KULTURA

Kvarteto Apollon míří k nám

4. června 2008, 12:35, Roman Janků
Kvarteto Apollon míří k nám Šumperk - Ne, nejedná se o boha, ale smyčcové kvarteto, které se v Šumperku představí poprvé. Příznivcům té nejkvalitnější klasické hudby nabízí pořadatelé cyklu Klasika Viva malý hudební předprázdninový bonbónek. Hostem koncertů 10. června v Šumperku a 11. června v Jeseníku bude špičkové evropské smyčcové Kvarteto Apollon.
KVARTETO APOLLON vzniklo v roce 1993. Ve snaze přilákat širší okruh posluchačů na koncerty klasické hudby zařadilo do svého repertoáru vedle klasických děl rovněž skladby jazzové předních jazzových autorů a interpretů, jako například Chick Corea, Miles Davis, Leonard Bernstein a mnoho dalších. Kvarteto Apollon spolupracuje též s řadou českých skladatelů, kteří komponují svá díla právě pro Apollon. A to jak v oblasti klasické hudby (Z. Lukáš, P. Trojan, O. Kvěch), tak v jazzu (K. Růžička, E. Viklický, V. Eckert). Od roku 1993 vydalo kvarteto Apollon již pět klasických CD
(Ravel, Janáček, Brahms, Schubert, Dvořák, Smetana) a dvě jazzová CD (Apollon in Jazz, A Night in Tunisia). Mezi další úspěchy Apollon kvarteta patří i vítězství v mezinárodní Beethovenově soutěži a účast ve finále mezinárodní soutěže v Düsseldorfu. Kvarteto se též zúčastnilo mistrovských kursů v Holandsku a Německu, kde spolupracovalo se členy Fine Arts Quartet a
Alban Berg Quartet. Soubor vystupoval též na několika prestižních festivalech. Absolvoval též turné po Anglii, Japonsku, Španělsku, Belgii, Rakousku a dalších zemích. Soubor hraje ve složení: Pavel Kudelásek - 1. housle, Radek Křižanovský - 2. housle, Pavel Ciprys - viola, Pavel Verner -
violoncello.


            Program pro koncerty Klasika Viva bude velice zajímavý: skladby A.Dvořáka a L.Janáčka nikoho nepřekvapí, ale francouzský skladatel období klasicismu, jehož černošský původ je patrný na první pohled Joseph Bolougne, Chevaliere de Saint - George, je tak trochu raritou. A rozhodně by si posluchači neměli nechat ujít jazzové překvapení.

         Koncert v Šumperku v úterý 10. června 2008 v Klášterním kostele začíná v 19 hodin a koncert v Jeseníku ve středu 11. června 2008 se koná v Kapli také od 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích nebo hodinu před koncerty.
 

  

 

Kvarteto Apollon

 
  • Pavel Kudelásek (*1962) — housle

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě profesora Jaroslava Foltýna a AMU ve třídě profesora Antonína Moravce. Studium si doplnil na kursech prof. Kato Havas. V roce 1993 se stal prof. houslové hry na Pražské konzervatoři, kde působí dodnes. Věnuje se sólové a komorní hře, byl členem řady úspěšných souborů (Dvořákovo kvarteto, Český komorní orchestr, Pro Arte Antiqua). Spektrum jeho hudebních aktivit doplňuje oblast kompozice.

 
  • Radek Křižanovský (*1968) — housle

Pražskou konzervatoř absolvoval ve třídě prof. Karla Přibyla, komorní hře se věnoval jako člen kvarteta Pražské konzervatoře pod vedením prof. Viktora Moučky. V roce 1994 ukončil svá studia na AMU u prof. Jiřího Nováka. Byl zástupcem koncertního mistra České filharmonie.

 
  • Pavel Ciprys (*1973) — viola

Absolvoval konzervatoř v Brně a Janáčkovu akademii múzických umění ve třídě prof. Ladislava Kyseláka. Je laureátem mezinárodní hudební soutěže „Beethovenův Hradec“, stipendistou Nadace český hudební fond a držitelem ceny fondu Leoše Janáčka za mimořádné studijní výsledky. Své interpretační umění rozvíjel v řadě předních českých těles. V současnosti působí jako vedoucí violové skupiny Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

 
  • Pavel Verner (*1963) — violoncello

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Pravoslava Sádla, na AMU studoval u prof. Alexandra Večtomova a Stanislava Apolína. Od roku 1988 působil jako člen Kvarteta Eberle, které získalo v roce 1989 na soutěži v Evianu cenu za uvedení prvního smyčcového kvartetu Leoše Janáčka. Působil jako koncertní mistr Státní opery Praha a člen České filharmonie.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.