KULTURA

Klášterní hudební slavnosti budou servírovat baroko

28. června 2017, 08:00, tyč
Klášterní hudební slavnosti budou servírovat baroko Šumperk, region - Už pojedenácté se mohou příznivci klasické hudby schovat před parným létem do příjemného prostředí kostelů, kaplí či kulturních sálů a tam se zaposlouchat do koncertů úspěšných umělců. Klášterní hudební slavnosti letos nabídnou deset koncertů, které se ponesou v duchu oslavy hudby období baroka.

 Pořadatelé chtějí zároveň připravenou dramaturgií připomenout 250 let od úmrtí barokního hudebního velikána Georga Philippa Telemanna.
Koncerty se již tradičně budou konat v Šumperku, Jeseníku, Krnově, Karlově Studánce, Bludově, Králíkách, Velkých Losinách a také v Rapotíně. Letošní patronkou festivalu je jedna z nejlepších harfistek světa, Jana Boušková.
Zahájení festivalu se uskuteční v neděli 2. července na místě, kde KHS před jedenácti lety začaly, tedy v klášterním kostele v Šumperku. Koncertní program vzdá hold jednomu z největších barokních skladatelů, kterým byl Johann Sebastian Bach. Vystoupí vokální soubor Ensemble Frizzante s houslistou Lukášem Mikem a varhaníkem Kostiantynem Tyshko.

V papírně zazní cembala

Následující koncert v úterý 4. července zavede posluchače do ruční papírny ve Velkých Losinách. V prostorách manufaktury zazní dvě cembala a představí se dvě nejlepší české hráčky na tyto nástroje Monika Knoblochová a Edita Keglerová.
V pátek 7. července se festival přesune do Bludova, kde vystoupí talentovaný český klavírista Matyáš Novák.
Festival zamíří i do rodné obce ředitele festivalu Romana Janků, ve velkém sále kulturního centra v Rapotíně v úterý 11. července vystoupí jazzman a improvizátor Jiří Stivín s cembalistou Robertem Hugem.
Německý soubor Neues Barocktrio Berlin se v rámci přehlídky představí ve středu 12. července v klášterním kostele v Šumperku a poslední díl festivalu bude patřit jeho patronce, harfistce Janě Bouškové, která napíše tečku za letošními hudebními slavnostmi v úterý 18. července v klášterním kostele v Šumperku. Smyčcový orchestr Barocco sempre giovane společně s violistou Romanem Janků a harfistkou Bouškovou věnuje tento koncert 250. výročí úmrtí německého barokního skladatele G. P. Telemanna.
Vstupenky na koncerty je možné zakoupit v obvyklých předprodejích a na webových stránkách festivalu.


Foto: archiv

Klášterní hudební slavnosti zavítají také do Rapotína, kde ve velkém sále kulturního centra vystoupí jazzman a improvizátor Jiří Stivín s cembalistou Robertem Hugem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.