ZPRAVODAJSTVÍ

Komíny nejstarší továrny v Zábřeze šly k zemi

30. srpna 2016, 15:00, Vladimíra Bartoňová
Zábřeh - Z centra Zábřeha mizí torzo nejstarší továrny, kde v dobách její slávy pracovalo přes 1200 lidí. Demolice zchátralé části bývalého závodu Perla má skončit v závěru září, od trosek má být plocha vyčištěna do jara. Firma minulý týden zbourala dva historické komíny, s jejichž rozebráním museli pomáhat horolezci.

 „Jedná se o demolici tří nejstarších budov, které tvořily jádro areálu a byly dlouhodobě opuštěné,“ okomentovala probíhající práce Jana Lukáčová, předsedkyně představenstva společnosti Perla netkaný textil, která v areálu působí.
Současné práce navazují na demolici z roku 2014, kdy dřívější dodavatel pouze vytěžil kovy a cenné suroviny a polozbořené ruiny nechal stát. „Areál představoval bezpečnostní hrozbu vzhledem k možné kriminalitě, úrazům či požárům. Proto jsme dlouhodobě usilovali o demolici budov,“ řekl Týdnu na severu starosta města František John. „Využití území nás ale zajímá a usilujeme o nalezení investora,“ uvedl John.

Konkrétní plány chybí

Samotný majitel podle Jany Lukáčové zatím s uvolněným místem konkrétní plány nemá. „Pro následující dva roky se pozemek pouze uklidí a zůstane tak," dodala s tím, že by si zde dovedla představit například chráněnou dílnu nebo domov důchodců. „Otevřený prostor do sídliště i blízkost centra tomu přímo nahrává,“ dodala Lukáčová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.8.2016 11:39
Titulek: Chce to rozum
Autor: José Chróstal
34
Bylo by příjemné, kdyby se z tohoto unikátního prostoru stalo místo odpočinku, kultury a bydlení. Obávám se však, že tam nakonec bude další asfaltová plocha s dalším nepotřebným supermarketem.
Reagovat
Datum: 1.9.2016 08:25
Titulek: Re: Chce to rozum
Autor: Prudoš
27
Mohlo se to předělat na mešity !!
Reagovat
Datum: 1.9.2016 08:27
Titulek: Re: Chce to rozum
Autor: aNONYM
24
Magorku-na MINARETY !!!
Reagovat
Datum: 1.9.2016 11:51
Titulek: Re: Chce to rozum
Autor: Michal
49
Já měl lepší nápad, mohla aspoň z jednoho komína být rozhledna :-)
Reagovat
Datum: 1.9.2016 16:30
Titulek: Re: Chce to rozum
Autor: Mirka
31
Ještě je tam Hedvácký komín.
Reagovat
Datum: 1.9.2016 17:10
Titulek: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
54
mmmmm.... raketový sila !
Reagovat
Datum: 8.9.2016 08:20
Titulek: Pro autorku článku p.Bartoňovou
Autor: Zdenda
68
Zase jeden paskvil okopírovaný z Deníku.Co je to za informace typu" bývalý majitel pouze..."!"Současný majitel..."!Nic konkrétního,jen snad "předsedkyně představenstva společnosti Netkaný textil....Honosný titul pro společnost se 20 zaměstnanci.O tom že zmíněná" předsedkyně"působila dříve jako nástupkyně svého manžela ve funkci ředitele závodu(ten se po roce 89 jako úplný cucák do funkce přihlásil sám).Toto znamenalo konec,absolutně neschopný člověk ve vedení takového závodu a v té době.Když viděl jak to jde ke dnu,zbaběle utekl.Na jeho místo nastoupila jeho manželka s jediným cílem,dovést továrnu ke krachu ale pro sebe zajistit flek na Netkaném textilu kde před tím pracovala.Píšete o tom že bývalý majitel pouze vytěžil kovy a cenné suroviny a já se ptám pod čím vedením a za čí asistence?Ona " předsedkyně představenstva "byla slepá a neviděla co se děje?Jen likvidace strojního zařízení představovala stovky tun železného šrotu,hliníku a mědi.Co se stalo se stovkami elektromotorů atd.Na tomto se vydělaly miliony,kam ty zmizely?Teď je vše srovnáno se zemí a někteří jsou vysmátí.Mimo jiné píšete že byly zbourány tři nejstarší budovy....?Blábol,například provoz česané přádelny byl zničen požárem v 60 tých letech a budova byla postavena nová.Jen tak naokraj,v Deníku byly zveřejněny fotky bourání a pár historických snímků.Tyto snímky však byly foceny před rekonstrukcí závodu která probíhala průběžně po celo dobu až do roku 91.Stálo by zato zveřejnit snímky z doby před nástupem nového samozvaného ředitele.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.