KULTURA

Klasika Viva láká zvučnými jmény

12. září 2008, 10:17, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Odpovídá pořadatel a duchovní otec projektu Klasika Viva - Roman Janků.
V září odstartuje druhá polovina cyklu Klasika Viva ročníku 2008/2009. Na koho se mohou milovníci klasické hudby těšit?

Již zářijový koncert bude lahůdkový. Na koncertě v Šumperku vystoupí jeden z nejlepších vokálních souborů současnosti na světě, Ensemble Amarcord z Německa. Proti tomu v Jeseníku vystoupí mimořádné klavírní duo z Ruska - Irina Sulivanova a Maxim Puryzhinskiy. V říjnu přivítáme v obou městech mladou českou houslistku Moniku Vrabcovou a klavíristu Daniela Wiesnera.
Listopad bude potom ve znamení symfonického koncertu. Na koncertě vystoupí Moravská filharmonie Olomouc a sólisté Moravského divadla Olomouc. Vánoční koncert bude také svým způsobem mimořádný, zahraje a zazpívá Rožmberská kapela - jeden z tradičních souborů, který nám představí evropské vánoce dokonce v dobových oděvech a na dobové nástroje. Závěrem cyklu vystoupí v lednu klavírní trio mladých pražských rozhlasových symfoniků, Trio 75 a v Jeseníku vystoupí vynikající klavírní duo Marta a Milan Vaškovi. Tento koncert bude v Jeseníku již tradičně věnován výročí narození Franze Schuberta.

V Šumperku i v Jeseníku tedy budou dva různé koncerty v září a v lednu. Můžete říci proč?


Ano, jak můžete číst, v Šumperku i v Jeseníku budou ve druhém pololetí ve dvou měsících jiné koncerty. Není to nic špatného. Já se nesnažím s tímto cyklem o doktrínu a záleží na dohodách s partnery, jak přistoupí k jednání o dramaturgii. V Jeseníku je dlouhá tradice koncertů klavírních duet, protože se zde organizuje Mezinárodní Schubertova soutěž pro klavírní dua. A právě v době, kdy vrcholila jednání o projektu Klasika Viva v Jeseníku, byly již dlouho dopředu nasmlouvány termíny vystoupení jak v Jeseníku, ale tak i v Šumperku. Rozhodli jsme se s MKZ v Jeseníku, že uděláme tedy na sobě nezávislé koncerty v Šumperku i v Jeseníku. Myslím, že je to vynikající
známka dobrého fungování Klasika Viva. A je dost dobře možné, že se různých koncertů v obou městech v budoucnu ještě dočkáme.

Představíte nám tedy protagonisty zahajovacích koncertů? Ensemble Amarcord a klavírní duo Sulivanova - Puryshinskiy?


Ensemble Amarcord je soubor pěti mužských vokalistů, který byl založen v roce 1992 absolventy světoznámého sboru od svatého Tomáše (zasvěcení znají spíše školu u sv. Tomáše, kde působil Johann Sebastian Bach). Záhy po svém zrodu zaznamenal soubor první úspěchy na mezinárodních soutěžích - Tolosa ve Španělsku, Tampere ve Finsku, Linz v Rakousku, Pohlheim v Německu. V roce 2002 vyhrává celoněmeckou hudební soutěž, získává stipendium a příležitosti
koncertovat po celé Evropě. Soubor dodnes procestoval země pěti kontinentů a jeho diskografie čítá deset titulů. My se v Šumperku můžeme těšit na to, že nám své umění předvedou ve skladbách světových - od rané renesance až po současnost, ale také že nám představí současnou německou vokální hudbu. Koncert se bude konat netradičně ve středu 24. září 2008, ale tradičně v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Klavírní duo Sulivanova - Puryshinskiy vzniklo v roce 1998, kdy oba umělci studovali na moskevské Čajkovského konzervatoři. Jejich koncertní dráha začíná v roce 1999, kdy získali 2. cenu v celoruské soutěži komorních souborů. Následně se zúčastnili mnoha kurzů komorní hudby a další vynikající
výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2000 2. cena na soutěži v  Řimě, v roce 2003 1. cena v Caltanissettě v Itálii, v roce 2005 1. cena na soutěži v Jeseníku a 3. cena na soutěži v Mnichově. Nejnověji získali v dubnu 2008 1. cenu na Dranoff International Two Piano Competition in Miami. Duo koncertuje po celé Evropě, Rusku a USA. Koncert v Jeseníku se bude konat v pátek 26.9.2008 v Kapli.

S koncerty je spojen i čas předvánoční. Prozradíte program vánočního koncertování?

V letošním roce jsme připravili koncert sice trochu netradiční, ale velice stylový. Pozvali jsme Rožmberskou kapelu, která se zabývá reprodukcemi historických skladeb na dobové nástroje období gotiky a renesance. A právě skladby vánoční jsou historicky nejčetnější. Bude připraven také blok historických lidových písní z celé Evropy. Již nástroje, které budou na koncertě znít, jsou samy o sobě historickými raritami. A to nehovořím o oděvech, které s hudbou úzce korespondují. Určitě se tedy máme na co těšit a jistě si mnoho lidí nenechá ujít tento jedinečný hudební zážitek.

A čím zahájíte nový rok 2009? V jakém duchu se ponese poslední koncert letošního cyklu Klasika Viva?


Ano, rok 2009 sice začne, ale my budeme končit II. pololetí 2008-2009. Na koncertě vystoupí klavírní trio, Trio 75, mladých členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Určitě se můžeme těšit na skladby českých autorů, ale také na trio D.Šostakoviče. V Jeseníku, jak již bylo naznačeno, bude koncert věnován výročí narození skladatele Franze Schuberta a vystoupí na
něm klavírní duo Marta a Milan Vaškovi.

Jaké máte plány pro rok 2009?

Plánů máme mnoho. Například chceme pozvat další vynikající umělce nejen z Čech, ale také ze zahraničí. Vždy se snažíme o to, aby naše dramaturgie byla zajímavá, aby měla posluchače čím oslovit. Rád bych chtěl touto cestou poděkovat všem příznivcům cyklu Klasika Viva za podporu a popřát jim příjemný start do druhé poloviny Klasika Viva. A aby ten start byl jednodušší, připravili jsme již jako tradičně Abonentní karty jako předplatné na celé pololetí. Abonentní karty budou k dostání v obvyklých předprodejích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.