ZPRAVODAJSTVÍ

Konec vesnických prodejen? Záchranu chystá kraj i obce

11. září 2018, 10:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Program na záchranu malých venkovských prodejen chce příští rok vyhlásit Olomoucký kraj. Některé vesnice na Šumpersku už ho ale předběhly a obchůdkům, které kvůli konkurenci supermarketů rychle mizí, chtějí pomoci ještě letos.

 „Hodně zdejších seniorů se nemá jak do města dopravit, proto je pro nás prodejna v Třemešku důležitá. Kdyby zavřela, lidé by měli problém nakoupit základní potraviny. Rada obce tedy schválila finanční příspěvek provozovatelce obchodu, který zajistí jeho další fungování,“ uvedl Stanislav Hýbner, starosta Oskavy, pod kterou místní část Třemešek spadá.
S vlastním plánem na záchranu venkovských obchodů aktuálně přišel také Olomoucký kraj. Hejtmanství plánuje, že by společně s obcemi mohlo na provoz ztrátových prodejen přispívat. „Jde o naše nové opatření, kterým chceme podpořit život v malých obcích. Nový dotační titul nyní připravujeme, aby ho mohlo schválit krajské zastupitelstvo,“ uvedl náměstek hejtmana František Jura.
Zachování služeb na venkově, které jsou pro obyvatele měst samozřejmostí, se netýká jenom obchodů. Některé vesnice také podporují provoz pošty nebo lékárny. Třeba Libina před nedávnem na vlastní náklady rekonstruovala nebytové prostory, které nově začaly sloužit právě jako prodejna léků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.9.2018 12:05
Titulek: Ideální náplň práce pro neziskovky
Autor: Občan
21
Co kdyby každá vesnice platila jednoho dobrovolníka, který by každé dva dny obešel seniory a optal se jich: Dědečku, babičko - nepotřebujete nakoupit, vyzvednout léky? Potom by sjel do města pro nákupy a seniorům to roznesl.
Reagovat
Datum: 11.9.2018 13:05
Titulek: Re: Ideální náplň práce pro neziskovky
Autor: aNONYM
22
Co kdyby se o seniory začali konečně starat jejich děti nebo příbuzní?
Reagovat
Datum: 14.9.2018 15:34
Titulek: Re: Ideální náplň práce pro neziskovky
Autor: Občan
11
To je těžké. Ti mají většinou svých starostí a hypoték až nad hlavu.
Reagovat
Datum: 23.9.2018 11:25
Titulek: Re: Ideální náplň práce pro neziskovky
Autor: Beran
10
Neziskovky by z toho neměly dostatečný zisk na placení svých neziskových manažerů a zaměstnanců.
Kdyby z toho měly dost velký vejvar určitě by už neziskovaly.
Reagovat
Datum: 11.9.2018 17:26
Titulek: Nejlepší bude, až
Autor: Agrofertí vši
32
kotelník JZD Výšovice - solární baron - Babišův hejtman bez vysokoškolského vzdělání Ladislav Okleštěk (ANO) přestane okrádat dědečky a babičky na fakturách za elektřinu.
598,95 Kč/MWh včetně 21 % DPH je povinný poplatek OZE na obnovitelné zdroje. I s dotacemi ze státního rozpočtu musíme povinně platit solárním, větrným a bioplynkovým baronům neuvěřitelných 42 miliard koprun ročně. Pak není divu, že není na důchody.
Tato země nepamatuje, aby jí vládl lupič Babiš s tak neuvěřitelnou mediální mocí a s takovým kapitálem, který díky vrcholné státní funkci, přístupu k informacím a uplatnění moci může naprosto beztrestně násobit z veřejných rozpočtů.

Reagovat
Datum: 11.9.2018 20:41
Titulek: Re: Nejlepší bude, až
Autor: Smyl Flek z Nohavic
25
Boha, co to zas meleš? Ten solární baron si tohle přece neodhlasoval. A Babiš, ten s tím nemá ale už vůbec nic společnýho. Za tohle okrádání můžeš poděkovat socanům, kteří tenhle zákon zavedli v době, kdy žádný ANO ještě neexistovalo ani jako nápad. A i ten solární baron je naprostej troškař proti tomu, kolik na OZE nahrabal ČEZ. Tam hledej lupiče! A ještě se zeptej Špidly kolik za to od koho dostal, že ten zákon tehdy protlačil. Ale jsem si dost jistej, že ani nějakej Okleštěk a už vůbec ne Babiš v tom prsty určitě neměli.
Reagovat
Datum: 23.9.2018 11:21
Titulek: To je dost,
Autor: Ladislav
10
že po Sametu zrušili hnusné pojízdné prodejny. Dědečci i babičky, trhněte si nohama. Dnes už nemusíte být komunistům za prodejny vděční a nemusíte je volit. Máte svobodu. Svobodně se můžete dobelhat na autobus, pokud můžete a pak si ve městě nakoupit v supermarketu a svobodně se zase dopravit domů. Rozcvičíte si svoje protézy a s odporem a úlevou vzpomínáte na hnusné doby totality.
Reagovat
Datum: 23.9.2018 11:32
Titulek: Re: To je dost,
Autor: Olan
11
Revitalizace, internetizace, automatizace, kanalizace, aqualizace, katolizace a tržní exploatace se na vesnicích brzy rozběhne. Kominízace a kotlizace už jede naplno. Hrabošizace v některých segmentech života na vsi zatím dřímá a čeká spuštění na povel z centralizace.
Reagovat
Datum: 23.9.2018 13:07
Titulek: Re: To je dost,
Autor: aNONYM
12
Pojízdné prodejny samozřejmě fungují dál ve spoustě míst. Kdo není úplně blbej, najde si to za minutu na internetu. Naopak, v obcích, kam za komoušů pojízdné prodejny jezdily, vznikly kamenné obchody a lidi tak nemusejí čekat ve čtvrtek v 10.00 u Rychty v dešti a zimě jako za bolševika.
Reagovat
Datum: 25.9.2018 07:46
Titulek: Re: To je dost,
Autor: Jenda Benda
Reagovat
Datum: 25.9.2018 13:03
Titulek: Re: To je dost,
Autor: aNONYM
12
Ano, polosocialistický moloch Coop někde zavírá prodejny na venkově, ale je tam spousta soukromníků, i když, pravda, EET jich dost odrovnalo. A kde se to vyplatí, jezdí právě ty vrátivší se pojízdné prodejny.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.