ZPRAVODAJSTVÍ

Kvalitní odborné vzdělávání = spolupráce školy a zaměstnavatelů

31. ledna 2018, 07:00, redakce, placená reklama
Kvalitní odborné vzdělávání = spolupráce školy a zaměstnavatelů Den otevřených dveří školy a Den zaměstnavatelů, jež se uskutečnil ve Střední škole železniční, technické a služeb, Šumperk s sebou přinesl i konferenci s názvem Kvalitní odborné vzdělávání = spolupráce školy a zaměstnavatelů.

Škola v rámci odborného vzdělávání žáků spolupracuje s více než padesátkou zaměstnavatelů. Na hledání a využívání různorodých forem spolupráce má jistě vliv i skutečnost, že nejpočetnější skupinou žáků školy jsou ti, kteří navštěvují tříleté či čtyřleté strojírenské obory. Žáci oboru obráběč kovů, strojní mechanik, mechanik strojů a zařízení, mechanik kolejových vozidel, strojírenství – obsluha CNC získávají prací u zaměstnavatelů nejen praktické dovednosti, ale svým vystupováním a chováním spoluvytvářejí firemní kulturu, učí se žít v reálném pracovním prostředí, v různorodém kolektivu. Za svou práci ve společnosti jsou žáci tříletých oborů i velmi slušně odměněni a čerpají v průběhu studia zajímavé benefity. Zaměstnavatelé se podílejí na rekonstrukci školních vzdělávacích programů, na základě potřeb regionálního průmyslu vznikly ve škole nové obory – elektromechanik, strojírenství – obsluha CNC, elektrikář – jednoleté kombinované studium…

Odborníci z praxe se zapojují do praktické i teoretické výuky, jsou účastni maturitních zkoušek, závěrečných zkoušek. Společně realizujeme dovednostní soutěže, zaměstnavatelé umožňují dokončit žákům potřebné vzdělání, např. elektrikářské zkoušky dle vyhl. 50, poskytují příspěvky na dopravu, na obědy, pořádají zajímavé exkurze doma i v zahraničí, poskytují různé druhy stipendií…

Spolupráce školy a zaměstnavatelů je více než dobrá. Přesto si obě strany uvědomují, že nastala doba rekapitulovat vše dobré a stanovit si společný regionální program, cíl. Nový školský zákon podněcuje a dává kompetence ke konkrétnějším krokům ve spolupráci zaměstnavatelů a škol, podporuje vznik tzv. poradních sborů škol. Smyslem a cílem naší společné práce by mělo být slaďování vzdělávací nabídky s požadavky trhu práce. Měli bychom společně usilovat o nastavování kapacity oborů podle predikce trhu práce, je třeba vytvořit systém nových potřebných dovedností. Kompetence žáků, se kterými vstupují do zaměstnání, musí odpovídat současným i budoucím potřebám společnosti.

Škola má velké zkušenosti ve vzdělávání dospělých, chceme se více podílet na rekvalifikacích stávajících zaměstnanců firem. Chtěli bychom, aby učitelé odborných předmětů byli více spjati s praxí, a proto budeme usilovat o realizace stáží učitelů v průmyslových podnicích, o uskutečnění dalších doplňujících vzdělání našich žáků, přivítáme všestrannou konkrétní podporu odborného vzdělávání. My zaměstnavatelům umožníme rychlý přenos připomínek, námětů směrem ke kompetentním orgánům.

Naším společným úkolem je přesně formulovat a standardizovat kroky, úkoly, jež povedou k cíli. A náš cíl? Vysněná profese dětí a rodičů musí korespondovat s nabídkou škol, které budou reagovat na potřeby společnosti. Nechceme poskytovat průmyslu levnou pracovní sílu, nechceme vytvářet odborníka pro jedno řemeslo, pro jednu firmu, ale člověka s širokými zájmy, rozhledem, který díky výchově a vzdělání, jež získal ve škole a ve firmě, ví, co s nabytými znalostmi a zkušenostmi, je si vědom svých kvalit a umí je rozumně využít.

Mgr. Irena Jonová


Foto: Radek Winkler


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na autorské čtení spisovatele, překladatele a publicisty MIROSLAVA MACKA, které se uskuteční v úterý 24. dubna v G-klubu Domu kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou za kulturou zadarmo.

Soutěžní otázka:

Miroslav Macek vydal úspěšné pokračování slavné knihy. Jaké?

A) Slavnosti sněženek
B) Smrt krásných srnců
C) Saturnin

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival ŠUMPERSKÉ POMNĚNKY se skupinou SPIRITUÁL KVINTET, který se uskuteční v pátek 20. dubna v DK Šumperk, vyhráli Vlasta Španihelová z Nového Malína, Jana Stejskalová ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova, Pavlína Lesovská ze Šumperka a Eva Kechrtová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po - pá, 14 – 18 hodin).