roce 1993. Ve snaze přilákat širší okruh posluchačů na koncerty klasické hudby zařadilo do svého repertoáru vedle klasických děl rovněž skladby jazzové předních jazzových autorů a interpretů, jako například Chick Corea, Miles Davis, Leonard Bernstein a mnoho dalších. Kvarteto Apollon spolupracuje též s řadou českých skladatelů, kteří komponují svá díla právě pro Apollon. A to jak v oblasti klasické hudby (Z. Lukáš, P. Trojan, O. Kvěch), tak v jazzu (K. Růžička, E. Viklický, V. Eckert). Od roku 1993 vydalo kvarteto Apollon již pět klasických CD
(Ravel, Janáček, Brahms, Schubert, Dvořák, Smetana) a dvě jazzová CD (Apollon in Jazz, A Night in Tunisia). Mezi další úspěchy Apollon kvarteta patří i vítězství v mezinárodní Beethovenově soutěži a účast ve finále mezinárodní soutěže v Düsseldorfu. Kvarteto se též zúčastnilo mistrovských kursů v Holandsku a Německu, kde spolupracovalo se členy Fine Arts Quartet a
Alban Berg Quartet. Soubor vystupoval též na několika prestižních festivalech. Absolvoval též turné po Anglii, Japonsku, Španělsku, Belgii, Rakousku a dalších zemích. Soubor hraje ve složení: Pavel Kudelásek - 1. housle, Radek Křižanovský - 2. housle, Pavel Ciprys - viola, Pavel Verner -
violoncello.


            Program pro koncerty Klasika Viva bude velice zajímavý: skladby A.Dvořáka a L.Janáčka nikoho nepřekvapí, ale francouzský skladatel období klasicismu, jehož černošský původ je patrný na první pohled Joseph Bolougne, Chevaliere de Saint - George, je tak trochu raritou. A rozhodně by si posluchači neměli nechat ujít jazzové překvapení.

         Koncert v Šumperku v úterý 10. června 2008 v Klášterním kostele začíná v 19 hodin a koncert v Jeseníku ve středu 11. června 2008 se koná v Kapli také od 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích nebo hodinu před koncerty.
 

  

 

Kvarteto Apollon

 
  • Pavel Kudelásek (*1962) — housle

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě profesora Jaroslava Foltýna a AMU ve třídě profesora Antonína Moravce. Studium si doplnil na kursech prof. Kato Havas. V roce 1993 se stal prof. houslové hry na Pražské konzervatoři, kde působí dodnes. Věnuje se sólové a komorní hře, byl členem řady úspěšných souborů (Dvořákovo kvarteto, Český komorní orchestr, Pro Arte Antiqua). Spektrum jeho hudebních aktivit doplňuje oblast kompozice.

 
  • Radek Křižanovský (*1968) — housle

Pražskou konzervatoř absolvoval ve třídě prof. Karla Přibyla, komorní hře se věnoval jako člen kvarteta Pražské konzervatoře pod vedením prof. Viktora Moučky. V roce 1994 ukončil svá studia na AMU u prof. Jiřího Nováka. Byl zástupcem koncertního mistra České filharmonie.

 
  • Pavel Ciprys (*1973) — viola

Absolvoval konzervatoř v Brně a Janáčkovu akademii múzických umění ve třídě prof. Ladislava Kyseláka. Je laureátem mezinárodní hudební soutěže „Beethovenův Hradec“, stipendistou Nadace český hudební fond a držitelem ceny fondu Leoše Janáčka za mimořádné studijní výsledky. Své interpretační umění rozvíjel v řadě předních českých těles. V současnosti působí jako vedoucí violové skupiny Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

 
  • Pavel Verner (*1963) — violoncello

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Pravoslava Sádla, na AMU studoval u prof. Alexandra Večtomova a Stanislava Apolína. Od roku 1988 působil jako člen Kvarteta Eberle, které získalo v roce 1989 na soutěži v Evianu cenu za uvedení prvního smyčcového kvartetu Leoše Janáčka. Působil jako koncertní mistr Státní opery Praha a člen České filharmonie.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.