KULTURA

Klášterní slavnosti nabídnou atraktivní program

23. června 2011, 09:25, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Klášterní slavnosti nabídnou atraktivní program Šumperk - První letní týdny budou v Šumperku znovu patřit klasické hudbě a festivalu Klášterní hudební slavnosti.

„Letošní přehlídka je tak trochu jubilejní, protože se koná popáté. Od prvního ročníku se koncerty těšily velkému zájmu, protože dramaturgie nabízí zajímavé tituly a umělce. Nejinak tomu bude i letos,“
slibuje pořadatel Roman Janků.

Klášterní hudební slavnosti Šumperk se uskuteční od 26. června do 17. července, kdy na příznivce vážné hudby čekají čtyři koncerty v Šumperku a po jednom koncertu uslyší Jeseník, Uničov a Loučná nad Desnou.

Hned zahajovací koncert v neděli 26. června přinese v prostorách klášterního kostela v Šumperku nevšední hudební zážitek, Dvořákovo oratorium Stabat Mater, které patří mezi nejpůsobivější skladby svého druhu a je řazeno spolu se skladbami Bachovými a Händelovými mezi vrcholná oratorní díla. „Dvořák psal toto oratorium v době, kdy mu během roku zemřely tři děti. Skladba je plná citu, smutku, ale i pokory. Provedení díla se ujme Moravská filharmonie Olomouc spolu s Akademickým sborem Žerotín,“ dodal pořadatel.

Druhý koncert v neděli 3. července se odehraje v režii Rožmberské kapely. „Soubor se zabývá interpretací gotické, renesanční a raně barokní evropské hudby na dobové nástroje a v dobových kostýmech. Na festival přiveze program „Elixír života“. Rožmberská kapela se představí také další den, v pondělí 4. července, v kulturním domě v Loučné nad Desnou,“ připomenul Janků.

Programové eso vytáhnou pořadatelé z rukávu třetí festivalový den, kdy posluchačům nabídnou nejlepší českou houslistku současnosti Gabrielu Demeterovou a jednu z nejlepších světových harfistek Janu Bouškovou. Dámy uvedou skladby N. Paganiniho, H. I. F Bibera, W. A. Mozarta, J. Masseneta, J. K. Krumpholze a M. Ravela. Jedinečný koncert se uskuteční v neděli 10. července v klášterním kostele v Šumperku.

„Závěr festivalu věnujeme hudbě Wolfganga Amadea Mozarta. Večer s názvem Mozart Gala má na programu dva tituly z pera světového velikána, serenádu Malá noční hudba a Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr, a to v podání světově proslulého Sukova komorního orchestru, jenž se v Šumperku představí poprvé,“
zdůraznil Roman Janků a dodal, že závěr festivalu se odehraje opět v neděli, a to 17. července.

Začátky všech koncertů budou ve 20 hodin. Vstupenky na cyklus KHS jsou k mání v Informačním centru v Šumperku a v pokladně Domu kultury Šumperk. Další informace najdou zájemci na webových stránkách klasikaviva.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.