KULTURA

Klášterní hudební slavnosti – rozhovor s uměleckým ředitelem

25. června 2008, 15:57, rejdakce
Klášterní hudební slavnosti – rozhovor s uměleckým ředitelem
Reji odpovídá Roman Janků, umělecký ředitel festivalu.

Jak jste přišel na nápad pořádat festival Klášterní hudební slavnosti v Šumperku?

Já se nechal inspirovat prostorem klášterního kostela v Šumperku a při koncertech Klasika Viva, které pořádáme v Šumperku již osmým rokem, jsem se občas nechával unést myšlenkami, že by tomuto prostředí festival slušel. Letní měsíc červenec se potom už nabídnul nějak sám.

Na koho se letos mohou milovníci klasiky těšit?

V letošním roce naplňuji sliby z minulého roku a festival se díky umělcům, kteří na koncertech vystoupí, stává mezinárodním. Zahajovací koncert bude ve znamení českých umělců, vystoupí na něm jeden z nejmladších a nejpozoruhodnějších smyčcových komorních souborů ČR, Barocco sempre giovane. Což v překladu znamená baroko věčně mladé. Název napovídá, že půjde o mladé umělce, kteří jsou pro hudbu nadšeni. Večer 7. července bude zasvěcen 330. výročí narození Antonia Vivaldiho. Jakou jinou skladbou toto výročí oslavit, než-li je Čtvero ročních dob. V sólovém houslovém partu se představí jedna z nejnadějnějších mladých českých houslistek – Iva Kramperová. Druhý festivalový koncert 9.7. nabídne vystoupení jedinečného vokálního souboru z Maďarska, Banchieri Singers. Šest vokalistů předvede své umění nejen ve renesančních madrigalech. Koncert 11.7. rozezní v klášterním kostele varhany. Polský varhaník světového renomé Waclaw Golonka představí například skladby českého, německého, ale i polského baroka. Na závěrečném koncertě 13.7. vystoupí hosté ze Slovenska. Komorný sólisti Bratislava jsou předním slovenským komorním orchestrem a pro svůj koncert si připravili konfrontaci s hudbou J.S.Bacha. Či-li jak vidíte, nabídka je v letošním roce velice pestrá.

Loni proběhl první ročník, připravujete nějaké změny nebo se organizace osvědčila?


Loňský ročník byl prvním a my jsme chtěli zjistit, jestli může mít budoucnost. Zájem posluchačů nás přesvědčil o tom, že budoucnost má. Jisté organizační změny proběhnou, především bude mít moje agentura při pořádání festivalu silné partnery, a to Město Šumperk, které je festivalu nakloněno, a při organizaci budeme pořadatelsky spolupracovat s Domem kultury. Ani do budoucna se změnám nebo přeměnám nebudeme bránit, pokud budou ku prospěch průběhu festivalu.

Podle jakého klíče vybíráte umělce?

Klíč je velice jednoduchý: maximální umělecká úroveň, zajímavá programová nabídka a pochopitelně dramaturgická vhodnost. Ale žádný mustr na výběr umělců neexistuje a ani bych ho nechtěl.

Akce se koná v létě, každý se těší na dovolenou, nemusíte hudebníky přemlouvat k účinkování v Šumperku?

Ve světě a také u nás se koná množství festivalů na přelomu jara a léta. Umělci na to ve svých kalendářích pamatují. Zatím se mi nikdy nestalo, že by někdo odmítl z termínových důvodů účast. Naopak, jsou rádi, že je zájem o jejich umění.

Cyklus Klasika Viva, který také organizujete, překročil hranice Šumperka. Neuvažujete také o něčem podobném v případě Klášterních hudebních slavností?

Je to myšlenka, která se nabízí. A vážně o ní uvažuji. Konkrétně nechci o ničem hovořit, ale nějaký návrh na uspořádání satelitního koncertu v rámci festivalu mimo Šumperk jsem již obdržel. Prověřuji určité možnosti a také vhodnost takového počinu. Ale myslím, že by to mohl být zajímavý prostor pro rozšíření.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.6.2008 07:14
Titulek: aby to byly slavnosti ...
Autor: markýz
souhlas
46
nesouhlas
27
Organizování celé této akce je jistě krásný a záslužný počin. Jen mě děsí, že pořadatelská agentura získala ony dva silné partnery. Pokud se k něčemu nachomýtne vedení Domu kultury Šumperk, musí z toho být cítit již z dálky zisk. Aby se pak návštěvníci koncertů nemuseli přesouvat z klášterního kostela do půvabných prostor DK zv. "Rybičkárna".
Reagovat
Datum: 26.6.2008 07:30
Titulek: Re: aby to byly slavnosti ...
Autor: Mar
souhlas
38
nesouhlas
114
Tak jako před nedávnem Spirituál Kvintet.
Reagovat
Datum: 26.6.2008 09:12
Titulek: Re: aby to byly slavnosti ...
Autor: Janků
souhlas
60
nesouhlas
24
nemusíte se děsit oněch silných partnerů. přesun do jiných prostorů v Šumperku prostě nepřichází v úvahu a pokud jste absolvoval nějaký podnik, který naše agentura pořádá (koncerty Klasika Viva), jistě mi dáte za pravdu, že si tyto věci velice bedlivě pořadatel hlídá. Čili nemáte jinou možnost, než nás vyzkoušet. S pozdravem Janků, ředitel festivalu
Reagovat
Datum: 26.6.2008 09:44
Titulek: Re: aby to byly slavnosti ...
Autor: markýz
souhlas
34
nesouhlas
15
Děkuji. A budu Vám držet palce, ať se akce vydaří k naprosté spokojenosti posluchačů i pořadatelů.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.