ZPRAVODAJSTVÍ

Komu zvoní hrana? Šumperskému ohňostroji!

28. května 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Letos je to možná naposledy, co lidé v Šumperku uvidí na slavnostech města obří a hlučný ohňostroj. Proti jeho pořádání totiž protestují ochránci přírody i část obyvatel. Někteří by nejraději pyrotechnické představení zrušili úplně nebo ho alespoň výrazně omezili. Na osud ohňostroje nemá jasný názor ani vedení radnice.

 „Názor radních na odpalování klasického ohňostroje není jednotný, proto bude předmětem dalšího jednání,“ informovala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Velká pyrotechnická show patří každoročně ke zlatému hřebu slavností města. Ty se letos odehrají v době od 30. května do neděle 2. června. Kontroverzní ohňostroj rozzáří nebe nad Šumperkem v sobotu 1. června přesně o čtvrt na jedenáct v noci.

Podle výsledků ankety na webu šumperské radnice, do které se zapojily stovky lidí, nevadí současná podoba ohňostroje zhruba čtyřiceti procentům obyvatel města. Přibližně stejně velká skupina respondentů by dala přednost jeho tiché variantě a čtvrtina Šumperanů nechce ohňostroj vůbec.
Proti používání pyrotechnických efektů při slavnostech města je Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

„Ohňostroj se odpaluje v parku a právě v době, kdy zde hnízdí nejvíce druhů ptáků. Exploze je samozřejmě děsí, takže svoje hnízdiště opustí a snaží se schovat jinde. Stačí, aby na opuštěných vejcích neseděli dvacet minut, a žádná mláďata se z nich už nevylíhnou,“ vysvětluje Marcel Minář ze šumperské pobočky ČSOP.

Po zákazu ohňostrojů volají dlouhodobě také majitelé psů a jiných domácích zvířat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 30.5.2019 14:49
Titulek: Re: Mám další návrhy
Autor: Anonym
Mě nezajímá názor Gajdoštína jako takový, ale jsem proti hluku po 22 hodině. Mnoho lidí ráno vstává a oslavovat se dá i jinak. Že ty ráno asi nevstáváš a rád se bavíš, mě nemusí zajímat. Nechci anarchii a doufám, že jedinej schválenej bordel bude na Nový rok.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.