ZPRAVODAJSTVÍ

Krok spořitelny rozčílil seniory

3. ledna 2017, 07:00, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Okres - Stále horší dostupnost jinde běžných služeb trápí obyvatele hlavně menších měst a obcí v šumperském okrese. Česká pošta letos uvažuje o omezení provozu dalších svých poboček, ke stejnému kroku se nově odhodlala také Česká spořitelna. Bez jejích přepážek se budou muset obejít například lidé v Libině nebo v Lošticích. Nepopulární krok banky bude mít dopad hlavně na seniory.

  „Je to těžké. Česká spořitelna je soukromý subjekt, navíc v rukou rakouského vlastníka. Zatím se snažíme přesvědčit zástupce spořitelny, že rušení zdejší pobočky není krok správným směrem. Informace o tom, že by se místní pobočka měla zavřít, u nás vzbudila obrovskou vlnu nevole. Především lidé, kteří třeba u tohoto bankovního ústavu celý život spoří, to vnímají jako diskriminaci,“ řekla Týdnu na severu starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová. Proti rušení spořitelny už Loštičtí sepsali petici, své podpisy pod ni připojilo více než tisíc občanů.
Podobně lidé pohlíží na záměr banky omezit služby také v Libině, kde zanikne další pobočka České spořitelny. „Zkomplikuje to život hlavně seniorům, kteří například nemají internetové bankovnictví. Bankomat nám naštěstí v obci zůstane,“ uvedl starosta Libiny Tomáš Kobza.

O pobočky prý není zájem

Rušení poboček na venkově a v malých městech je podle České spořitelny logickým krokem. „Každý rok jsme měli v pobočkách 20 miliónů návštěv klientů, odhad na rok 2018 je pouze 10 miliónů návštěv. Nechceme mít provozovny, které jsou prázdné, proto jsme se rozhodli postupně uzavřít ty, které klienti téměř nevyužívají,“ vysvětluje postoj spořitelny její mluvčí Klára Pačesová. V Lošticích a Libině má spořitelna skončit k 1. únoru. Obě její pobočky přitom místní lidé podle svých slov využívali dostatečně. „Chodím tam pravidelně, protože internetu nevěřím, výběr na poště je drahý a do banky mám daleko,“ svěřil se Týdnu na severu pětašedesátiletý Karel Zemánek z Loštic.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.1.2017 10:15
Titulek: Naši senioři nejsou přizpůsobiví
Autor: E-senior
26
Je nad jejich síly si zvyknout na tržní hospodářství, které sebou přináší některá omezení z důvodu ekonomiky provozu třeba České pošty. U nás v Novém Malíně poštu rušit nebudeme. Závisí to také na starostovi obce a požadavcích občanů. Noví senioři už budou mít tržní hospdodářství v krvi a nebudou se tomu podivovat, ale budou takové kroky akceptovat i třeba v Bludově. Noví senioři budou mít E-Bankovnictví a nebudou schovávat hotové peníze pod polštářem. A budou mít kartu do bankomatu. Tomu se někteří senioři stále brání v domnění, že v případě krize si něco za hotové peníze koupí. Přednost budou mít na nákup zboží karty. Je to opatření proti falšovaným bankovkám a prádelnám špinavých peněz. Prádelnici své peníze nevedou pochopitelně v peněžních ústavech, kde jsou dohledatelné.
Reagovat
Datum: 3.1.2017 12:10
Titulek: Re: Naši senioři nejsou přizpůsobiví
Autor: Ahoj
37
Nejedná se o zrušení celé pošty, ale jen přepážky české spořitelny, ale časovaná bomba tiká a dojde časem i ke zrušení pošty. Ekonomika pošty je neúprosná.
Reagovat
Datum: 3.1.2017 11:37
Titulek: Rušení malých pošt je diskriminace
Autor: Zvukovka
40
nejen vůči seniorům, ale všem občanům postižené obce. Pražáci atp. si chrochtají jako prasata v žitě, když mají poštu za rohem. Ti, kde je pošta zrušená ztrácejí čas dojížděním za poštou a finance za cestovné. Česká pošta si chrání svoje zisky na úkor občanů z menších obcí.
Politici o tom neví, dělají mrtvé brouky a nechají občany poštou OKRÁDAT. Pošta by měla hradit postiženým občanům náklady vzniklé zrušením pošty v místě.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii MIMI ŠÉF, kterou promítá šumperské kino OKO od 20. do 30. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kterou úspěšnou komedií se proslavili tvůrci nového animáku Mimi šéf?

a) Doba ledová
b) Madagaskar
c) Rákosníček

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ


Vstupenku na LADIES NIGHT EROTIC DANCE SHOW GLADIATORS, která se uskuteční v pátek 28. dubna od 19 hodin v H-clubu v Šumperku, vyhráli Elenka Hrbáčková ze Šumperka, Simona Jílková ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína a Vladislava Jančíková ze Sudkova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká u vstupu v H-clubu.