KULTURA

Krásno spatřili první diváci, film vyvolal diskuzi

3. ledna 2014, 17:37, Ondřej Polák
Krásno spatřili první diváci, film vyvolal diskuzi Šumperk - Měsíc před celostátní premiérou mohli první zvědavci spatřit černou krimi komedii Krásno. Filmový debut režiséra, scénáristy a zároveň představitele hlavní role Ondřeje Sokola, rodáka ze Šumperka, se natáčel během loňského léta v Šumperku. Děj filmu je s městem a jeho obyvateli neodmyslitelně spjat.

Předpremiéra filmu Krásno se uskutečnila v pátek 27. prosince v šumperském kině Oko. I když bylo přidáno druhé představení v deset hodin večer, obrovský zájem místních obyvatel spatřit snímek „z jejich ulic“ nebyl zdaleka uspokojen. „Lístky mizely velmi rychle. Kino bychom vyprodali desetkrát po sobě, v jednu chvíli jsme měli strach, aby si lidé neseděli na klíně,“ uvedl ředitel kina Oko Kamil Navrátil.

“Krásno není obyčejný film. Je to film, jenž vychází ze skutečných událostí, které se nás dotkly tady v Šumperku a velmi ovlivnily naše životy. Nebylo to běžné natáčení, byla to naprosto osobní záležitost, zpověď, pokus vyrovnat se s minulostí. Krásno je přehrada nad městem Šumperk, městem, kde jsme se narodili se spoluautorem scénáře Martinem Fingerem,“ uvedl před projekcí Ondřej Sokol, který se předpremiéry zúčastnil společně s dalšími tvůrci.

I když Šumperk a jeho obyvatelé nejsou ve filmu znázorňováni vždy v dobrém světle, Ondřej Sokol přispěchal s poklonou na adresu města: „Jedna scéna se měla odehrávat před škaredým panelákem, ale žádný pořádně ohyzdný jsme v Šumperku a okolí nenašli, a tak jsme tuto scénu museli filmovat v Praze. Tam je ošklivých paneláků dost.“

Do běžné distribuce českých kin se Krásno dostane 30. ledna. V dalších rolích se divákům představí například Jana Krausová, Karel Roden, David Matásek, Jaroslav Plesl a také mnoho šumperských herců a obyvatel.

O ČEM JE KRÁSNO

Krásno je jezero nad městem Šumperk, ve kterém našli utopenou maminku Michala. Je dost hrozné žít s pocitem, že ve smrti mámy je možná zapleten váš vlastní otec. Tohle je bohužel podezření, se kterým se musí Michal vyrovnávat. Michal a Adam, kamarádi z dětství, se po dvaceti letech vracejí do rodného města, jenže Michalův otec zemře v den jejich příjezdu. Jediné, co zůstává, je pocit, že se stalo něco špatného, smutek a vztek, nemožnost dozvědět se pravdu. Otcova nová žena svým chováním matná podezření jen potvrzuje. A nebo je to tak, že oba chtějí vidět, že je potvrzuje. Rozhodně mezi nimi vznikne náhlý nápad přijít celé věci na kloub. Dál už se jen roztáčí spirála nezastavitelné katastrofy. Přes všechno výše napsané by film měl mít nádech jakési černé komedie. Někdy víc černé, než komedie, ale situace by měly být absurdní svou skutečností.

PRVNÍ REAKCE NA KRÁSNO

„Bavila jsem se od začátku do konce. Myslím, že kdo má rád černý humor, bude se mu film líbit, pro někoho to bude silný kafe, druhý film nepochopí a další bude poukazovat na to, že je tam dost často řečeno, že Šumperk je díra a nepochopí, že je to pocit těch dvou hlavních postav, nikoliv však názor autorů.“
Lenka Hudlíková


„Film zesměšnil Šumperk i jeho obyvatele a šumperská radnice společně s Olomouckým krajem na to ještě poslaly přes milion korun. Díky filmu zapadákov rovná se Šumperk a blbec rovná se Šumperan.“
Miroslav Vlček

„Mně se film líbil, ale nevím, jak ostatním, lidé nečekali ani na titulky a prchali z kina. To je u slavnostní předpremiéry divné.“
Květoslav Staňura

„Co mě trápí, je skutečnost, že ani tento film nevybočil z linie Šumperk - město, v němž se s výjimkou záhadných krutostí nic neděje.“
František Merta

„Já jsem se u filmu bavil. Zobrazení Šumperka a jeho obyvatel se povedlo, myslím, že je třeba nebrat se tak vážně, musíme se umět zasmát sami sobě.“

Kamil Navrátil


Foto: Kamil Navrátil
Zaplněné kino Oko v Šumperku netrpělivě očekává první projekci filmu Krásno. Mnozí z přítomných diváků si ve filmu sami zahráli.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 9.1.2014 22:03
Titulek: Re: Kdopak se to pobuřuje?
Autor: aNONYM
Nechápu váš srandovní požadavek na radnici, aby zveřejnila útratu filmařů. On s nimi byl celou dobu všude nějaký agent radnice a zapisoval, co kde utratili?
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.