KULTURA

Klášterní slavnosti zavítají do Bludova, Loučné nad Desnou a skončí v Šumperku

6. července 2014, 16:40, Ondřej Polák
Klášterní slavnosti zavítají do Bludova, Loučné nad Desnou a skončí v Šumperku Šumperk - Na samotný závěr nabitého programu letošních Klášterních hudebních slavností schovali pořadatelé barokní lahůdku. V pondělí 14. července se mohou posluchači zaposlouchat do podmanivých tónů Vivaldiho kompozic Stabat Mater a Gloria.

 V autentické atmosféře klášterního kostela zazní Vivaldiho skladby v podání mladého, dynamického komorní orchestru Ensemble 18+ a Kühnova smíšeného sboru.
Koncert začne ve 20 hodin. Vstupné činí 170 korun v předprodeji, v den koncertu lístek podraží o čtyřicet korun.
„Bezpohyby půjde o výjimečný koncertní zážitek, který se v našem kraje často neslyší, a to nejen kvůli počtu účinkujících,“ láká pořadatel Roman Janků.
Komorní orchestr Ensemble 18+ vznikl před pěti lety s myšlenkou aplikovat kritéria historicky poučené interpretace na soubor moderních nástrojů. Ačkoli většina stálých členů vlastní dobové nástroje a aktivně se věnuje staré hudbě, práce s historickými prameny a znalost interpretačních technik je v Ensemble 18+ pouze základem, konečným cílem je živá a neotřelá prezentace hudby na úrovni aktuálních interpretačních trendů.
Naopak Kühnův smíšený sbor patří do hudebního světa už celé půl století. Vznikl v roce 1959 připojením mužských hlasů k původně ženskému komornímu sboru, který založil ještě během svých studií na AMU v roce 1958 Pavel Kühn. Navázal tak na práci svých rodičů, zakladatelů novodobé české sborové tradice. Od svého vzniku byl Kühnův smíšený sbor průkopníkem uvádění a capellových děl světového romantismu v koncertních sálech i nahrávacích studiích.
Ještě před tím, než orchestr Ensemble 18+ a Kühnův smíšený sbor napíší příští pondělí tečku za 7. ročníkem Klášterních hudebních slavností, proběhnou ještě dva koncertní pořady pod hlavičkou festivalu na zámku v Bludově a oranžérii v Loučné nad Desnou. V pátek 11. července v Bludově a v sobotu 12. července v Loučné vystoupí s komorním pořadem Básně s flétnou známá herečka a dabérka Valérie Zawadská za doprovodu flétnistky Lenky Kozderkové.
Festival KHS se letos rozrostl také do dalších měst a obcí. Koncerty výjimečných umělců slyšeli lidé v Králíkách, Rapotíne, Krnově nebo Jeseníku. Dohromady přehlídka nabídla devět pořadů.
Patronkou festivalu je světoznámá česká houslistka Gabriela Demeterová.
Více na klasternihudebnislavnosti.cz


Foto: archiv

Vivaldiho kompozice Stabat Mater a Gloria zazní v podání orchestru Ensemble 18+ a Kühnova smíšeného sboru (na snímku).


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.