KULTURA

Klášterní slavnosti zavítají do Bludova, Loučné nad Desnou a skončí v Šumperku

6. července 2014, 16:40, Ondřej Polák
Klášterní slavnosti zavítají do Bludova, Loučné nad Desnou a skončí v Šumperku Šumperk - Na samotný závěr nabitého programu letošních Klášterních hudebních slavností schovali pořadatelé barokní lahůdku. V pondělí 14. července se mohou posluchači zaposlouchat do podmanivých tónů Vivaldiho kompozic Stabat Mater a Gloria.

 V autentické atmosféře klášterního kostela zazní Vivaldiho skladby v podání mladého, dynamického komorní orchestru Ensemble 18+ a Kühnova smíšeného sboru.
Koncert začne ve 20 hodin. Vstupné činí 170 korun v předprodeji, v den koncertu lístek podraží o čtyřicet korun.
„Bezpohyby půjde o výjimečný koncertní zážitek, který se v našem kraje často neslyší, a to nejen kvůli počtu účinkujících,“ láká pořadatel Roman Janků.
Komorní orchestr Ensemble 18+ vznikl před pěti lety s myšlenkou aplikovat kritéria historicky poučené interpretace na soubor moderních nástrojů. Ačkoli většina stálých členů vlastní dobové nástroje a aktivně se věnuje staré hudbě, práce s historickými prameny a znalost interpretačních technik je v Ensemble 18+ pouze základem, konečným cílem je živá a neotřelá prezentace hudby na úrovni aktuálních interpretačních trendů.
Naopak Kühnův smíšený sbor patří do hudebního světa už celé půl století. Vznikl v roce 1959 připojením mužských hlasů k původně ženskému komornímu sboru, který založil ještě během svých studií na AMU v roce 1958 Pavel Kühn. Navázal tak na práci svých rodičů, zakladatelů novodobé české sborové tradice. Od svého vzniku byl Kühnův smíšený sbor průkopníkem uvádění a capellových děl světového romantismu v koncertních sálech i nahrávacích studiích.
Ještě před tím, než orchestr Ensemble 18+ a Kühnův smíšený sbor napíší příští pondělí tečku za 7. ročníkem Klášterních hudebních slavností, proběhnou ještě dva koncertní pořady pod hlavičkou festivalu na zámku v Bludově a oranžérii v Loučné nad Desnou. V pátek 11. července v Bludově a v sobotu 12. července v Loučné vystoupí s komorním pořadem Básně s flétnou známá herečka a dabérka Valérie Zawadská za doprovodu flétnistky Lenky Kozderkové.
Festival KHS se letos rozrostl také do dalších měst a obcí. Koncerty výjimečných umělců slyšeli lidé v Králíkách, Rapotíne, Krnově nebo Jeseníku. Dohromady přehlídka nabídla devět pořadů.
Patronkou festivalu je světoznámá česká houslistka Gabriela Demeterová.
Více na klasternihudebnislavnosti.cz


Foto: archiv

Vivaldiho kompozice Stabat Mater a Gloria zazní v podání orchestru Ensemble 18+ a Kühnova smíšeného sboru (na snímku).


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.