KULTURA

KLASIKA VIVA nabídne violu a harfu

11. května 2007, 09:02, téma KLASIKA VIVA, Rejdakce
Šumperk - První koncert v klášterním kostele si posluchači cyklu KLASIKA VIVA v Šumperku mohou vychutnat v úterý 15.května od 19 hodin. Na koncertě vystoupí dvě mimořádné sólistky.

Milovníci těchto dvou neobvyklých nástrojů by si  jistě neměli nechat ujít koncert violistky Jitky Hosprové a harfenistky Kateřiny Englichová. Na programu zazní mimo jiné skladby M. Maraise, Sira A.E.T.Baxe, Z. Lukáše, S. Bodorové a nebo N. Paganiniho. Vstupenky jsou k dispozici v obvyklých předprodejích a k dostání budou také před koncertem.


 

JITKA HOSPROVÁ - viola

- Vítězka mezinárodní violové soutěže Beethovenův Hradec v Hradci nad Moravicí
- od roku 2004 spolupracuje se světově uznávaným italským violistou a pedagogem Luigi Albertem Bianchim.

V sedmi letech se začala věnovat hře na housle.V roce 1989 byla přijata na Konzervatoř v Plzni ke studiu hry na violu. Pod vedením prof. Jana Motlíka získala v roce 1993 1. cenu v mezinárodní violové soutěži "O cenu Beethovenova Hradce" v Hradci nad Moravicí v kategorii do 18-ti let. Na jaře roku 1995 byla přijata na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze do třídy Doc. Jana Pěrušky. Získala též stipendium na letní mistrovské kurzy v rakouském Semmeringu, kde pracovala s prof. Günterem Frühlingerem.V letních měsících roku 1994 a 1995 působila jako koncertní mistr skupiny viol  v mezinárodním orchestru mladých "Die Junge Ostereichische Philharmonie".

V roce 1996 Jitka Hosprová reprezentovala Hudební fakultu AMU na mezinárodním setkání vysokých hudebních škol v Grazu se zaměřením na komorní hudbu. O rok později po vítězství v konkurzu byla pozvána na festival komorní hudby do Schwetzingenu /SRN/, který byl pořádán ve spolupráci s rozhlasovou stanicí Süddeutscher Rundfunk.

V roce 1998 působila v Bennewitzovu kvartetu, se kterým koncertovala jak v České republice, tak i v zahraničí /Holandsko, SRN, Rakousko/. Tento soubor rok poté získal 2. cenu na mezinárodní soutěži "O cenu Beethovanova Hradce"v Hradci nad Moravicí. Jitka Hosprová se zde zúčastnila i soutěže v oboru sólová viola, kategorie do 30-ti let, ze které si odnesla 2. cenu.

V současné době spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi doma i v zahraničí /Kateřina Englichová, Ivan Ženatý, Wihanovo kvarteto, Carlo Jans atd./. Rozvíjí se její spolupráce s českými orchestry /Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK ad./. Od roku 2004 spolupracuje se světově uznávaným italským violistou a pedagogem Luigi Albertem Bianchim, se kterým vystupovala na společných koncertech v Itálii a Monte Carlu. Dále se představila na koncertních pódiích v SRN, Rakousku, Nizozemí, Belgii a ve Švédsku. Mezi vrcholy podzimní sezóny 2005 patřil debut v New Yorku a ve Washingtonu D.C a také první vystoupení v Lucembursku. V roce 2002 se aktivně zapojila do kampaně kosmetické společnosti AVON v boji proti rakovině.   

Kateřina Englichová - harfa

      - Absolventka Curtisova institutu ve Filadelfii, vítězka Pro Musicis International Award v New Yorku. Vystudovala konzervatoř v Praze /prof. Libuše Váchalová/. Prestižní Fulbrightovo stipendium jí umožnilo v letech 1989-1994 studovat na Curtisově institutu ve Filadelfii, USA  /prof. Marilyn Costello/. Absolvovala řadu mistrovských kurzů s předními světovými harfistkami, jako jsou  např. Marielle Nordmann /Francie/, či Helga Storck /Německo/. Koncertovala jako sólistka s mnoha našimi i zahraničními komorními orchestry /Philadelphia Orchestra, Komorní orchestr San Francisco, Concerto Soloists of Philadelphia, City Chamber Orchestra of Hong-Kong, Pražská komorní filharmonie, Sukův komorní orchestr, Virtuosi di Praga, Pražský komorní orchestr, Státní filharmonie Brno, aj./. Vystupuje často i jako komorní hráčka /s houslisty Josefem Sukem, Pavlem Šporclem, flétnisty Janem Machatem, Žofií Vokálkovou, Robertem Stallmanem a Eugénií Zukermanovou (USA), první violistkou newyorkských filharmoniků Cynthií Phelpsovou, francouzským violistou Gerardem Causse, s Pražákovým kvartetem,  Kubínovým kvartetem, kvartetem Martinů, s Českým nonetem aj./. Získala řadu cen na světových soutěžích:

2. cena v harfové soutěži  E. Herbert-Hobinové /1993/, 1. cena v Concerto Soloists Competition ve Filadelfii /1994/, 2. cena v Young Artist’s International Competition v Texasu /1994/, 1. cena v prestižní soutěži Pro Musicis International Award v New Yorku /1995/ (která jí umožnila sérii koncertů ve významných sálech předních světových metropolí: Los Angeles, Hongkong, Řím, Paříž, New York), 2. cena v International Music Competition ve Vídni /1999/, 1. cena v Torneo International Competition v Itálii /2000/

V únoru 1998 debutovala jako sólistka v newyorkské Carnegie Hall. V roce 1997 vyhrála soutěž Českého rozhlasu a byla vybrána reprezentovat Českou republiku na festivalu „Bratislavské hudobné slávnosti“. Je častým hostem významných světových festivalů /Pražské jaro, Music by the Red Sea – Izrael, Pacific Music Festival – Japonsko, Pražský podzim, Tanglewood Music Festival – USA, Rencontres Musicales d´Evian a Festival d´Ile de France – Francie aj./. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi. Na svém kontě má řadu nahrávek na CD. Kateřina Englichová je držitelkou ceny Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii za přínos v oblasti komorní hry. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.