KULTURA

„Když se hlásíte do soutěže o nejlepší jazzovou fotografii, je stylové vybrat černocha,“ říká oceněný Miroslav Novotný

28. dubna 2014, 18:08, Ondřej Polák
„Když se hlásíte do soutěže o nejlepší jazzovou fotografii, je stylové vybrat černocha,“ říká oceněný Miroslav Novotný Šumperk, Trutnov - Fotograf Miroslav Novotný ze Šumperka slaví vynikající úspěch. Stal se jedním ze tří oceněných fotografů na prvním ročníku mezinárodní soutěže o nejlepší světovou jazzovou fotografii Jazz World Photo. Jedenasedmdesátiletý umělec z podhůří Jeseníků se prosadil v konkurenci 135 autorů ze všech světadílů.
 Jazz World Photo s nádechem blues

Jediný oceněný fotograf z pořadatelské země Miroslav Novotný nemusel pro vítězný záběr dlouze cestovaont, neboť oceněný snímek amerického zpěváka Earla Thomase pořídil v domácím prostředí šumperského Domu kultury při festivalu Blues Alive. Fotografie tak nezobrazuje jazz, ale blues.

„Každý mohl přihlásit do soutěže pouze jednu fotografii. Na základě vyhlášených kritérií jsem zvolil černobílou fotografii Earla Thomase,“ sdělil Reji Miroslav Novotný a přiznal, že výběr ovlivnila také barva pleti fotografovaného interpreta: „Když se hlásíte do soutěže o nejlepší jazzovou fotografii, je stylové poslat černocha, přeci jen, fotografie má pak exotický nádech.“

O vítězích soutěže Jazz World Photo 2014 rozhodla porota složená z českých fotografů Ivana Prokopa, Patricka Marka a Jiřího Turka, z hudebníka a fotografa Dana Bárty, fotografa a kameramana Jiřího Kučery žijícího v Kanadě a z ředitele a dramaturga festivalu Jazzinec Tomáše Katschnera.

Miroslav Novotný cenu osobně převzal 29. března při slavnostním ceremoniálu v Trutnově. Oceněný snímek se pak vydal na cestu po galeriích, neboť je součástí putovní výstavy Jazz World Photo 2014, která představuje například snímky z Argentiny, Jižní Koreje, Gruzie, Maroka, Ruska či Španělska.

„Úspěch beru jako znamení, že jsem udělal dobře, když jsem se k fotografování vrátil. Dvacet let jsem nevzal fotoaparát do ruky. Jenže rodina mě přemluvila, a tak jsem začal před dvěma lety znovu fotit, akorát už na digitál,“ podotkl Novotný.

Nedlouho po úspěchu v soutěži Jazz World Photo se může šumperská veřejnost podrobněji seznámit s dílem Miroslava Novotného prostřednictvím kompilační výstavy, kterou fotograf zahájí v galerii Divadla Šumperk 16. května. „Na výstavě představím asi třetinu klasických fotografií hudebníků, ovšem větší část zaberou fotografie upravené do grafiky. Říkám tomuto stylu fotografika. Je to styl poplatný dnešní době, který kombinuje klasickou fotografii a počítačovou grafiku,“ popisuje šumperský umělec.


MIROSLAV NOVOTNÝ

se narodil ve Zlíně a fotografuje již od svých dvanácti let. Věnuje se černobílým fotografiím nejen známých osobností jazzu, koncertům a jejich zákulisí, později i grafickým experimentům s nimi. Vystavuje od roku 1969, dříve často s jiným výtečným fotografem ze Šumperka Jaromírem Rollerem (1943 – 2002), doma i ve světě – například v Japonsku, Zaragoze. Po dvacetileté přestávce začal znovu fotografovat v roce 2012 a to digitálně. Získal řadu ocenění: v Přerově (1972, 1980), v Maglaji v Jugoslávii (1974), v Kroměříži (1982, 1984, 1986), Martiu, Kralupy, nyní na soutěži Jazz World Photo (2014).Foto: mn
Fotograf Miroslav Novotný (třetí zprava) se stal laureátem mezinárodní soutěže o nejlepší světovou jazzovou fotografii Jazz World Photo.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.