KULTURA

Klasika Viva byla výjimečným zážitkem

8. října 2008, 07:35, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Cyklus koncertů Klasika Viva zahájil po letních prázdninách opět koncerty v Šumperku a v Jeseníku. O tom, že koncerty budou mimořádným zážitkem pro všechny, kteří se na ně vypraví, nebylo pochyb. Vždyť jak německý vokální soubor v Šumperku, tak ruské klavírní duo v Jeseníku provázela pověst fenomenálních umělců, kteří jsou ověnčení mnohými cenami a procestovali se svým uměním téměř celý svět.

V Šumperku vystoupil ve středu 24. září od 19 hodin v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie německý vokální soubor AMARCORD a jejich vystoupení jen potvrdilo správnou ruku pořadatelů. Něco takového Šumperk jistě ještě neslyšel. Pět vokalistů z Lipska předvedlo celou škálu práce s lidským hlasem a hlavně mistrovskou souborovou práci. Specializace souboru je v oblasti renesanční a raně barokní hudby a ta také naplnila první polovinu koncertu. Překrásná barva hlasů, vyvážená dynamika a vynikající atmosféra byly tím, co posluchače v Šumperku nadchlo. Soubor sám inscenoval světelný aparát v sále, posluchači seděli v příjemném přítmí, soubor exceloval v plné záři reflektorů na pódiu. Mrazení v zádech z mimořádného zážitku pokračovalo i v druhé polovině koncertu, pro kterou si německý vokální soubor připravil skladby romantických autorů, úpravy světových lidových písní a jazzové skladby. Ti, kteří přišli, při koncertě ani nedutali a jen vychutnávali. Několikaminutové ovace jen potvrdily, kam Amarcord v umělecké hierarchii patří, a že to dokáží ocenit i v Šumperku.


V Jeseníku naproti tomu vystoupilo v pátek 26. září od 19 hodin v Kapli klavírní duo z Ruska IRINA SULIVANOVA a MAXIM PURYZHINSKIY. Soubor tvořený dvěma mimořádnými klavírními osobnostmi současného Ruska je v Jeseníku dobře známý. V roce 2005 se zde stali laureáty Mezinárodní Schubertovy soutěže pro dva klavíry. Také Irina a Maxim jsou ověnčeni řadou cen a procestovali téměř celý svět. Své umění předvedli beze zbytku i v Jeseníku. Precizní klavírní technika a mimořádná hudebnost ve všech ohledech byla znát na první poslech. Také výběr skladeb byl maximálně příjemný: Brahms, C. Saint-Saëns a S. Rachmaninov. Beze zbytku zaplněná Kaple aplaudovala mimořádnému umění obou umělců.

Již dnes se mohou příznivci Klasika Viva těšit na říjnový koncert, který bude 21.10. v Šumperku a 22.10. v Jeseníku. Představí se na něm houslistka Monika Vrabcová za klavírní spolupráce Daniela Wiesnera.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.