ZPRÁVY

Kola v Šumperku dostanou syntetickou DNA. Má odradit zloděje

27. srpna 2019, 11:00, jak
Šumperk – Unikátní technologii pro ochranu kol před zloději už brzy nabídne městská policie v Šumperku. Ta bude lidem na požádání a zdarma označovat bicykly roztokem, který obsahuje takzvanou syntetickou DNA. Její podoba bude zanesena do celorepublikové databáze a ukradené kolo tak bude možné snadno dohledat.

„Strážníci mají nejen vybavení na značení kol a invalidních vozíků, ale i přístroj na identifikaci syntetické DNA. Zvažuji, že si své kolo také nechám označit,“ uvedl starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Se značením bicyklů chtějí strážníci začít od prvního září. Neviditelným roztokem potřou kolo na několika místech, a navíc ho vybaví samolepkou, která případné zloděje na označení kola umělou DNA upozorní. Aplikace má trvat zhruba půl hodiny.

„Lidé, kteří budou mít o bezplatné označení kola zájem, se musí dopředu telefonicky objednat na čísle 583 213 000. Samotná aplikace DNA bude probíhat na služebně policie v Jesenické ulici,“ dodala mluvčí radnice Soňa Singerová.

Před označením kola musí cyklisté policii dokázat, že jsou jeho vlastníky, a to třeba dokladem o koupi nebo přímo na služebně podpisem čestného prohlášení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.8.2019 09:02
Titulek: Bez titulku
Autor: Smysl?
A k čemu to je dobré? Kradená kola se obvykle vozí do jiného okresu, nebo kraje. Je to spolehlivější pro zloděje, ale i pro kupce, který ví, že kupuje levotu. Navíc každý okres, nebo kraj má svoje metody, jiné. Tady dělají syntetickou DNA, jinde razí speciální čísla na rám kola, jinde instalují čipy atd. Pokud nebude tento stát ve všem jednotný, je to o ničem.
Reagovat
Datum: 29.8.2019 09:34
Titulek: značení kol
Autor: laďa
Někde už podobné akce proběhly před rokem. Pokud se podíváte na výsledek, tak zjistíte, že se kola kradou čím dál více, třeba v kraji Vysočina. Podstatné je i to jestli se takto označené kolo nechá najít na dálku a nebo jen při náhodné kontrole. No a pak záleží ještě, jak ochotní jsou oni strážníci při hledání. Překvapuje mě bezplatnost akce.
Reagovat