KULTURA

Klášterní hudební slavnosti mají opět nabitou dramaturgii

6. května 2012, 08:21, téma KLASICKÁ HUDBA, BH
Klášterní hudební slavnosti mají opět nabitou dramaturgii Olomoucký kraj - Gabriela Demeterová a Marian Roden patří mezi nejvýraznější hosty šestých Klášterních hudebních slavností. Festival odstartuje první červencový den. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty v Šumperku, Jeseníku, Uničově, Loučné nad Desnou a také v Bludově. Stejně jako v předchozích ročnících, se podařilo organizátorům festivalu přichystat dramaturgii plnou zajímavých titulů i výrazných umělců.

„Je nám ctí, že letošní ročník festivalu získal mimořádného patrona, kterým se stala světoznámá česká houslistka Gabriela Demeterová. Záštitu nad festivalem převzal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák a starosta města Šumperka Zdeněk Brož,“ uvedl Roman Janků z pořadatelské Agentury J+D.

Zahajovací koncert v neděli 1. července nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku mimořádný hudební zážitek. Středoevropskou premiéru bude mít totiž večer skladeb Te Deum francouzských barokních skladatelů M. A. Charpentiera a J. B. Lullyho. Charpentierovo Te Deum bylo mimo jiné inspirací pro znělku Eurovize, kterou EBU používá od roku 1951. Při premiéře Lullyho skladby Te Deum se zase autor zranil dirigentskou holí do nohy a na následky tohoto zranění později zemřel. Pozvání k provedení těchto děl přijal jeden z nejlepších evropských souborů autentické interpretace Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem Štrynclem.

Návštěvníci se na dalších koncertech mohou těšit na večer s tancem a hudbou období vlády francouzských králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. pod názvem Dostaveníčko s madame Pompadour nebo na  Renesanční písně s loutnou. Patronka festivalu Gabriela Demeterová vystoupí letos na třech koncertech, a to 10. července v Šumperku v Klášterním kostele, 11. července v Zábřehu v kostele sv. Barbory a 12. července v kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku. Spolu s hercem Marianem Rodenem a klavíristkou Norou Škuta si pro letošní ročník festivalu připravili premiérový pořad nazvaný Ludvig van Beethoven – Hudba a duše génia.

Vstupenky je možné zakoupit již nyní v obvyklých předprodejích. Kompletní informace o festivalu, účinkujících i předprodeji vstupenek se nachází na webu www.klasikaviva.cz/klasterni-hudebni-slavnosti-sumperkDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.