KULTURA

Komiks podle životního příběhu Julia Vargy

31. ledna 2018, 11:00, Ondřej Polák
Komiks podle životního příběhu Julia Vargy Šumperk - Po mnoha letech a řadě peripetií vychází komiksová kniha Objekt Julek, v níž několik výtvarníků zpracovalo životní osudy Julia Vargy, tak trochu zapomenutého Šumperana, invalidy, jehož se bála StB. První křest knihy proběhne v sobotu 3. února v 16 hodin v šumperském knihkupectví Bukowski ve Starobranské ulici.

 Příběh Julia Vargy není dozajista tolik známý, jak by být mohl; a už vůbec není tak známý, jak známý by být měl. V osmdesátých letech byl Varga, jenž byl od mládí upoután na invalidní vozík a odkázán na péči druhých, jedním z největších postrachů StB. Komiks Objekt Julek zpracovává jeden z nejsilnějších zastřených příběhů minulého století. Za jeho vznikem přitom stojí také příběh, který by se klidně mohl dočkat vlastního zpracování.

Pomohla víra

Julius Varga se narodil v roce 1962. V devíti letech se jeho tělo nedokázalo vyrovnat s vakcínou proti žloutence, a jelikož byla zamítnuta žádost jeho matky o výjezd do Švýcarska, kde by se Varga mohl léčit, skončil na invalidním vozíčku. Přestože se s postižením zprvu vyrovnával těžce, poté, co poznal katolického kněze Josefa Hrdličku, se s nesnázemi postupně sžil. Smysl nalezl v katolické víře.
Jeho byt v Šumperku se stal vyhledávaným místem protirežimně smýšlejících studentů a disidentů. Kromě jiných navštěvoval Vargu například Dominik Duka nebo Josef Zvěřina. Varga se díky samostudiu stal velmi vzdělaným člověkem a v osmdesátých letech nechával tisknout protikomunistické letáky pro celý šumperský okres. I kvůli tomu se ve spisech StB objevila položka s názvem Objekt Julek. Po revoluci se Vargovi dostala odpovídající lékařská péče. Na léčbu však již bylo pozdě, posledních několik měsíců trpěl Varga, jenž přijal jméno Augustin, nesnesitelnými bolestmi a zemřel v roce 1996 ve věku 33 let.

Dvojitá pocta

Komiks Objekt Julek, v jehož centru stojí právě postava nenápadného nápadného disidenta, byl původně projektem tvůrčího tandemu ve složení scenárista Ondřej Elbel a kreslíř Martin Jabůrek. Jak píše Elbel v předmluvě: „V únoru 2015 ale Martin tragicky zemřel. Aby jedna z jeho posledních prací neskončila pouze jako jedna ze složek v počítači, rozhodl jsem se oslovit několik našich společných přátel, vynikajících výtvarníků, a každý z nich po svém dodělal to, co Martin nestihl. Tato kniha má být tedy poctou dvěma výjimečným osobnostem, které zažily podobně krátký, podobně těžký, a přesto podobně úžasný život – Juliu Vargovi a Martinu Jabůrkovi."
„Po Jabůrkovi knihu, která vychází v nakladatelství Větrné mlýny, dokončilo pět dalších kreslířů, přesto kniha působí překvapivě kompaktním dojmem. Peníze na vydání se podařilo získat crowdfundingem,“ doplnil pořadatel křtu publikace Radek Auer a dodal: „O významu publikace svědčí i fakt, že čtrnáct dní po našem šumperském křtu čeká knihu ještě křest pražský v Knihovně Václava Havla."
Křest v Šumperku proběhne tuto sobotu od 16 hodin v knihkupectví Bukowski za účasti tvůrců, Julkových přátel i Julkovy maminky. Ta v roce 2014 obdržela Cenu Paměti národa.


V sobotu bude v Šumperku slavnostně pokřtěn komiks Objekt Julek, který popisuje životní osudy Julia Vargy ze Šumperka, invalidy, jehož se bála StB.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.2.2018 11:20
Titulek: Dokument
Autor: P.
34
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.