ZPRÁVY

Kraj navrhne kvůli povodním změnu zákona

5. srpna 2009, 00:00, téma VELKÁ VODA, rejdakce
Olomoucký kraj - Olomoucký kraj bude iniciovat změnu zákona, který by umožnil snazší poskytování peněz obětem mimořádných událostí.
Cílem iniciativy je upravit zákon o krajích, jenž znemožňuje rozdělování peněz pro obce formou rozhodnutí krajské rady a svěřuje tuto pravomoc výlučně zastupitelstvu. Změnu legislativy inicioval hejtman Martin Tesařík, který musel kvůli poskytování finanční pomoci obcím během prázdnin již dvakrát svolat krajské zastupitelstvo. „Schvalování příspěvků radou kraje by bylo operativnější a umožnilo by nám rychleji pomáhat obětem povodní a dalších živelných pohrom,“ konstatoval hejtman. Pravomoci rady by měly být posíleny v době trvání krizových stavů.

Krajskou radu tvoří 11 členů, kteří se zpravidla scházejí jednou za dva týdny. V případě potřeby mohou dokonce hlasovat korespondenční metodou, což je při využití moderní techniky v podobě mobilních telefonů a elektronické pošty velmi rychlé. Naproti tomu zastupitelstvo se skládá z 55 členů, kteří se musí fyzicky sejít. Zasedání zastupitelstva je totiž ze zákona veřejné, což znemožňuje například korespondenční formu hlasování.

V době letních prázdnin je řada z nich na dovolené, a to i v zahraničí. Je proto velmi obtížné je operativně svolat.  Martin Tesařík se ještě tento týden obrátí dopisem na předsedu Asociace krajů České republiky Martina Haška s cílem projednat návrh Olomouckého kraje na některém z příštích setkání hetmanů všech krajů. Olomoucký kraj prozatím zvažuje tři možnosti iniciování změny zákona. V úvahu přichází samostatná legislativní iniciativa Olomouckého kraje, spolupráce s některým z poslanců, který by návrh přijal za svůj a předložil sněmovně, případně dohoda s vládou, jež má rovněž právo návrh zákona připravit a poslat do parlamentu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.