KULTURA

Klášterní slavnosti nabídnou atraktivní program

23. června 2011, 09:25, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Klášterní slavnosti nabídnou atraktivní program Šumperk - První letní týdny budou v Šumperku znovu patřit klasické hudbě a festivalu Klášterní hudební slavnosti.

„Letošní přehlídka je tak trochu jubilejní, protože se koná popáté. Od prvního ročníku se koncerty těšily velkému zájmu, protože dramaturgie nabízí zajímavé tituly a umělce. Nejinak tomu bude i letos,“
slibuje pořadatel Roman Janků.

Klášterní hudební slavnosti Šumperk se uskuteční od 26. června do 17. července, kdy na příznivce vážné hudby čekají čtyři koncerty v Šumperku a po jednom koncertu uslyší Jeseník, Uničov a Loučná nad Desnou.

Hned zahajovací koncert v neděli 26. června přinese v prostorách klášterního kostela v Šumperku nevšední hudební zážitek, Dvořákovo oratorium Stabat Mater, které patří mezi nejpůsobivější skladby svého druhu a je řazeno spolu se skladbami Bachovými a Händelovými mezi vrcholná oratorní díla. „Dvořák psal toto oratorium v době, kdy mu během roku zemřely tři děti. Skladba je plná citu, smutku, ale i pokory. Provedení díla se ujme Moravská filharmonie Olomouc spolu s Akademickým sborem Žerotín,“ dodal pořadatel.

Druhý koncert v neděli 3. července se odehraje v režii Rožmberské kapely. „Soubor se zabývá interpretací gotické, renesanční a raně barokní evropské hudby na dobové nástroje a v dobových kostýmech. Na festival přiveze program „Elixír života“. Rožmberská kapela se představí také další den, v pondělí 4. července, v kulturním domě v Loučné nad Desnou,“ připomenul Janků.

Programové eso vytáhnou pořadatelé z rukávu třetí festivalový den, kdy posluchačům nabídnou nejlepší českou houslistku současnosti Gabrielu Demeterovou a jednu z nejlepších světových harfistek Janu Bouškovou. Dámy uvedou skladby N. Paganiniho, H. I. F Bibera, W. A. Mozarta, J. Masseneta, J. K. Krumpholze a M. Ravela. Jedinečný koncert se uskuteční v neděli 10. července v klášterním kostele v Šumperku.

„Závěr festivalu věnujeme hudbě Wolfganga Amadea Mozarta. Večer s názvem Mozart Gala má na programu dva tituly z pera světového velikána, serenádu Malá noční hudba a Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr, a to v podání světově proslulého Sukova komorního orchestru, jenž se v Šumperku představí poprvé,“
zdůraznil Roman Janků a dodal, že závěr festivalu se odehraje opět v neděli, a to 17. července.

Začátky všech koncertů budou ve 20 hodin. Vstupenky na cyklus KHS jsou k mání v Informačním centru v Šumperku a v pokladně Domu kultury Šumperk. Další informace najdou zájemci na webových stránkách klasikaviva.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.