KULTURA

Klasika Viva byla výjimečným zážitkem

8. října 2008, 07:35, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Cyklus koncertů Klasika Viva zahájil po letních prázdninách opět koncerty v Šumperku a v Jeseníku. O tom, že koncerty budou mimořádným zážitkem pro všechny, kteří se na ně vypraví, nebylo pochyb. Vždyť jak německý vokální soubor v Šumperku, tak ruské klavírní duo v Jeseníku provázela pověst fenomenálních umělců, kteří jsou ověnčení mnohými cenami a procestovali se svým uměním téměř celý svět.

V Šumperku vystoupil ve středu 24. září od 19 hodin v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie německý vokální soubor AMARCORD a jejich vystoupení jen potvrdilo správnou ruku pořadatelů. Něco takového Šumperk jistě ještě neslyšel. Pět vokalistů z Lipska předvedlo celou škálu práce s lidským hlasem a hlavně mistrovskou souborovou práci. Specializace souboru je v oblasti renesanční a raně barokní hudby a ta také naplnila první polovinu koncertu. Překrásná barva hlasů, vyvážená dynamika a vynikající atmosféra byly tím, co posluchače v Šumperku nadchlo. Soubor sám inscenoval světelný aparát v sále, posluchači seděli v příjemném přítmí, soubor exceloval v plné záři reflektorů na pódiu. Mrazení v zádech z mimořádného zážitku pokračovalo i v druhé polovině koncertu, pro kterou si německý vokální soubor připravil skladby romantických autorů, úpravy světových lidových písní a jazzové skladby. Ti, kteří přišli, při koncertě ani nedutali a jen vychutnávali. Několikaminutové ovace jen potvrdily, kam Amarcord v umělecké hierarchii patří, a že to dokáží ocenit i v Šumperku.


V Jeseníku naproti tomu vystoupilo v pátek 26. září od 19 hodin v Kapli klavírní duo z Ruska IRINA SULIVANOVA a MAXIM PURYZHINSKIY. Soubor tvořený dvěma mimořádnými klavírními osobnostmi současného Ruska je v Jeseníku dobře známý. V roce 2005 se zde stali laureáty Mezinárodní Schubertovy soutěže pro dva klavíry. Také Irina a Maxim jsou ověnčeni řadou cen a procestovali téměř celý svět. Své umění předvedli beze zbytku i v Jeseníku. Precizní klavírní technika a mimořádná hudebnost ve všech ohledech byla znát na první poslech. Také výběr skladeb byl maximálně příjemný: Brahms, C. Saint-Saëns a S. Rachmaninov. Beze zbytku zaplněná Kaple aplaudovala mimořádnému umění obou umělců.

Již dnes se mohou příznivci Klasika Viva těšit na říjnový koncert, který bude 21.10. v Šumperku a 22.10. v Jeseníku. Představí se na něm houslistka Monika Vrabcová za klavírní spolupráce Daniela Wiesnera.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.