ZPRAVODAJSTVÍ

Konec vesnických prodejen? Záchranu chystá kraj i obce

11. září 2018, 10:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Program na záchranu malých venkovských prodejen chce příští rok vyhlásit Olomoucký kraj. Některé vesnice na Šumpersku už ho ale předběhly a obchůdkům, které kvůli konkurenci supermarketů rychle mizí, chtějí pomoci ještě letos.

 „Hodně zdejších seniorů se nemá jak do města dopravit, proto je pro nás prodejna v Třemešku důležitá. Kdyby zavřela, lidé by měli problém nakoupit základní potraviny. Rada obce tedy schválila finanční příspěvek provozovatelce obchodu, který zajistí jeho další fungování,“ uvedl Stanislav Hýbner, starosta Oskavy, pod kterou místní část Třemešek spadá.
S vlastním plánem na záchranu venkovských obchodů aktuálně přišel také Olomoucký kraj. Hejtmanství plánuje, že by společně s obcemi mohlo na provoz ztrátových prodejen přispívat. „Jde o naše nové opatření, kterým chceme podpořit život v malých obcích. Nový dotační titul nyní připravujeme, aby ho mohlo schválit krajské zastupitelstvo,“ uvedl náměstek hejtmana František Jura.
Zachování služeb na venkově, které jsou pro obyvatele měst samozřejmostí, se netýká jenom obchodů. Některé vesnice také podporují provoz pošty nebo lékárny. Třeba Libina před nedávnem na vlastní náklady rekonstruovala nebytové prostory, které nově začaly sloužit právě jako prodejna léků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.9.2018 12:05
Titulek: Ideální náplň práce pro neziskovky
Autor: Občan
Co kdyby každá vesnice platila jednoho dobrovolníka, který by každé dva dny obešel seniory a optal se jich: Dědečku, babičko - nepotřebujete nakoupit, vyzvednout léky? Potom by sjel do města pro nákupy a seniorům to roznesl.
Reagovat
Datum: 11.9.2018 13:05
Titulek: Re: Ideální náplň práce pro neziskovky
Autor: aNONYM
12
Co kdyby se o seniory začali konečně starat jejich děti nebo příbuzní?
Reagovat
Datum: 14.9.2018 15:34
Titulek: Re: Ideální náplň práce pro neziskovky
Autor: Občan
To je těžké. Ti mají většinou svých starostí a hypoték až nad hlavu.
Reagovat
Datum: 11.9.2018 17:26
Titulek: Nejlepší bude, až
Autor: Agrofertí vši
kotelník JZD Výšovice - solární baron - Babišův hejtman bez vysokoškolského vzdělání Ladislav Okleštěk (ANO) přestane okrádat dědečky a babičky na fakturách za elektřinu.
598,95 Kč/MWh včetně 21 % DPH je povinný poplatek OZE na obnovitelné zdroje. I s dotacemi ze státního rozpočtu musíme povinně platit solárním, větrným a bioplynkovým baronům neuvěřitelných 42 miliard koprun ročně. Pak není divu, že není na důchody.
Tato země nepamatuje, aby jí vládl lupič Babiš s tak neuvěřitelnou mediální mocí a s takovým kapitálem, který díky vrcholné státní funkci, přístupu k informacím a uplatnění moci může naprosto beztrestně násobit z veřejných rozpočtů.

Reagovat
Datum: 11.9.2018 20:41
Titulek: Re: Nejlepší bude, až
Autor: Smyl Flek z Nohavic
12
Boha, co to zas meleš? Ten solární baron si tohle přece neodhlasoval. A Babiš, ten s tím nemá ale už vůbec nic společnýho. Za tohle okrádání můžeš poděkovat socanům, kteří tenhle zákon zavedli v době, kdy žádný ANO ještě neexistovalo ani jako nápad. A i ten solární baron je naprostej troškař proti tomu, kolik na OZE nahrabal ČEZ. Tam hledej lupiče! A ještě se zeptej Špidly kolik za to od koho dostal, že ten zákon tehdy protlačil. Ale jsem si dost jistej, že ani nějakej Okleštěk a už vůbec ne Babiš v tom prsty určitě neměli.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.