KULTURA

Kraj si připomene výročí 17. listopadu

9. listopadu 2009, 00:00, rejdakce
Olomoucký kraj - Olomoucký kraj si letos připomene 20. výročí událostí z listopadu 1989. Při této příležitosti připravil výstavy, promítání dokumentů a slavnostní koncerty.
Součástí oslav budou také akce pro studenty středních škol. „Naše školy navštěvují studenti, kteří již dobu před Sametovou revolucí nezažili. Považujeme za důležité, aby o ní měli dostatek informací,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. Kraj finančně podpořil uspořádání výstavy Stalo se před dvaceti lety připravené Vlastivědným muzeem v Olomouci, a to částkou dvě stě tisíc korun. Zkrátka však nepřijdou ani obyvatelé a návštěvníci dalších měst v regionu.

Muzeum Komenského v Přerově uspořádá výstavu Konec vlády jedné strany a Muzeum Prostějovska expozici Sametová revoluce v Prostějově. Muzeum Jesenicka si 20. výročí připomene výstavou Dvacáté výročí Sametové revoluce a Vlastivědné muzeum v Šumperku expozicí Jaký byl listopad 1989 v Šumperku. Ve všech pěti okresních městech Olomouckého kraje vystoupí při příležitosti oslav 17. listopadu Moravská filharmonie Olomouc.

Koncerty v Prostějově, Přerově, Šumperku a Jeseníku zaplatí Olomoucký kraj, který na tyto účely vyhradil 478 tisíc korun. Rozdělení této částky schválilo na svém zasedání dne 25. září krajské zastupitelstvo. Kraj letos na oslavy 17. listopadu pozval také představitele osmi partnerských regionů. Pro ty je určen jak slavnostní program včetně setkání s vedením kraje a města Olomouce, tak i účast na konferenci Sametová revoluce v Československu.

Zástupci partnerských regionů budou také hosty slavnostního koncertu Moravské filharmonie v Olomouci. K připomenutí 17. listopadu se připojí také tři desítky středních škol zřizovaných Olomouckým krajem. Celkem 18 z nich udělí 16. listopadu v předvečer státního svátku svým žákům ředitelské volno. Další uspořádají besedy s učiteli, kteří se účastnili Sametové revoluce, uspořádají zvláštní filmová představení, výstavy a koncerty nebo zapojí informace o tehdejších událostech do výuky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.