KULTURA

Klášterní hudební slavnosti

2. července 2008, 01:46, rejdakce
Šumperk - Nádherné prostory bývalého šumperského klášterního kostela oživí od 7. do 13.července druhý ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti.

"Pro letošní ročník jsme připravili 4 koncerty s mezinárodním obsazením a neskrýváme, že náš festival má velké ambice stát se jedním z nejrenomovanějších festivalů klasické hudby v regionu v tomto období," popisuje Roman Janků.

Zahajovací koncert v pondělí 7.července nabídne večer zasvěcený hudbě Antonia Vivaldiho, jehož 330. výročí narození si letos připomínáme. Český smyčcový orchestr Barocco sempre giovane s houslistkou Ivou Kramperovou zahrají skladbu Čtvero ročních dob.

Ve středu 9.července  vystoupí na koncertě vokální hudby maďarský soubor Banchieri Singers.

Varhanní hudba převážně období baroka nás bude provázet koncertem v pátek 11.7.2008, na kterém vystoupí polský varhaník Waclaw Golonka.

Závěrečný koncert v neděli 13.7.2008 bude věnován komornímu orchestru ze Slovenska, Komorný sólisti Bratislava přivezou do Šumperka hudbu J.S.Bacha a dalších autorů.
  • Pondělí 7.7.2008 – Šumperk, klášterní kostel od 20 hod


Koncert k výročí 330.let narození A.Vivaldiho

Barocco sempre giovanne (smyčcový orchestr)
Iva Kramperová– housle

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých hudebníků – absolventů a posluchačů konzervatoří v Pardubicích, v Praze, brněnské JAMU a pražské AMU. Byl založen v roce 2004 v Pardubicích violoncellistou Josefem Krečmerem.
Tento, dnes již renomovaný komorní soubor, má za sebou celou řadu významných koncertů, nahrává na CD, vystupuje v televizi a pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem.
Mladí interpreti se věnují především hudbě mistrů evropského baroka, klasicismu a též hudbě soudobých autorů. Každý člen BSG je nejen komorním hráčem, ale vystupuje na pódiích též jako sólista v některém z mnoha instrumentálních koncertů, které má soubor v repertoáru.
Barocco sempre giovane spolupracuje se špičkovými sólisty i s celou řadou vynikajících mladých interpretů - zpravidla vítězů významných mezinárodních interpretačních soutěží.


Iva Kramperová (1984) započala svá studia na ZUŠ v Pardubicích v houslové tř. K. Smetáka a M. Zdvihalové. Pod jejich vedením získala několik významných ocenění na národních i mezinárodních soutěžích ZUŠ a mezinárodní Kocianově houslové soutěži.
R. 2005 absolvovala Konzervatoř v Pardubicích ve tř. PhDr. V. Kulíka. Během studia získala ocenění na interpretačních soutěžích Konzervatoří ČR a J. Muziky, pravidelně vystupovala na sólových recitálech a jako sólistka Komorní filharmonie Pardubice.
Nyní je posluchačkou III. roč. AMU v Praze u prof. I. Štrause. Aktivně se věnuje hře sólové i komorní, je sólistkou a stálou členkou renomovaného komorního souboru Barocco sempre giovane.  • Středa 9.7.2008 – Šumperk, klášterní kostel od 20 hod


Banchieri Singers (Maďarsko)


    Banchieri Singers jsou vynikající maďarský vokální soubor, jehož členové prošli hudební školou Zoltána Kodályho. Tento šestičlenný ensemble je vítězem několika soutěží po celé Evropě. Soubor se profesionalizoval na základě úspěchu ve španělské Tolose, kde se stal absolutním vítězem.
    Od roku 1990 uskutečnili několik zahraničních cest (Japonsko, USA, Libanon, Finsko, Itálie, Velká Británie, atd.). 
    Repertoár obsahuje jak sakrální tak světské skladby, od renesance přes současnou maďarskou hudbu až po úpravy populárních skladeb. Na svém kontě mají 7 CD.  • Pátek 11.7.2008 – Šumperk, klášterní kostel od 20 hod


Waclaw Golonka – varhany (Polsko)

V roce 1993 absolvoval na Hudební akademii v Krakově obor varhany pod vedením prof. T. Nowaka. V roce 1996 ukončil studia na Hochschule für Musik ve Vídni ve varhanní třídě prof. H. Haselböcka. Rozvoj jeho umělecké osobnosti ovlivnila účast na mistrovských kurzech vedených světoznámými varhanními virtuózy - J. Guillou, L. Lohmann, M. Schneider, M. Radulescu a L. Rogg. Získal 2. cenu v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 1994, ve které mu byla udělena také cena za nejlepší interpretaci české soudobé skladby. Je držitelem 3. ceny soutěže Musica sacra v Norimberku 1995 a vítězem soutěže UNISA v Pretorii v Jihoafrické republice 1998, kde získal rovněž ocenění za nejlepší provedení triové sonáty J.S.Bacha, za nejlepší recitál 3. kola a za nejlepší interpretaci varhanního romantického koncertu s orchestrem ve finálovém kole soutěže. Repertoár Waclawa Golonky obsahuje díla od raného baroka po současnost. Koncertoval v řadě míst Evropy (katedrály v Chartres, ve Vídni, v Utrechtu, koncertní síně Obecního domu v Praze, ORF ve Vídni, Meistersingerhalle v Norimberku, Národní filharmonie ve Varšavě, Albert Hall v Nottingham, a významné festivaly v Londýně, Berlíně, Kodani, Brně, Krakově aj.). Dále se představil v USA (Museum of Art v Clevelandu, Dayton aj.), v Jižní Africe (na univerzitách v Pretorii, v Kapskem Městě, v Port Elizabeth, a v Stellenbosch) a v Koreji při příležitosti kolaudace nových varhan firmy Schuke Berliner Orgelbauverkstatt.
Uskutečnil četné nahrávky pro Rakouský rozhlas ORF ve Vídni, Bavorský rozhlas, Holandský rozhlas NOS Hilversum a Český rozhlas. Záznamy jeho recitálů na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro byly vysílány v rámci programové výměny Euroradia řadou rozhlasových organizací sítě EBU. Nahrál rovněž hudbu pro TV Polsat a TV Katovice. Waclaw Golonka je uměleckým ředitelem festivalu hudby J.S.Bacha ve svém rodném městě. Věnuje se také pedagogické činnosti na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a na Hudební akademii v Krakově.


  • Neděle 13.7.2008 – Šumperk, klášterní kostel od 20 hod


 Komorný sólisti Bratislava (Slovensko)

Soubor Komorní sólisti Bratislava vznikl v roce 1990 na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a za krátký čas své existence se etabloval jako jeden z předních souborů svého druhu na Slovensku. Interpretační profil KSB formovali mnohé domácí i zahraniční umělecké osobnosti (Robert Cohen, Michael Dittrich, Milan Turkovič, Anu Tali, Jean-Paul Penin, Juraj Čižmarovič, Jozef Kopelman, Ewald Danel, Bohdan Warchal, Daniel Gazon, Jaroslav Krček, Jindřich Pazdera, Anton Popovič, Mario Košik, Jan Talich jr. a j.). Od roku 2000 působí v orchestru jako koncertní mistr slovenská houslistka Ivana Pristašová. Orchestr KSB pravidelně koncertuje na mnoha domácích pódiích a významných hudobních festivalech na Slovensku (Bratislavské hudební slavnosti, Středoevropský festival koncertního umění v Žilině, Musica Nobilis, festivaly současné hudby Melos-Étos a Večery nové hudby) i v zahraničí (Japonsko, Německo, Španělsko, Rakousko, Polsko, Belgie, Švýcarsko, Ukrajina, Česká republika - Pražské jaro, Mezinárodní festival Český Krumlov, Expozice současné hudby v rámci festivalu Moravský podzim v Brně, Festival komorní hudby v Českém Krumlově, Mladé pódium v Karlových Varech). Jako sólisté účinkovali s orchestrem KSB mnozí koncertní umelci, napr. - Robert Cohen - violoncello (Velká Británie), Milan Turkovič - fagot (Rakousko), Patricija Kopatchinskaja - housle (Rakousko), Václav Hudeček - housle (ČR) a další.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.