SPORT

Když vodopád padá vzhůru… Dobrodruh ze Šumperka obhájil prvenství v závodě, který se pyšní podtitulem nejbrutálnější

28. ledna 2015, 17:42, Petr Fišer
Když vodopád padá vzhůru… Dobrodruh ze Šumperka obhájil prvenství v závodě, který se pyšní podtitulem nejbrutálnější Anglie - Přes 430 kilometrů zimy, větru, sněhu a mrazu. V Anglii, po svých a sám. Závod The Spine Race se pyšní podtitulem „nejbrutálnější ve Velké Británii“. PAVEL PALONCÝ ho vyhrál už podruhé. Před několika dny se mu podařilo obhájit prvenství z loňského roku.

 „Že je brutální? To teda je. Letos to platilo dvojnásob. Nejdřív jsme se potkali s vichřicí. Potom jsme se dostali do části plné močálů, kterou tvořila směs sněhu, ledu a ledové vody. A na závěr jsme šli přes hory, kde to bylo znovu o vichru a sněhu,“ líčil ve zkratce pětidenní dobrodružství vyznavač extrémních záležitostí. Doslova si v nich libuje a vyhledává je po celém světě. „Bylo to ještě o hodně náročnější než loni. Hlavně s ohledem na nesrovnatelně těžší podmínky. Celý závod byl dokonce kvůli jejich nepřízni několikrát zastaven z bezpečnostních důvodů. Mnoho účastníků bojovalo s podchlazením a celkovým vyčerpáním. Do cíle nás dorazila jen necelá polovina,“ popisoval Paloncý.
Krutý ročník poznamenalo drsné počasí v ryze severském duchu. Británii zasáhly dvě vichřice, při nichž rychlost větru překračovala hranici 200 kilometrů v hodině. „Extrémním vytrvalostním akcím se věnuji dlouhodobě. Jsem zvyklý na ledacos, i na nejdrsnější věci. Tohle ale nepamatuju. V první etapě foukal takový vítr, že vodopád padal vzhůru. Musel jsem se hodně snažit, abych zůstal stát na nohách. Vůbec nechápu, jak to dělali lehčí kluci a už vůbec ne, jak holky,“ podivoval se šumperský dobrodruh.
Při cestě za druhým titulem si předem stanovil „jednoduchou“ strategii. „Chtěl jsem být rychlý v depech a hlavně jít co nejdéle na jeden zátah bez spánku. Ideálně až čtyři etapy, což znamenalo něco kolem 300 kilometrů a až dvě noci nonstop. Jsem na to zvyklý z jiných závodů,“ chrlil ze sebe, jako by se nechumelilo. „Taktika nejprve vycházela, v polovině jsem měl obrovský náskok. Pak mě však pořadatelé kvůli počasí zastavili na třetí kontrole. Část trháku jsem tím ztratil a musel o vítězství bojovat až do konce. Ale povedlo se,“ oddechl si s úlevou v hlase zasloužený šampión.
Do cíle dorazil za 79 hodin a 39 minut. Druhý Eoin Keith z Irska za ním zaostal o více než čtyři hodiny. Třetí v pořadí - Brit Damian Hall - pak dokonce o propastných jednadevadesát. „Než se zase vrátím k tréninku, budu týden odpočívat. V polovině února mě čeká horský závod dvojic na domácí půdě – Zimní výzva. I tady mám po loňském vítězství s Filipem Šilarem na co navazovat. Už se na to moc těším,“ plánoval s pohledem do blízké budoucnosti.

Pavel Paloncý patří ve svém sportovním oboru k nejlepším na světě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.1.2015 09:45
Titulek: věřme, nevěřme
Autor: franta
177
134

snad byl tentokrát poctivější a nepodváděl ostatní soupeře
olomouc.idnes.cz/pavel-palonci...pi2-/olomouc-zpravy.aspx?
Reagovat
Datum: 29.1.2015 09:52
Titulek: Re: věřme, nevěřme
Autor: aNONYM
142
127
Mluvíte o jeho druhé parádní disciplíně „okrádání aerolinek“? V tom je prý hodně dobrej. Palec nahoru takovému všestrannému talentu.
Reagovat
Datum: 31.1.2015 06:43
Titulek: Re: věřme, nevěřme
Autor: Zdenek
171
146
Kdyz jsme u tech aerolinek, tak si dovolim pripomenout, ze Pavluv pripad jeste neskoncil. Nejvyssi soud rozsudek zrusilm takze slova jako podvodnik bych si nechal od cesty.:)
Reagovat
Datum: 31.1.2015 17:13
Titulek: Re: věřme, nevěřme
Autor: aNONYM
140
142
Odsouzen už byl, koloběh odvolávání je česká zdržovací klasika, nejspíš nakonec dostane prezidentskou milost. Akorát by mě zajímalo, kdo mu podstrčil ty prokazatelně falešné účtenky a donutil ho tvrdit, že jsou pravé. Asi nějaký zhrzený soupeř, co?
Reagovat
Datum: 29.1.2015 18:27
Titulek: Gratulace!!!!
Autor: Petr Suchánek
204
137
Gratuluji Pavlovi Paloncý. Všechna čest!!! To co dokázal je neskutečné. Děkuji také předchozím komentátorům, díky jejichž malosti a omezenosti Pavlův výkon ještě více vyniká.
Reagovat
Datum: 29.1.2015 22:20
Titulek: Re: Gratulace!!!!
Autor: aNONYM
117
149
Jasně, pokud podvodník dokáže něco mimořádného, plebs mu odpustí. Škoda, že neočurdil třeba někoho z vaší rodiny, to byste asi až tak neocenil. Svatá prostoto... Napište na rovinu: nevadí mi zloděj pokud reprezentuje mě, který v životě nic nedokázal.
Reagovat
Datum: 29.1.2015 22:30
Titulek: Už jsi zase ukradl aNONYMOVI nick,
Autor: Anonym
145
103
svatá prostoto.
Reagovat
Datum: 29.1.2015 22:21
Titulek: Kch kch, to je tvůj fotřík, Palonc?
Autor: WHIPLASH
163
109
Ing. Pavel Paloncý - technický ředitel ŠPVS, 51 let.
Reagovat
Datum: 29.1.2015 22:27
Titulek: Bez titulku
Autor: WHIPLASH
souhlas
1
nesouhlas
4
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 30.1.2015 07:56
Titulek: Re: A matka?
Autor: Jimbo
173
a kdo jsou tvoji rodice? podle toho cos napsal zrejme chovanci Jedlickova ustavu
Reagovat
Datum: 31.1.2015 18:53
Titulek: Spíš tím myslí, že Paloncý a jeho rodiče
Autor: .
157
166
nejsou chudí, aby si musel vymýšlet, že mu aerolinky ztratily drahé vybavení pětkrát za rok 2012. Kdyby byl chudý, tak neřeknu, ale takhle... přišel o dobrou pověst.
Reagovat
Datum: 1.2.2015 07:39
Titulek: Re: Spíš tím myslí, že Paloncý a jeho rodiče
Autor: Jimbo
124
128
za to si muze sam a ne to, ze jeho rodice pracuji na SPVS
Reagovat
Datum: 31.1.2015 19:04
Titulek: Ale ty závody jsou strašné,
Autor: .
148
148
nedovedu si představit ujít 430 kilometrů ani normálně, natož v zimě, ve dne, v noci, ve vichřici.
Reagovat

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).