ZPRAVODAJSTVÍ

Komu zvoní hrana? Šumperskému ohňostroji!

28. května 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Letos je to možná naposledy, co lidé v Šumperku uvidí na slavnostech města obří a hlučný ohňostroj. Proti jeho pořádání totiž protestují ochránci přírody i část obyvatel. Někteří by nejraději pyrotechnické představení zrušili úplně nebo ho alespoň výrazně omezili. Na osud ohňostroje nemá jasný názor ani vedení radnice.

 „Názor radních na odpalování klasického ohňostroje není jednotný, proto bude předmětem dalšího jednání,“ informovala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Velká pyrotechnická show patří každoročně ke zlatému hřebu slavností města. Ty se letos odehrají v době od 30. května do neděle 2. června. Kontroverzní ohňostroj rozzáří nebe nad Šumperkem v sobotu 1. června přesně o čtvrt na jedenáct v noci.

Podle výsledků ankety na webu šumperské radnice, do které se zapojily stovky lidí, nevadí současná podoba ohňostroje zhruba čtyřiceti procentům obyvatel města. Přibližně stejně velká skupina respondentů by dala přednost jeho tiché variantě a čtvrtina Šumperanů nechce ohňostroj vůbec.
Proti používání pyrotechnických efektů při slavnostech města je Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

„Ohňostroj se odpaluje v parku a právě v době, kdy zde hnízdí nejvíce druhů ptáků. Exploze je samozřejmě děsí, takže svoje hnízdiště opustí a snaží se schovat jinde. Stačí, aby na opuštěných vejcích neseděli dvacet minut, a žádná mláďata se z nich už nevylíhnou,“ vysvětluje Marcel Minář ze šumperské pobočky ČSOP.

Po zákazu ohňostrojů volají dlouhodobě také majitelé psů a jiných domácích zvířat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 30.5.2019 14:49
Titulek: Re: Mám další návrhy
Autor: Anonym
Mě nezajímá názor Gajdoštína jako takový, ale jsem proti hluku po 22 hodině. Mnoho lidí ráno vstává a oslavovat se dá i jinak. Že ty ráno asi nevstáváš a rád se bavíš, mě nemusí zajímat. Nechci anarchii a doufám, že jedinej schválenej bordel bude na Nový rok.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o jednu dvojvstupenku na koncert vokálního seskupení 4TET, které udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady. Gentlemani v cylindrech si i pro Zábřeh, kde vystoupí ve čtvrtek 20. února, připravili originální podívanou.

Soutěžní otázka:
Ve kterém roce vzniklo vokální kvarteto 4TET?

A) 2002
B) 2007
C) 2012

Odpovědi posílejte tentokrát do středy jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na taneční odpoledne s bohatě krojovanou dechovou hudbou z Moravského Slovácka - Veselá muzika, která přijede roztančit kulturní dům v Zábřehu v neděli 16. února, pro sebe a partnera vyhrávají Petra Brachtlová z Libiny, Věra Braná z Dubicka a Blanka Zacpálková z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.