KULTURA

Kolekce kreseb připomene dvojité výročí kurátora Miroslava Kovala

30. června 2014, 16:22, Ondřej Polák
Kolekce kreseb připomene dvojité výročí kurátora Miroslava Kovala Šumperk - Miroslav Koval, dlouholetý kurátor Galerie Jiřího Jílka v Šumperku, zde zahájí ve středu 2. července v 18 hodin vlastní výstavu. Expozice bude složená z nových tušových kreseb a výběru průsvitů z uzavřené, třiatřicetileté řady. Výstava je také připomínkou mistrových sedmdesátin a zároveň akcentuje dvacáté výročí od chvíle, kdy se Miroslav Koval chopil péče o věhlasnou šumperskou galerii.

 „Kreslím od čtyřech pěti let a platím za to ztrátou původní levorukosti; kreslení ale zůstalo mou první přirozeností. Na co se mlhavě pamatuji, je místo u okna a komínky kreseb ve skříňce pod mycím stolem. Všechno vzal následný času běh. Po sedm dalších – padesátých let náhradního domova nebyly dostupné výstavy ani knihy o umění a nebylo nikoho, kdo by poradil. Příroda zjevně už tehdy narušená, uvnitř v jádru ale panenská, byla mi jediným vzorem i mistrem. Je mi dodnes čímsi až posvátným a výhradním pramenem veškeré malby, kresby i pozdějších fotografií,“ popisuje své začátky Miroslav Koval.

„Malbu jsem opustil a vrátil se ke kresbě, podobně malé jako na počátku. Není zavazujícím konceptem, ale trvalou otevřeností. Nijak nesouvisí s dobovými trendy a už vůbec nejde o sebeprosazení; zůstávám stranou a nezrcadlím se v ní. A ani krása není cílem mé práce, ale projevením řádu v míře přiblížení se k němu. Moje kreslení je rytmickým střídáním vlastní vůle a podvolení se tomu, co samo z kresby vychází. Někdy mě hned na začátku zastaví, a nechám ji pak vzdušně jednoduchou, jindy si naopak zahušťování vynutí a podobá se malbě. Linie jsou její kostrou, měkká hmota je obrůstá,“ popisuje Koval.

„Kresba je způsobem doptávání se po rytmické skladbě prapůvodních tvarů, účelem nespoutaného řádu přírody a každodenním novým pokusem o přiblížení se k němu – potvrzením si, že ještě vidím a cítím… že ještě jsem. Je životní nezbytností, posledním útočištěm. Zmatky světa do ní nevpouštím,“ dodává osobitý galerista.

Miroslav Koval představí své dílo v domovské galerii podruhé s šestnáctiletým odstupem od první výstavy v roce 1998. Kresby budou k vidění do 3. srpna.


Foto: Ondřej Polák

„Kresba je pro mě potvrzením si, že ještě vidím a cítím, že ještě jsem. Je životní nezbytností, posledním útočištěm. Zmatky světa do ní nevpouštím,“ říká osobitý galerista Miroslav Koval.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.