ZPRAVODAJSTVÍ

Kůrovec míří z lesů do soudních síní

19. dubna 2016, 10:00, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Okres - Ekologové z Hnutí Duha podali v uplynulých dnech žalobu na Lesy ČR, v níž se domáhají poskytnutí informací o pokutách, které státní podnik udělil těžařským firmám za to, že umožnily rozšíření kůrovce. Podle ochránců přírody se těžařům vyplatí stromy napadené kůrovcem neporazit hned, ale nechají škůdce rozmnožit. To jim následně umožní vykácet tak velké lesní území, na které by jinak nedostali povolení. Údajně nízké sankce od Lesů ČR je v tom jedině podporují. Státní firma se proti těmto tvrzením důrazně ohrazuje.

  „Firmám se vyplatí v době dostatečné poptávky po dřevě kůrovcové stromy včas nezpracovávat a zaplatit raději Lesům ČR pokutu. Když kůrovce nechají rozšířit tak, aby objem kůrovcové těžby narostl, mohou pak masivně použít speciální stroje, které stromy velmi rychle pokácí,“ tvrdí expert na ochranu lesů z Hnutí Duha Jaromír Bláha. Podle něj je nepochopitelné, proč Lesy ČR zatajují informace o tom, kterým těžařským firmám udělily pokuty za šíření kůrovce a jak byly vysoké.

Státní firma kritiku odmítá

Lesy ČR se těmto tvrzením brání a poukazují na to, že hlavní příčinou šíření kůrovce jsou změny klimatických podmínek. „Nařčení, že firmy umožnily rozšíření kůrovce, neboť z lesa neodvezly napadené dříví, neodpovídá skutečnosti a úmyslně zkresluje realitu,“ reagoval generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Řádění kůrovce trápí v posledních letech zejména lesníky na Šumpersku. Oblíbená turistická lokalita Bradlo u Libiny už přišla o tisíce stromů a smrkový les tam má postupně zmizet úplně. „Velké plochy tady patří malým soukromníkům. Ti už nestíhají napadené stromy kácet a kůrovec se šíří dál. Je to jako lavina, nezastavíme to,“ nechal se slyšet Libor Bezdomek, který na těžbě napadených stromů pracuje.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.