KULTURA

Komiks podle životního příběhu Julia Vargy

31. ledna 2018, 11:00, Ondřej Polák
Komiks podle životního příběhu Julia Vargy Šumperk - Po mnoha letech a řadě peripetií vychází komiksová kniha Objekt Julek, v níž několik výtvarníků zpracovalo životní osudy Julia Vargy, tak trochu zapomenutého Šumperana, invalidy, jehož se bála StB. První křest knihy proběhne v sobotu 3. února v 16 hodin v šumperském knihkupectví Bukowski ve Starobranské ulici.

 Příběh Julia Vargy není dozajista tolik známý, jak by být mohl; a už vůbec není tak známý, jak známý by být měl. V osmdesátých letech byl Varga, jenž byl od mládí upoután na invalidní vozík a odkázán na péči druhých, jedním z největších postrachů StB. Komiks Objekt Julek zpracovává jeden z nejsilnějších zastřených příběhů minulého století. Za jeho vznikem přitom stojí také příběh, který by se klidně mohl dočkat vlastního zpracování.

Pomohla víra

Julius Varga se narodil v roce 1962. V devíti letech se jeho tělo nedokázalo vyrovnat s vakcínou proti žloutence, a jelikož byla zamítnuta žádost jeho matky o výjezd do Švýcarska, kde by se Varga mohl léčit, skončil na invalidním vozíčku. Přestože se s postižením zprvu vyrovnával těžce, poté, co poznal katolického kněze Josefa Hrdličku, se s nesnázemi postupně sžil. Smysl nalezl v katolické víře.
Jeho byt v Šumperku se stal vyhledávaným místem protirežimně smýšlejících studentů a disidentů. Kromě jiných navštěvoval Vargu například Dominik Duka nebo Josef Zvěřina. Varga se díky samostudiu stal velmi vzdělaným člověkem a v osmdesátých letech nechával tisknout protikomunistické letáky pro celý šumperský okres. I kvůli tomu se ve spisech StB objevila položka s názvem Objekt Julek. Po revoluci se Vargovi dostala odpovídající lékařská péče. Na léčbu však již bylo pozdě, posledních několik měsíců trpěl Varga, jenž přijal jméno Augustin, nesnesitelnými bolestmi a zemřel v roce 1996 ve věku 33 let.

Dvojitá pocta

Komiks Objekt Julek, v jehož centru stojí právě postava nenápadného nápadného disidenta, byl původně projektem tvůrčího tandemu ve složení scenárista Ondřej Elbel a kreslíř Martin Jabůrek. Jak píše Elbel v předmluvě: „V únoru 2015 ale Martin tragicky zemřel. Aby jedna z jeho posledních prací neskončila pouze jako jedna ze složek v počítači, rozhodl jsem se oslovit několik našich společných přátel, vynikajících výtvarníků, a každý z nich po svém dodělal to, co Martin nestihl. Tato kniha má být tedy poctou dvěma výjimečným osobnostem, které zažily podobně krátký, podobně těžký, a přesto podobně úžasný život – Juliu Vargovi a Martinu Jabůrkovi."
„Po Jabůrkovi knihu, která vychází v nakladatelství Větrné mlýny, dokončilo pět dalších kreslířů, přesto kniha působí překvapivě kompaktním dojmem. Peníze na vydání se podařilo získat crowdfundingem,“ doplnil pořadatel křtu publikace Radek Auer a dodal: „O významu publikace svědčí i fakt, že čtrnáct dní po našem šumperském křtu čeká knihu ještě křest pražský v Knihovně Václava Havla."
Křest v Šumperku proběhne tuto sobotu od 16 hodin v knihkupectví Bukowski za účasti tvůrců, Julkových přátel i Julkovy maminky. Ta v roce 2014 obdržela Cenu Paměti národa.


V sobotu bude v Šumperku slavnostně pokřtěn komiks Objekt Julek, který popisuje životní osudy Julia Vargy ze Šumperka, invalidy, jehož se bála StB.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.2.2018 11:20
Titulek: Dokument
Autor: P.
39
Reagovat