Kultura

Šumperk se po sto letech dočkal knihy o dějinách města. A po roce se vrací PechaKucha Night

ŠUMPERK - Na první říjnový víkend naplánoval restart své činnosti Šumperský okrašlovací spolek. „Koronavirus poněkud paralyzoval naši činnost, restriktivní opatření přetrvávají, ale rozhodli jsme se pokračovat v našich aktivitách, při dodržení všech hygienických opatření, ovšem v duchu přesvědčení, že absenece sociálního kontaktu může mít na společnost více devastující vliv, než samotný koronavirus,“ říká předseda spolku Radovan Auer.

Radek Auer (vlevo) je neúnavným pořadatelem kulturních akcí. Díky jeho iniciativě se podařilo po sto letech vydat český překlad unikátní knihy Dějiny města Šumperka. Foto: archiv

Ve čtvrtek 1.října spolek konečně pokřtí Dějiny města Šumperka. Původní březnový termín křtu byl z důvodu koronavirové krize zrušen, říjnový termín již spolek rušit nechce. „Kniha už je na světě půl roku, moc dobře se prodává, místní ji chtějí mít v knihovničce a turisté ji kupují jako dárek. Díky tomu, že ji vydalo renomované nakladatelství ARGO, se dá pořídit v knihkupectvích v celé republice a dělá tak městu skvělou reklamu. Je tedy načase její cestu světem odstartovat i oficiálně.“  

Autogramiáda a přednáška

Křest je organizován tak, aby se při něm nesetkalo naráz mnoho lidí. Od 16 hodin proběhne přípitek a autogramiáda v knihkupectví Kosmas na Hlavní třídě. O hodinu později pak proběhne přednáška Evy Hudcové o významu Franze Harrera i úskalích překladu jeho knihy v přednáškovém sále Vlastivědného muzea v Šumperku.

Klíčový zdroj k poznání historie Šumperka

Publikaci se podařilo vydat po tříletém úsilí. Autorem je jedna z klíčových osobností historie města - Franz Harrer. Kniha vyšla poprvé v němčině v roce 1923, nikdy nevyšla v češtině, české vydání tak přichází takřka sto let po vydání německém. Kniha si neklade za cíl být vyčerpávající historiografickou publikací, Harrerův úhel pohledu je v ní silně přítomen, díky rozsáhlému poznámkovému a rejstříkovému aparátů a úsilí řady historiků a dalších odborníků v čele s překladatelkou knihy Evou Hudcovou a za přispění Drahomíra Polácha však jde o klíčový zdroj k poznání historie našeho města.

Návrat oblíbené PechaKucha Night

Po roce se také do Šumperka vrací oblíbený formát PechaKucha Night. Celosvětově populární prezentace, v nichž účinkující musí vměstnat své vyprávění mezi dvacet obrázků po dvaceti sekundách, už má ve městě vybudovanou silnou tradici, jedná se již o patnáctý večer. Akce začíná v sobotu 3. října ve 20.20 v sále šumperského Kina Oko a představí se na ni osm účinkujících z řady oborů lidské činnosti. Ty bude spolek postupně odhalovat v následujících dnech. Vstupné činí 150 korun, v případě omezení počtu diváků budou mít přednost ti, kteří si lístky dříve zakoupí v předprodeji kina.

Odkaz na informace o křtu knihy:

https://www.facebook.com/events/659364721657018

Odkaz na bližší informace k PechaKucha Night:

https://www.facebook.com/events/3069284163189129


  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.