KULTURA

KLASIKA VIVA nabídne violu a harfu

11. května 2007, 09:02, téma KLASIKA VIVA, Rejdakce
Šumperk - První koncert v klášterním kostele si posluchači cyklu KLASIKA VIVA v Šumperku mohou vychutnat v úterý 15.května od 19 hodin. Na koncertě vystoupí dvě mimořádné sólistky.

Milovníci těchto dvou neobvyklých nástrojů by si  jistě neměli nechat ujít koncert violistky Jitky Hosprové a harfenistky Kateřiny Englichová. Na programu zazní mimo jiné skladby M. Maraise, Sira A.E.T.Baxe, Z. Lukáše, S. Bodorové a nebo N. Paganiniho. Vstupenky jsou k dispozici v obvyklých předprodejích a k dostání budou také před koncertem.


 

JITKA HOSPROVÁ - viola

- Vítězka mezinárodní violové soutěže Beethovenův Hradec v Hradci nad Moravicí
- od roku 2004 spolupracuje se světově uznávaným italským violistou a pedagogem Luigi Albertem Bianchim.

V sedmi letech se začala věnovat hře na housle.V roce 1989 byla přijata na Konzervatoř v Plzni ke studiu hry na violu. Pod vedením prof. Jana Motlíka získala v roce 1993 1. cenu v mezinárodní violové soutěži "O cenu Beethovenova Hradce" v Hradci nad Moravicí v kategorii do 18-ti let. Na jaře roku 1995 byla přijata na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze do třídy Doc. Jana Pěrušky. Získala též stipendium na letní mistrovské kurzy v rakouském Semmeringu, kde pracovala s prof. Günterem Frühlingerem.V letních měsících roku 1994 a 1995 působila jako koncertní mistr skupiny viol  v mezinárodním orchestru mladých "Die Junge Ostereichische Philharmonie".

V roce 1996 Jitka Hosprová reprezentovala Hudební fakultu AMU na mezinárodním setkání vysokých hudebních škol v Grazu se zaměřením na komorní hudbu. O rok později po vítězství v konkurzu byla pozvána na festival komorní hudby do Schwetzingenu /SRN/, který byl pořádán ve spolupráci s rozhlasovou stanicí Süddeutscher Rundfunk.

V roce 1998 působila v Bennewitzovu kvartetu, se kterým koncertovala jak v České republice, tak i v zahraničí /Holandsko, SRN, Rakousko/. Tento soubor rok poté získal 2. cenu na mezinárodní soutěži "O cenu Beethovanova Hradce"v Hradci nad Moravicí. Jitka Hosprová se zde zúčastnila i soutěže v oboru sólová viola, kategorie do 30-ti let, ze které si odnesla 2. cenu.

V současné době spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi doma i v zahraničí /Kateřina Englichová, Ivan Ženatý, Wihanovo kvarteto, Carlo Jans atd./. Rozvíjí se její spolupráce s českými orchestry /Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK ad./. Od roku 2004 spolupracuje se světově uznávaným italským violistou a pedagogem Luigi Albertem Bianchim, se kterým vystupovala na společných koncertech v Itálii a Monte Carlu. Dále se představila na koncertních pódiích v SRN, Rakousku, Nizozemí, Belgii a ve Švédsku. Mezi vrcholy podzimní sezóny 2005 patřil debut v New Yorku a ve Washingtonu D.C a také první vystoupení v Lucembursku. V roce 2002 se aktivně zapojila do kampaně kosmetické společnosti AVON v boji proti rakovině.   

Kateřina Englichová - harfa

      - Absolventka Curtisova institutu ve Filadelfii, vítězka Pro Musicis International Award v New Yorku. Vystudovala konzervatoř v Praze /prof. Libuše Váchalová/. Prestižní Fulbrightovo stipendium jí umožnilo v letech 1989-1994 studovat na Curtisově institutu ve Filadelfii, USA  /prof. Marilyn Costello/. Absolvovala řadu mistrovských kurzů s předními světovými harfistkami, jako jsou  např. Marielle Nordmann /Francie/, či Helga Storck /Německo/. Koncertovala jako sólistka s mnoha našimi i zahraničními komorními orchestry /Philadelphia Orchestra, Komorní orchestr San Francisco, Concerto Soloists of Philadelphia, City Chamber Orchestra of Hong-Kong, Pražská komorní filharmonie, Sukův komorní orchestr, Virtuosi di Praga, Pražský komorní orchestr, Státní filharmonie Brno, aj./. Vystupuje často i jako komorní hráčka /s houslisty Josefem Sukem, Pavlem Šporclem, flétnisty Janem Machatem, Žofií Vokálkovou, Robertem Stallmanem a Eugénií Zukermanovou (USA), první violistkou newyorkských filharmoniků Cynthií Phelpsovou, francouzským violistou Gerardem Causse, s Pražákovým kvartetem,  Kubínovým kvartetem, kvartetem Martinů, s Českým nonetem aj./. Získala řadu cen na světových soutěžích:

2. cena v harfové soutěži  E. Herbert-Hobinové /1993/, 1. cena v Concerto Soloists Competition ve Filadelfii /1994/, 2. cena v Young Artist’s International Competition v Texasu /1994/, 1. cena v prestižní soutěži Pro Musicis International Award v New Yorku /1995/ (která jí umožnila sérii koncertů ve významných sálech předních světových metropolí: Los Angeles, Hongkong, Řím, Paříž, New York), 2. cena v International Music Competition ve Vídni /1999/, 1. cena v Torneo International Competition v Itálii /2000/

V únoru 1998 debutovala jako sólistka v newyorkské Carnegie Hall. V roce 1997 vyhrála soutěž Českého rozhlasu a byla vybrána reprezentovat Českou republiku na festivalu „Bratislavské hudobné slávnosti“. Je častým hostem významných světových festivalů /Pražské jaro, Music by the Red Sea – Izrael, Pacific Music Festival – Japonsko, Pražský podzim, Tanglewood Music Festival – USA, Rencontres Musicales d´Evian a Festival d´Ile de France – Francie aj./. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi. Na svém kontě má řadu nahrávek na CD. Kateřina Englichová je držitelkou ceny Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii za přínos v oblasti komorní hry. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.