ZPRÁVY

Krajka, drůbež i ponožky. Regionální značka je opět pestřejší

15. prosince 2014, 08:05, téma JESENÍKY, BH
Krajka, drůbež i ponožky. Regionální značka je opět pestřejší Region - Desátá certifikace značky JESENÍKY originální produktŸ rozšířila škálu jesenických výrobků o drůbež, ponožky, keramiku, textilní výrobky, slané lázeňské oplatky, konopné čaje a sirupy a paličkovanou krajku. V pořadí druhé posuzování výrobků v roce 2014 potvrdilo, že v regionu je stále více lidí s podnikatelskými nápady a šikovnýma rukama. V měsíci listopadu se také rozšířily certifikované služby a zážitky. Certifikáty stvrzující užívání značky JESENÍKY originální produktŸ byly slavnostně předány v sobotu 13. prosince v areálu Ruční papírny ve Velkých Losinách v rámci sváteční akce Vánoce v ruční papírně.

 „Letošní rok byl pro značku mimořádný. Rozšířila se o dvacet dva certifikovaných produktů s jedinečným charakterem, ať už svým zpracováním, nebo nápaditostí,“ uvedla koordinátorka značení výrobků Lenka Krobotová. Ne všichni žadatelé o značku však uspějí. Letos musela certifikační komise odmítnout jednoho poskytovatele ubytovacích služeb a jednoho výrobce. „I když někdo splní kritéria, může se stát, že se komise rozhodne značku neudělit. Většinou jde o případy, kdy není poskytovaná služba v souladu s filozofií značení. Díky členům certifikační komise se tak daří držet kvalitu značky JESENÍKY originální produktŸ,“ uvedla Hana Olejníková, koordinátorka služeb a zážitků z Místní akční skupiny Horní Pomoraví.
V listopadu se představila certifikační komisi Hana Dubajová s paličkovanou krajkou, která navazuje na tradice Osoblažska. Její díla jsou zajímavá také svou tematikou – paličkované kostely a památky v regionu upoutaly jak svým zpracováním, tak věrností zobrazení. Netradiční jsou i Velkolosinské slané lázeňské oplatky. Komise ocenila podnikatelský záměr manželů Všetýčkových, kteří našli díru na trhu a pustili se do výroby slaných příchutí oblíbeného lázeňského suvenýru. Značku ponese i drůbeží maso z Pipi-farmy z Ondřejovic na Zlatohorsku.
Na podnikatelskou tradici Julija Lichtwitze na přelomu 19. a 20. století v Jeseníku odkazují další dva nově certifikované produkty Lichtwitz konopný sirup a čaje Kokafe Lichtwitz. Společnost Zahrada 2000 o.s. již užívá značku od roku 2010 na tkané koberce, letos rozšířila značení na sortiment textilních výrobků. Novodobou tradici a úzkou specializaci ocenila certifikační komise u bruntálské společnosti, která vyrábí ponožkové zboží z vlny a lnu. Certifikát obdržela i užitková keramika majolikového typu ze Stříbrnic.
Jeseníky mají kromě originálních produktů nově certifikované služby a zážitky. Značku JESENÍKY originální produktŸ mimo jiné obdržela akce Středověké odpoledne na hradě Brníčku. Přibyla i čtyři ubytovací zařízení. Celkem tak na sklonku roku 2014 nese značku 69 výrobků, 19 poskytovatelů ubytovacích a stravovacích služeb a 11 zážitků. Veškeré produkty, služby i zážitky s kontakty a popisem se nachází na webu regionalni-znacky.cz/jeseniky.


Foto: BH

Značku JESENÍKY originální produkt obdržela keramika Barbory Zelené ze Stříbrnic.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.