KULTURA

Klasika Viva pokračuje koncertem Českého noneta

24. října 2007, 17:24, téma KLASIKA VIVA, Rejdakce
Klasika Viva pokračuje koncertem Českého noneta Šumperk - Dramaturgicky velice zajímavým bude druhý podzimní koncert cyklu Klasika Viva v Šumperku.
Koncert, který se v neděli 28.10.2007 uskuteční od 19 hodin v sále Divadla Šumperk a je pořádán u příležitosti výročí založení samostatného státu, nabídne vystoupení světově renomovaného Českého noneta.

České noneto je jedno z nejstarších komorních souborů na světě. Bylo založeno již v roce 1924 studenty pražské konzervatoře a v krátké době se stalo uznávaným významným interpretem klasického repertoáru, stejně jako nadšeným průkopníkem nové hudby. Svým nástrojovým obsazením je zcela unikátní (housle, viola, violoncello, kontrabas a dechové kvinteto). České noneto inspirovalo svou hrou a originálním nástrojovým obsazením vznik celé řady kompozic největších soudobých skladatelů, z nichž uveďme Prokofjeva, Lutosławského, Martinů a další. Specifické nástrojové obsazení nabízí takřka nevyčerpatelnou škálu barevných kombinací dosahujících bohatého zvuku komorního orchestru. Tímto umožňuje do repertoáru přirozeně zařazovat skladby od baroka po současnost, čímž se repertoár Českého noneta stává výjimečně bohatým a pestrým.


České noneto vystoupilo na mnohých významných mezinárodních hudebních festivalech: Salzburger Festspiele, Edinburgh, Montreux, Schleswig-Holstein, La Folle journée de Nantes, Festival de Música de Canarias, Pražské jaro a dalších. Podniklo četná koncertní turné po státech Evropy (Německo, Rakousko Velká Británie, Holandsko, Španělsko, Itálie, Francie), dále po státech Severní a Jižní Ameriky, Japonska a Afriky a vystoupilo také na významných světových hudebních pódiích: Vídeň Musikverein, Montreaux Auditorium Stravinskij, Mnichov Herkulessaal, Auditorio de Zaragoza, Lyon Auditorium, Washington Library of Congress, Playhouse Vancouver, Dvořákova síň pražského Rudolfina atd. Bohatá diskografie Českého noneta je zaznamenána na pětačtyřiceti dlouhohrajících deskách a kompaktních discích firem Supraphon a Panton a Harmonia Mundi. Za snímky natočené pro francouzské vydavatelství Praga Digital´s s celosvětovou distribuční sítí Harmonia Mundi, se kterým uzavřelo České noneto v roce 1995 exkluzivní smlouvu, obdrželo několik prestižních ocenění. Nahrávka s Nonetem Bohuslava Martinů obdržela od prestižního recenzního časopisu Répértoire v roce 1996 nejvyšší ocenění - 10 du Répértoire a v roce 2003 pak nahrávky Beethovenových skladeb cenu Choc du Monde de la Musique. Pro Praga Digital´s České noneto natočilo i skladby Brahmsovy, Mozartovy, Rousselovy, Prokofjevovy, Spohrovy, Dvořákovy aj.

Soubor během své existence procestoval celý svět a natočil mnoho CD pro české i světové nahrávací společnosti. Na programu koncertu zazní serenáda Antonína Rejchy a serenáda Antonína Dvořáka.

Vstupenky jsou již nyní v předprodeji v pokladně DK, Divadla Šumperk i IC.  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.10.2007 17:28
Titulek: hudba
Autor: Polda a Julinka
347
248
Tato hudba je krásná a od tohoto souboru ještě lépe se poslouchá. Je dobře ,že takové soubory do Šumperka si našly cestu.Ale propagace jejich vystoupení mezi mládeží není taková,jak by měla být.Je to škoda je míjet e přitom je nevidět a neposlechnout si je.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.