ZPRÁVY

Konec tabu! Drogy vtrhly do škol

23. června 2014, 15:25, Jaroslav Kropáč
Okres - Alarmující je podle pracovníků neziskových organizací situace na drogové scéně v Šumperku a v Zábřeze. Počet uživatelů pervitinu a marihuany roste, mezi závislými jsou často i děti a mládež. Přibývá například narkomanů, kteří neopustili lavice učňovských a středních škol.

 „Drogová situace v Zábřeze má prvky otevřené scény a je velmi přístupná,“ uvádí ve zprávě o drogové problematice na Šumpersku společnost Podané ruce. Podle neoficiálních informací je počet uživatelů drog v Zábřeze stejně vysoký jako například v mnohem větší Olomouci. Vážnou situaci si uvědomuje také vedení města. „Snažíme se spolupracovat se školami, neziskovkami i policií. Bohužel právě strážci zákona mají v tomto případě velmi svázané ruce současnou legislativou,“ naráží na mírné tresty pro drogové dealery starosta Zábřeha František John. Základní školy ve městě už dokonce rozdaly rodičům žáků varovné letáčky, kde před zhoršující se drogovou problematikou varují rodiče.

Šumperk: pervitinu je dostatek

Zatímco na základních školách se tvrdé drogy vyskytují spíše jen sporadicky, na středních a učňácích už mládež s narkotiky experimentuje daleko častěji. Sehnat v Šumperku dávku pervitinu není vůbec žádný problém. „Právě pervitin a marihunana patří mezi nejčastěji užívaná narkotika. V létě, když se objeví pole s mákem, roste i počet uživatelů opiátů, které se z makovic dají vyrobit,“ připomíná terénní pracovník Dušan Gajdošík.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.6.2014 18:41
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
63
Dejte mladým práci a nebudou mít čas fetovat.
Reagovat
Datum: 23.6.2014 18:50
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
30
Je u nás legální zaměstnávat školáky?
Reagovat
Datum: 23.6.2014 22:31
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
52
113
Práce nemluvím o zaměstnaní
Reagovat
Datum: 23.6.2014 22:33
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
47
121
Ale je zapotřebí je zaměstnat něčím smysluplnejsim než z nudy fetovat
Reagovat
Datum: 24.6.2014 08:41
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
103
Reagovat
Datum: 24.6.2014 17:00
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
64
no jo deti nez jdou na zakladku sednou na lavicku a daji si travu. staci se kolem osme podivat z okna okolo 6.zs tragedie. pak se nedivte ze roste kriminalita, sikana, atd. skoda kazde rany ktera padne vedle
Reagovat
Datum: 28.6.2014 09:25
Titulek: Na škole se vyučuje
Autor: Falda
130
Škola není protidrogová centrála. Školy nemají protidrogovou činnost v náplni práce. Stačí běžná všeobecná etická výchova a je po drogování.
Reagovat
Datum: 28.6.2014 10:51
Titulek: divíte se?
Autor: Jirka
146
všichni se diví co se to děje, jak je to možné atd .... vážení, to jste za těch 25 let nepochopili, že ekonomika se řídí poptávkou? kde není poptávka, není nabídka takže kde je chyba? ve škole? ne, je to v rodině, kde se preferuje "osobnost" potomka a ten roste jako to pověstné dříví v lese. Pevná ruka, mantinely a běda je překročit, tak to přece kdysi bývalo. Jen pro příklad: zkuste se postavit ve všední den školního roku před průmyslovou školu, kudy proudí středoškoláci na průmyslovku a na učňák, to samu samozřejmě odpoledne - proud mladých lidí s cigaretama (mnohdy převládají kupodivu slečny) - že by všichni měli 18? kde je městská policie aby to řešila? o pardón, šaškují u přechodů (zábavná podívaná) nebo tahají "botičky"! a rodiče? těm je to fuk, hlavně že mají doma osobnost ...
Reagovat
Datum: 29.6.2014 15:12
Titulek: Re: divíte se?
Autor: Smyl Flek z Nohavic
34
Nevím, proč by zrovna městská policie měla suplovat funkci rodičů. To rodiče mají zodpovědnost za své děti. A ať mi nikdo netvrdí, že o jejich kouření neví - to se nedá zamaskovat. A pokud to ví a je jim to jedno, tak je to jejich zodpovědnost. A není možné tuto zodpovědnost přehrávat na školu, na policii, město nebo na stát. To by přece nebylo k ničemu. Myslím, že omezování svobod pomocí zákonů, vynucovaných policejní autoritou, nemůže nikoho vychovat, protože to může jen rodičovská autorita.
Reagovat
Datum: 28.6.2014 13:52
Titulek: Bez titulku
Autor: Janah
31
Jen poznámka pro odborníky a ostatní...pervitin není narkotikum...
Reagovat

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na společný koncert kapel UDG, O5 a RADEČEK a písničkáře POKÁČE, který se uskuteční v pátek 1. prosince v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje společné turné UDG, O5 a Radeček a Pokáče?

A) Kamarádi tour
B) Rivalové tour
C) Parťáci na turné

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na nový film MILADA, který promítá kino OKO v Šumperku 27. listopadu, vyhráli Šárka Siblová ze Šumperka, Vilma Sadilová z Libiny a Renda Šmíd z Kolšova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina.