KULTURA

Klášterní hudební slavnosti

1. července 2007, 10:22, Rejdakce
Šumperk - Po sedmiletých velice pozitivních zkušenostech s koncertním cyklem Klasika Viva v Šumperku, nabídne MgA.Roman Janků – Agentura J+D Šumperku letní festivalovou sestru oblíbeného cyklu.

Klášterní hudební slavnosti jsou logickým letním pokračováním Klasiky, nabídnou příznivcům mimořádné koncerty v mimořádném prostoru klášterního kostela a nabídnou Šumperku takový festival, který zde a dokonce ani v celém Jesenicku v létě není.

Na třech koncertech Klášterních hudebních slavností se představí plejáda špičkových českých umělců. První koncert přiblíží posluchačům atmosféru 18. století při svíčkách, při druhém koncertě vzdáme hold jednomu z největších předchůdců J.S.Bacha a vrchol je připraven na neděli 15.července, kdy zazní v klášterním kostele Mozartovo Requiem.

Všechny koncerty jsou bez přestávky a začínají ve 20 hodin. Vstupenky bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích.


 

 

 

Úterý 10.7.2007 od 20 h

koncert při svíčkách

 

Edita Keglerová – cembalo

Absolventka AMU v Praze (Giedré - Lukšaité Mrázková) a Královské Konzervatoře v Den Haagu v Nizozemí (Jacques Ogg). V roce 2002 získala stipendium na Královské Akademii hudby v Londýně. Je laureátkou nejprestižnější Mezinárodní soutěže pro dva klávesové nástroje v belgických Bruggách (1.místo společně s Ivou Štrynclovou), v soutěži pro sólový nástroj získala čestné uznání. V současné době dokončuje doktorandské studium na AMU v Praze a dotočila své první CD s cembalovými koncerty J.A.Bendy. Koncertuje v ČR a v Evropě, je členkou Pražského barokního souboru a Hanbarne Baroque Ensemble)

 

Program: Froberger, Couperin, Muffat, Purcell, Bach

 

Vstupné: 80 Kč

 

 

 

Čtvrtek 12.7.2007 od 20 h

POCTA D.BUXTEHUDEMU

(300 let od úmrtí skladatele)

 

Hipocondria Ensemble (soubor historických nástrojů),

vznikl v roce 2000. Zakládajícími členy byli mladí profesionální instrumentalisté, kteří se po několikaleté činnosti v předních českých ansámblech rozhodli vytvořit vlastní komorní soubor, specializovaný na autentickou interpretaci staré hudby. Základní obsazení ansámblu je: dvoje housle, viola a basso continuo. Ve snaze přiblížit se původnímu znění interpretovaných děl 17. a 18. stol. soubor používá dobové nástroje nebo jejich kopie a historické systémy ladění. Při provádění vokálně-instrumentálních skladeb spolupracuje se zpěváky, specializovanými na starou hudbu. Název volili členové ansámblu podle oblíbeného instrumentálního díla J. D. Zelenky:  Hipocondrie á 7 concertanti in A (1723), vedle vkrádajících se asociací… přibližuje název zaměření repertoáru ansámblu. Je jím období vrcholného a pozdního baroka a raného klasicismu.

Zvláštní pozornost věnují interpretaci opomíjených a méně uváděných skladeb českých mistrů  (J.A.Plánický, F.I.A.Tůma, J.A.Benda, F.X.Richter, J.Zach, J.D. Zelenka a další). Výsledkem této činnosti v roce 2001 byla novodobá premiéra cyklu šesti chrámových sonát F.I.A.Tůmy v rámci projektu Národní Galerie “ Sláva Barokní Čechie” a česká premiéra cembalového koncertu F. X. Richtera dovršena nahrávkou pro Indies Records (2003).

Následující, mnohokrát oceněná nahrávka vznikla ve spolupráci s brněnským vokálním ansámblem – Societa Incognitorum v roce 2005 pro vydavatelství ARTA Records. Obsahuje kompletní dílo Bohuslava Matěje Černohorského.

V současné době vzniká CD s přetextovanými italskými áriemi pro kůr Svatovítské katedrály z období vrcholného baroka se sopranistkou Ivanou Bilej Broukovou a Vivaldiho chrámových sonát opět pro ARTU Records. Mladý soubor má za sebou řadu koncertních vystoupení v Čechách i v zahraničí (Francie, Německo).

Uměleckým vedoucím souboru je houslista Jan Hádek, absolvent pražské Státní konzervatoře a Hudební akademie múzických umění. Jako interpret hudby 17. a 18. stol. má za sebou již četnou koncertní činnost doma i v zahraničí. Bohaté zkušenosti získal působením v mnoha ansámblech (Collegium 1704, Musica Florea, Capella Regia Musicalis a další). V roce 2003 dokončil studium u profesorky Chiary Banchini na prestižní Schola cantorum Basiliensis ve Švýcarsku.

 

Ivana Bilej Brouková – soprán

je absolventkou Pražské konzervatoře a Hochschule der Künste v Berlíně (2000) v oboru píseň/oratorium. Zde se pod vedením theorbisty Nigela Northa seznámila s interpretací tzv. Staré hudby a od té doby je jejím výhradním uměleckým zájmem hudba od raného baroka až po raný klasicismus. Účastnila se  mistrovských kurzů u Emmy Kirkby, Jill Feldman, Richarda Wistreicha, R.Jacobse aj. a získala ocenění v interpretační soutěži Biagio Marini (Německo). V minulých letech přizvána do operních projektů např. Lužického operního léta nebo Macerata Opera Festivalu. Tam vznikla spolupráce s toskánským ansámblem "Florilegio Musicale". Doma i v zahraničí koncertuje s různými profesionálními ansámbly pro Starou hudbu.

 

Program: Buxtehude, Händel, Corelli, Telemann

 

Vstupné: 100 Kč

 


 

Neděle 15.7.2007 od 20 h

W.A.MOZART - REQUIEM

 

W. A. Mozart: Requiem d moll, K 626

Tajemstvím jsou zahaleny okolnosti vzniku Requiem Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791). V červenci 1791 obdržel skladatel objednávku na zádušní mši od posla, kterého za ním vyslal neznámý zadavatel. Neuvedl konkrétní termín o dokončeného díla, posel mu dopředu vyplatil požadovaný honorář a nekladl si požadavky na koncepci díla. Mozart se nepustil do práce na Requiem hned, pracoval v té době na opeře Kouzelná flétna a Freimauer-Kantate. Z historických výzkumů je známo, že se jednalo o zplnomocněnce hraběte Franze von Walseegg zu Stuppach, jenž s oblibou oslovoval vynikající skladatele a díla po jejich zpracování signoval za své. Mši si objednal pro uctění památky své zesnulé ženy.

Wolfgang Amadeus stihl dokončit Introitus, Kyrie, úvodní takty Lacrimosa, u třetí části Sekvence a Dias irae jeho rukopis končí. Na základě skic a ústních úvah dokončil jeho žák Franz Xaver Süssmayer (1766-1803) části Sekvence a Oratorium, sám je autorem části Sanctus, Benediktus a Agnus Dei, v záveru užil zopakování počátečního sboru Lux aeterna. Spnila se skladatelova předtucha, že psal Requiem pro sebe. V dopisech jeho otci se Mozart ke smrti vyjádřil již v roce 1787 slovy, že ji považuje za klíč ke skutečnému štěstí. Skladatel byl pochován do společného hrobu a tóny mše na jeho posledním rozloučení nezazněly.

 

Capella Regia Praha

Soubor byl založen roku 1992 jako Capella Regia Musicalis Robertem Hugem. Název se odkazuje ke slavné sbírce české duchovní hudby Karla Václava Holana Rovenského z roku 1693. Dnes patří Capella Regia Praha k nejznámějším souborům staré hudby v Čechách.

Repertoár tvoří především česká a středoevropská barokní hudba 17. a 18. století. (Michna, Biber, Fischer, Schütz, Mazak etc.) zvláštní důraz klade soubor na duchovní dramata baroka (oratoria - J. D. Zelenka, G. Carissimi, A. Graghi, etc.) a jejich scénické provozování.

Capella Regia Praha vystupuje pravidelně na renomovaných festivalech v Čechách i v zahraničí (Pražské jaro, WDR festiwal Herne, La semaine sainte Caen, Festival duchovní hudby Brno, Concentus Moraviae, Krakow 2000, Stará hudba v Jaroslawi - Polsko atd.)

 

Pražský komorní sbor

Sólisté

  • Andrea Brožáková (soprán, sólistka Divadla J.K. Tyla v Plzni)
  • Sylvie Čmugrová (alt, sólistka Státní opery Praha)
  • Ondřej Socha (tenor, host Státní opery Praha)
  • Tomáš Bartůněk (bas, host Divadla F.X.Šaldy v Liberci a Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem)

 

Vstupné: 160 Kč

 

 

 

 

Informace v pokladně DK Šumperk v pracovní dny mezi 14-18 h, tel. 583 214 276, v Informačním centru v pracovní dny 9-17 h  v sobotou 9-13 h, tel. 583 214 000. Prodej také přímo v kanceláři Agentury J+D tel.: 274 861 222, 603 491 979 nebo email:nfo@agenturajd.net.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.