SPORT

NETRADIČNÍ SPORTY - Když si chcete hrát se svým čtyřnohým miláčkem

16. října 2009, 21:42, téma NETRADIČNÍ SPORTY, Mladí žurnalisté, foto: Miková
Letos se opět otevřel koužek na Vile Doris, kde se schází mladí žurnalisté. A protože v září nezáháleli, jejich první články jsou již zde. Přečíst si je budete moci i v časopise, který vydávají a který je k dostání na Komíně a snad již i brzo na nových dětských webových novinách. Ale zatím první letošní vlasťovka od bráchů Radima a Honzi Karkoškových.
Jistě všichni znáte klasický koňský parkur, tedy sport na vyhrazeném prostoru, kde  jsou umístěny skokové překážky, které jezdec s koněm absolvuje v předem určeném pořadí. Jasně, možná si říkáte, že koně přece jen tak někdo v paneláku nechová.
 

Ale psa máme doma v bytě nebo u boudy skoro všichni.  No a  tak kolem roku 1978 v Anglii vznikl pro psy sport zvaný agility. Jeden zdroj uvádí, že agility prý vzniklo jako zábava pro voříšky, co nemůžou chodit na výstavy, druhý ale tvrdí pravý opak - že agility se poprvé objevilo jako zpestření přestávky při světoznámé Cruftově výstavě. 
 

Agility se provozuje jako zábava pro široké masy pejskařů, ale také jako vrcholový sport, který má dokonce svoje mistrovství světa.
 

A protože jsou hafani šikovní, můžeme dnes v psím parkuru najít zařazený i slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, skok daleký, proskokový kruh a pevný či látkový tunel.
 

Samozřejmě, psa taky neosedláte. Proto při agilitiy běží psovod vedle psa a řídí ho jen pokyny, protože vzájemný dotek psa a psovoda se hodnotí jako chyba. V Šumperku můžete agility sport najít pod Domem dětí a mládeže U Radnice, kde ho každé úterý, středu  a čtvrtek odpoledne v Temenici na cvičišti vede Bohuslava Miková a Lenka Šircová.
 
Ale není to jen agility, co nás s pejsky může bavit. Stále více se začíná prosazovat i dogfrisbee, čili létající talíř, kde je hlavním chytačem pes. Původ tohoto sportu zní jako pohádka o Lassie, romantický a krásný. Otcem Dog Frisbee je totiž Američan Alex Stein, který si 4. července 1971 pořídil whippeta a pojmenoval ho podle jeho popelavé barvy Ashley. Jako zkušený hráč frisbee si brzy všimnul, že i on je talířem okouzlen a skáče pro něj až do výšky devět stop. Rozhodujicí byl ale 5. srpen 1974, kdy se v Los Angeles hrálo baseballové utkání mezi Dodgers a Reds. Během přestávky vtrhnul Alex s Ashleym na hřiště a před zaplněnými ochozy začali hrát frisbee. V České republice byl v roce 2006 založen DiscDog klub České republiky, který sdružuje lidi zajímající se o tento sport a podílí se na organizování soutěží a seminářů. V roce 2008 se v ČR uskutečnilo Mistrovství Evropy v dogfrisbee.  Kroužek Dogfresbee najdete taktéž pod Domem dětí a mládeže U Radnice.
 

Protože věte nevěřte, dogfrisbee se hraje už  i v Šumperku. A zde je opravdovým kabrňákem vedoucí kroužku dogfrisbee Tomáš Langhammer, který letos vyhrál 1. místo v kategorii mladých psů na MČR v dogfrisbee v Brně. Rozhovor s ním vám přinesou mladí žurnalistí někdy příště.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.