KULTURA

Klášterní hudební slavnosti zahájí Beethovenova 9. symfonie „S Ódou na radost“

8. května 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Stalo se již tradicí, že začátek léta je v regionu obdobím festivalu Klášterní hudební slavnosti. Již 13. ročník festivalu se letos koná od 7. června do 26. července. Zavítá do 14 měst a obcí a zorganizuje 18 koncertů s více jak 350 účinkujícími.

Patronkou festivalu se stala opět jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková, záštitu převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Zahajovací a první koncert v Šumperku…

Zahajovací koncert pořadatelé věnovali 30. výročí „Sametové revoluce“ a také 230. výročí Velké francouzské revoluce. Uskuteční se v Šumperku, v pátek 7. června ve velkém sále Domu kultury. Zazní Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“ L. van Beethovena.
Koncert ve čtvrtek 20. června pak proběhne v klášterním kostele v Šumperku. Patronka festivalu Jana Boušková připravila pro své příznivce netradiční komorní koncert spolu s klavíristou Lukášem Klánským.

….ostatní v blízkém okolí

V pondělí 24. června se koncert hudebních slavností stěhuje do Krnova, 27. června na zámek do Velkých Losin, 2. července do kulturního domu v Loučné nad Desnou a 4. července do Karlovy Studánky. Přes Olomoucko se festival 6. července vrátí do Bludova a přes klášter v Hedči, Tančírnu v Račím údolí, Rapotín a Maršíkov zpět k závěrečným koncertům do Šumperka.

„Koncert 14. července rozezní místní varhany v šumperském klášterním kostele,“ informuje ředitel festivalu Roman Janků. „A tamtéž proběhne i závěrečný koncert festivalu. V pátek 26. července zprostředkuje Mši D dur „Lužanskou“ Antonína Dvořáka. O netradiční interpretaci se postará soubor Ensemble Inégal,“
vypichuje z bohatého programu Janků.

Vstupenky bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích, na webových stránkách festivalu je online prodej spuštěn již nyní. Pro držitele karet Klubu přátel Klasika Viva nabízí pořadatelé slevy ze vstupného.

Kompletní informace o festivalu naleznou zájemci na www.klasternihudebnislavnosti.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.