KULTURA

Klasika Viva přivítá světového hobojistu ze Španělska

18. května 2009, 09:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk/Jeseník - Cyklus koncertů Klasika Viva si pro své příznivce připravil malou hudební lahůdku.
Ve spolupráci s festivalem EuroArt Praha se na koncertech 27. května 2009 od 19 hodin v Klášterním kostele v Šumperku a 28. května 2009 od 19 hodin v Kapli v Jeseníku představí španělský hobojista a vítěz mezinárodní soutěže ARD v Mnichově 2007 Ramon Ortega Quero, který vystoupí společně se Stamicovým kvartetem.

Koncertem chtějí pořadatelé cyklu vzdát hold jednomu z největších skladatelů 18. století, Josephu Haydnovi, od jehož úmrtí v letošním roce vzpomeneme 200 let.

Ramon Ortega Quero je absolventem konzervatoře v Granadě. V roce 2003 nastoupil do West-Eastern Divan Orchestra, který pod vedením Daniela Barenboima spojoval hudebníky z Izraele, Palestiny a dalších zemí a propagoval jeho prostřednictvím myšlenku a potřebu míru. Bylo jen logickým vyústěním situace, že se mladého umělce ujal Gregor Witt, první hobojista Berliner Staatskapelle, která účinkuje pod Barenboimovým vedením. V roce 2007 zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži ARD v Mnichově a od ledna 2008 působí Quero na pozici prvního hoboje v rozhlasovém orchestru v Bavorsku pod vedením Marisse Jansona.

Stamicovo kvarteto působí na hudební scéně od roku 2005. Od inauguračního koncertu v Zrcadlové kapli pražského Klementina, v září roku 1985, dosáhlo kvarteto mnoha vynikajících úspěchů doma i na mezinárodních pódiích, představilo se na téměř 70 CD tuzemských i zahraničních nahrávacích společností, jeho členové působili jako lektoři na mistrovských kurzech v Evropě a Americe a počet koncertních vystoupení vysoko přesáhl počet 2000. Stalo se tak díky vítězství v mezinárodní soutěži EBU/OIRT v roce 1986 v rakouském Salcburku, které získal soubor záhy po svém založení.

Toto ocenění přineslo kvartetu mnoho nových příležitostí po celém světě a mladé nositele české kvartetní tradice poznali posluchači i v zemích s odlišnou hudební kulturou. Kromě Kuby, Maroka, Indonésie, Macaa nebo Tchaj-wanu kvarteto vystoupilo ve více než 50 zemích světa. Významnou složkou aktivit Stamicovo kvarteta vždy bylo nahrávání CD, spolupráce s rozhlasem a televizí. Mnohé nahrávky obdržely významná ocenění a velmi dobré ohlasy u odborné kritiky / dvakrát Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cros a Zlatá ladička časopisu Diapasson za nahrávky A. Dvořáka a B. Martinů pro Bayer Records, dále pak prvenství ve srovnávací anketě časopisu Gramophone v Londýně za nahrávku kvartetů L. Janáčka/.

Pod labelem EuroArt Praha natočil soubor v posledních letech dvě CD s díly Smetany, Mozarta, Janáčka a Schuberta. V posledních letech je Stamicovo kvarteto spojováno s festivalem EuroArt Praha, kde je rezidenčním souborem a s festivalem Stamicovy slavnosti v Havlíčkově Brodě, kde každoročně vystupuje a hlásí se tím k rodišti a jménu svého věhlasného patrona. Od podzimu roku 2007 hraje Stamicovo kvarteto ve složení Jindřich Pazdera, Josef Kekula, Jan Pěruška a Petr Hejný.

Pro koncerty Klasika Viva si umělci připravili následující program:
W. A. Mozart - Hobojový kvartet F dur, K 370
J. Haydn - Smyčcový kvartet op. 76 č. 5 D dur
B. Martinů - Mazurka, Nocturno
A. Rejcha - Hobojový kvintet F dur, op. 107.

Vstupenky v hodnotě 100,- a 80,- Kč je možno zakoupit v běžných předprodejích v Šumperku a v Jeseníku.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.