ZPRÁVY

Konec roku přinesl další propouštění

19. prosince 2013, 12:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Lavina nezaměstnanosti se řítí dál. Zvětšuje se nejen její objem, ale také rychlost. Zatímco v říjnu bylo bez práce zhruba sedm procent lidí, v listopadu už 9,6 desetin procenta. Otřesná čísla zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí pro celou republiku. Oproti loňskému listopadu přišlo v Česku o práci dalších 57 tisíc lidí.

„Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti činí na Šumpersku 2,4 desetiny procenta. Region je tak na patnácté příčce v rámci celé republiky,“ uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Na konci léta posílily řady nezaměstnaných absolventi škol, na podzim přibyli lidé, kteří se živili sezónními pracemi. Další nárůst nezaměstnaných zřejmě souvisí se slabým výkonem ekonomiky a regionální politiky, která nedokáže zajistit práci místním lidem. Nejvyšší nezaměstnanost připadla v listopadu na okresy Most, Bruntál a Ústí nad Labem.

Chybí nová pracovní místa

Za největší bolest regionu považují ekonomové skutečnost, že podnikatelé a firmy nejsou schopny vytvořit nová pracovní místa. A vlastně ani nechtějí. Zavedené firmy, které se na začátku ekonomické krize zbavily velké části pracovníků, další lidi nepotřebují. Výrobu se jim totiž podařilo zajistit s daleko menším počtem zaměstnanců. „Podnikatelé přišli na to, že je pro ně výhodnější jednoho člověka propustit, jeho práci převést na dalšího a dát mu pár set korun navíc. Oproti další pracovní síle je to velmi podstatná úspora,“ vysvětluje myšlení některých podnikatelů třiapadesátiletý živnostník Zdeněk Mucka z Mohelnice.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 20.12.2013 08:15
Titulek: Konec roku
Autor: ladislav
56
Pane Kropáči, naštěstí máme senátora Brože, který, pokud se pamatuji, tak sliboval jak bude pro lidi pracovat, takže očekávám, že ona čísla o nezaměstnanosti v celém státě neplatí pro náš region. Možná by bylo na místě vytáhnout si podrobnosti z pracáku. Možná by bylo na místě, pozvat si Brože někam k pokecu, Třeba i na veřejnou diskusi. Snad by si pro nás při svém 200% vytížení našel i čas. Co vy NATO?
Reagovat
Datum: 21.12.2013 19:52
Titulek: Re: Konec roku
Autor: Sadaklik
204
Projekt jesenický GEOPARK zajistí zaměstnanost pro všechny nezaměstnané na šumpersku a jesenicku. Právě proto tento projekt podporuje 200%ní Brož. Takže Brož se stará.
Reagovat
Datum: 22.12.2013 08:32
Titulek: geopark
Autor: ladislav
135
Ach jo
Reagovat