KULTURA

Klášterní hudební slavnosti zahájí Beethovenova 9. symfonie „S Ódou na radost“

8. května 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Stalo se již tradicí, že začátek léta je v regionu obdobím festivalu Klášterní hudební slavnosti. Již 13. ročník festivalu se letos koná od 7. června do 26. července. Zavítá do 14 měst a obcí a zorganizuje 18 koncertů s více jak 350 účinkujícími.

Patronkou festivalu se stala opět jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková, záštitu převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Zahajovací a první koncert v Šumperku…

Zahajovací koncert pořadatelé věnovali 30. výročí „Sametové revoluce“ a také 230. výročí Velké francouzské revoluce. Uskuteční se v Šumperku, v pátek 7. června ve velkém sále Domu kultury. Zazní Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“ L. van Beethovena.
Koncert ve čtvrtek 20. června pak proběhne v klášterním kostele v Šumperku. Patronka festivalu Jana Boušková připravila pro své příznivce netradiční komorní koncert spolu s klavíristou Lukášem Klánským.

….ostatní v blízkém okolí

V pondělí 24. června se koncert hudebních slavností stěhuje do Krnova, 27. června na zámek do Velkých Losin, 2. července do kulturního domu v Loučné nad Desnou a 4. července do Karlovy Studánky. Přes Olomoucko se festival 6. července vrátí do Bludova a přes klášter v Hedči, Tančírnu v Račím údolí, Rapotín a Maršíkov zpět k závěrečným koncertům do Šumperka.

„Koncert 14. července rozezní místní varhany v šumperském klášterním kostele,“ informuje ředitel festivalu Roman Janků. „A tamtéž proběhne i závěrečný koncert festivalu. V pátek 26. července zprostředkuje Mši D dur „Lužanskou“ Antonína Dvořáka. O netradiční interpretaci se postará soubor Ensemble Inégal,“
vypichuje z bohatého programu Janků.

Vstupenky bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích, na webových stránkách festivalu je online prodej spuštěn již nyní. Pro držitele karet Klubu přátel Klasika Viva nabízí pořadatelé slevy ze vstupného.

Kompletní informace o festivalu naleznou zájemci na www.klasternihudebnislavnosti.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.