KULTURA

Kvarteto Apollon míří k nám

4. června 2008, 12:35, Roman Janků
Kvarteto Apollon míří k nám Šumperk - Ne, nejedná se o boha, ale smyčcové kvarteto, které se v Šumperku představí poprvé. Příznivcům té nejkvalitnější klasické hudby nabízí pořadatelé cyklu Klasika Viva malý hudební předprázdninový bonbónek. Hostem koncertů 10. června v Šumperku a 11. června v Jeseníku bude špičkové evropské smyčcové Kvarteto Apollon.
KVARTETO APOLLON vzniklo v roce 1993. Ve snaze přilákat širší okruh posluchačů na koncerty klasické hudby zařadilo do svého repertoáru vedle klasických děl rovněž skladby jazzové předních jazzových autorů a interpretů, jako například Chick Corea, Miles Davis, Leonard Bernstein a mnoho dalších. Kvarteto Apollon spolupracuje též s řadou českých skladatelů, kteří komponují svá díla právě pro Apollon. A to jak v oblasti klasické hudby (Z. Lukáš, P. Trojan, O. Kvěch), tak v jazzu (K. Růžička, E. Viklický, V. Eckert). Od roku 1993 vydalo kvarteto Apollon již pět klasických CD
(Ravel, Janáček, Brahms, Schubert, Dvořák, Smetana) a dvě jazzová CD (Apollon in Jazz, A Night in Tunisia). Mezi další úspěchy Apollon kvarteta patří i vítězství v mezinárodní Beethovenově soutěži a účast ve finále mezinárodní soutěže v Düsseldorfu. Kvarteto se též zúčastnilo mistrovských kursů v Holandsku a Německu, kde spolupracovalo se členy Fine Arts Quartet a
Alban Berg Quartet. Soubor vystupoval též na několika prestižních festivalech. Absolvoval též turné po Anglii, Japonsku, Španělsku, Belgii, Rakousku a dalších zemích. Soubor hraje ve složení: Pavel Kudelásek - 1. housle, Radek Křižanovský - 2. housle, Pavel Ciprys - viola, Pavel Verner -
violoncello.


            Program pro koncerty Klasika Viva bude velice zajímavý: skladby A.Dvořáka a L.Janáčka nikoho nepřekvapí, ale francouzský skladatel období klasicismu, jehož černošský původ je patrný na první pohled Joseph Bolougne, Chevaliere de Saint - George, je tak trochu raritou. A rozhodně by si posluchači neměli nechat ujít jazzové překvapení.

         Koncert v Šumperku v úterý 10. června 2008 v Klášterním kostele začíná v 19 hodin a koncert v Jeseníku ve středu 11. června 2008 se koná v Kapli také od 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích nebo hodinu před koncerty.
 

  

 

Kvarteto Apollon

 
  • Pavel Kudelásek (*1962) — housle

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě profesora Jaroslava Foltýna a AMU ve třídě profesora Antonína Moravce. Studium si doplnil na kursech prof. Kato Havas. V roce 1993 se stal prof. houslové hry na Pražské konzervatoři, kde působí dodnes. Věnuje se sólové a komorní hře, byl členem řady úspěšných souborů (Dvořákovo kvarteto, Český komorní orchestr, Pro Arte Antiqua). Spektrum jeho hudebních aktivit doplňuje oblast kompozice.

 
  • Radek Křižanovský (*1968) — housle

Pražskou konzervatoř absolvoval ve třídě prof. Karla Přibyla, komorní hře se věnoval jako člen kvarteta Pražské konzervatoře pod vedením prof. Viktora Moučky. V roce 1994 ukončil svá studia na AMU u prof. Jiřího Nováka. Byl zástupcem koncertního mistra České filharmonie.

 
  • Pavel Ciprys (*1973) — viola

Absolvoval konzervatoř v Brně a Janáčkovu akademii múzických umění ve třídě prof. Ladislava Kyseláka. Je laureátem mezinárodní hudební soutěže „Beethovenův Hradec“, stipendistou Nadace český hudební fond a držitelem ceny fondu Leoše Janáčka za mimořádné studijní výsledky. Své interpretační umění rozvíjel v řadě předních českých těles. V současnosti působí jako vedoucí violové skupiny Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

 
  • Pavel Verner (*1963) — violoncello

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Pravoslava Sádla, na AMU studoval u prof. Alexandra Večtomova a Stanislava Apolína. Od roku 1988 působil jako člen Kvarteta Eberle, které získalo v roce 1989 na soutěži v Evianu cenu za uvedení prvního smyčcového kvartetu Leoše Janáčka. Působil jako koncertní mistr Státní opery Praha a člen České filharmonie.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.