KULTURA

Klasika Viva přivítá světového hobojistu ze Španělska

18. května 2009, 09:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk/Jeseník - Cyklus koncertů Klasika Viva si pro své příznivce připravil malou hudební lahůdku.
Ve spolupráci s festivalem EuroArt Praha se na koncertech 27. května 2009 od 19 hodin v Klášterním kostele v Šumperku a 28. května 2009 od 19 hodin v Kapli v Jeseníku představí španělský hobojista a vítěz mezinárodní soutěže ARD v Mnichově 2007 Ramon Ortega Quero, který vystoupí společně se Stamicovým kvartetem.

Koncertem chtějí pořadatelé cyklu vzdát hold jednomu z největších skladatelů 18. století, Josephu Haydnovi, od jehož úmrtí v letošním roce vzpomeneme 200 let.

Ramon Ortega Quero je absolventem konzervatoře v Granadě. V roce 2003 nastoupil do West-Eastern Divan Orchestra, který pod vedením Daniela Barenboima spojoval hudebníky z Izraele, Palestiny a dalších zemí a propagoval jeho prostřednictvím myšlenku a potřebu míru. Bylo jen logickým vyústěním situace, že se mladého umělce ujal Gregor Witt, první hobojista Berliner Staatskapelle, která účinkuje pod Barenboimovým vedením. V roce 2007 zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži ARD v Mnichově a od ledna 2008 působí Quero na pozici prvního hoboje v rozhlasovém orchestru v Bavorsku pod vedením Marisse Jansona.

Stamicovo kvarteto působí na hudební scéně od roku 2005. Od inauguračního koncertu v Zrcadlové kapli pražského Klementina, v září roku 1985, dosáhlo kvarteto mnoha vynikajících úspěchů doma i na mezinárodních pódiích, představilo se na téměř 70 CD tuzemských i zahraničních nahrávacích společností, jeho členové působili jako lektoři na mistrovských kurzech v Evropě a Americe a počet koncertních vystoupení vysoko přesáhl počet 2000. Stalo se tak díky vítězství v mezinárodní soutěži EBU/OIRT v roce 1986 v rakouském Salcburku, které získal soubor záhy po svém založení.

Toto ocenění přineslo kvartetu mnoho nových příležitostí po celém světě a mladé nositele české kvartetní tradice poznali posluchači i v zemích s odlišnou hudební kulturou. Kromě Kuby, Maroka, Indonésie, Macaa nebo Tchaj-wanu kvarteto vystoupilo ve více než 50 zemích světa. Významnou složkou aktivit Stamicovo kvarteta vždy bylo nahrávání CD, spolupráce s rozhlasem a televizí. Mnohé nahrávky obdržely významná ocenění a velmi dobré ohlasy u odborné kritiky / dvakrát Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cros a Zlatá ladička časopisu Diapasson za nahrávky A. Dvořáka a B. Martinů pro Bayer Records, dále pak prvenství ve srovnávací anketě časopisu Gramophone v Londýně za nahrávku kvartetů L. Janáčka/.

Pod labelem EuroArt Praha natočil soubor v posledních letech dvě CD s díly Smetany, Mozarta, Janáčka a Schuberta. V posledních letech je Stamicovo kvarteto spojováno s festivalem EuroArt Praha, kde je rezidenčním souborem a s festivalem Stamicovy slavnosti v Havlíčkově Brodě, kde každoročně vystupuje a hlásí se tím k rodišti a jménu svého věhlasného patrona. Od podzimu roku 2007 hraje Stamicovo kvarteto ve složení Jindřich Pazdera, Josef Kekula, Jan Pěruška a Petr Hejný.

Pro koncerty Klasika Viva si umělci připravili následující program:
W. A. Mozart - Hobojový kvartet F dur, K 370
J. Haydn - Smyčcový kvartet op. 76 č. 5 D dur
B. Martinů - Mazurka, Nocturno
A. Rejcha - Hobojový kvintet F dur, op. 107.

Vstupenky v hodnotě 100,- a 80,- Kč je možno zakoupit v běžných předprodejích v Šumperku a v Jeseníku.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.