ZPRÁVY

Konečně, nová studie už šumperský region nezatracuje

17. listopadu 2014, 20:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Po studiích MasterCard, pojišťovny Allianz a dalších, které náš region přiřadily mezi lokality, kde se žije nejhůř, přichází konečně dobrá zpráva. A týká se místa, kde by to možná nikdo nečekal. Podle pracovníků Univerzity Karlovy vypisuje šumperská radnice jedny z nejprůhlednějších veřejných zakázek v zemi.

 Lepšího výsledku než Šumperk dosáhla už jenom Orlová a Třebíč. Naopak největší prostor pro šmelinu je prý v Praze a Hradci Králové. „Korupci nebo plýtvání přímo měřit nelze, je však možné srovnávat, jaký je pro ně ponecháván prostor,“ vysvětluje princip unikátní studie její spoluautor Jiří Skuhrovec.
Tvůrci projektu spustili web, kde města posuzují pomocí takzvaného zIndexu. Ten se zaměřuje na praxi v zadávání veřejných zakázek. Posuzuje, kolik jich radnice vypsaly bez veřejné soutěže, kolik tendrů nečekaně zrušily nebo jak nastavily podmínky pro zúčastněné firmy.

Nadprůměrný Rapotín, průměrná Mohelnice

Stejným způsobem jako Šumperk poměřuje zIndex i další obce a města v okrese. Například Mohelnice se umístila přesně uprostřed žebříčku malých měst. Rapotín se mezi vesnicemi vyšvihl mezi premianty. S vynikajícím hodnocením skončil na sedmnáctém místě. „Pro mě je to jakési zadostiučinění. Celou dobu, co jsem ve funkci, jsme se na úřadě snažili dělat věci tak, aby byly všechny zakázky transparentní,” uvedl starosta Rapotína Pavel Žerníček. Kompletní žebříček hodnocených měst najdou zájemci na webových stránkách www.zindex.cz


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.