ZPRAVODAJSTVÍ

Kauza PMŠ má další podezřelé

29. listopadu 2016, 07:30, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Už příští týden bude v Šumperku pokračovat soud s bývalým ředitelem Podniků města Šumperka (PMŠ) Luďkem Šperlichem. Obžaloba ho viní ze zanedbání povinností při správě cizího majetku, když roky nevymáhal pohledávky vůči firmě Jirdos. A právě jednatelé této firmy se mohou na lavici obžalovaných ocitnout také. Vyplývá to z aktuálních informací, které má Týden na severu k dispozici.

 „Z toho, co u soudu dosud zaznělo, vyplývá, že existují dokumenty, které nasvědčují tomu, že firma Jirdos vědomě hospodařila s takovými dluhy vůči PMŠ, které nemohla nikdy zaplatit. Pokud se to prokáže, můžeme hnát k zodpovědnosti i jednatele této společnosti,“ uvedl člen představenstva PMŠ Michael Kohajda.
Až dosud kladla obžaloba vinu za vznik nedobytných miliónových pohledávek pouze bývalému řediteli Šperlichovi. Jirdos dlužil městské firmě zhruba patnáct miliónů korun za služby spojené s nájmem hotelu Sport. Z dluhu ale PMŠ neviděly ani korunu, Jirdos totiž skončil v insolvenci a oficiálně nemá žádný majetek.

Čeká se rozsudek

Prosincové projednávání Šperlichova případu u Okresního soudu v Šumperku bude možná poslední a čeká se na vynesení rozsudku. Obžaloba už totiž žádné nové svědky nenavrhla a obhájce bývalého ředitele požaduje už jen doplnění některých důkazů. Vzhledem k výši způsobené škody hrozí Luďku Šperlichovi až osm let vězení. „V tomto případě se jedná o způsobení škody velkého rozsahu,“ řekl při čtení obžaloby státní zástupce Luboš Sedláček.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.11.2016 17:19
Titulek: Bez titulku
Autor: Sarka Farka
200
131
Další obžalovaný? A co správní orgány společnosti PMŠ, které tomuto tunelování přihlížely? Borci ve funkcích, jak bylo zaznamenáno ve výpovědi jednoho z nich, o tom věděli a neudělali vůbec nic. Tak jak pane radní Kohajdo?
Reagovat
Datum: 29.11.2016 17:55
Titulek: tomu říkám řešení:DDD
Autor: Nanosekunda ®
191
169
Kohajda, ty voe, ty seš bedna! Ty asi dostaneš Nobelovku!
Co z tebe kde vypadne, to je vždycky pecka! :)))
Co si na něm jako vemeš?
Reagovat
Datum: 29.11.2016 19:18
Titulek: Šperlich nevymáhal pohledávky od JIRDOSU 10 let!
Autor: Anonym
228
168
V insolvenčním soudním spise se píše: "Dlužník JIRDOS nehradil předepsané zálohy na služby ani vyfakturované vyúčtování služeb. Jednalo se o náklady za teplo a ohřev TUV, vodné a stočné, elektřinu v období od 01/2005 - 08/2014."
Starosta Šumperka ZDENĚK BROŽ (Nezávislá volba) byl 16 let předsedou představenstva Podniků města Šumperka (od 2. července 1999 do 28. února 2015).
Současný předseda představenstva obecní firmy Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) PETR SUCHOMEL (KDU-ČSL) byl 11 let místopředsedou představenstva Podniků města Šumperka (od 30. června 2004 do 28. února 2015).
ŠPERLICH, BROŽ A SUCHOMEL ŠOKUJÍCÍCH 10 LET IGNOROVALI, ŽE JEJICH KÁMOŠ JIŘÍ DOSKOČIL (JIRDOS) NEPLATÍ PODNIKŮM MĚSTA ŠUMPERKA ŽÁDNÉ FAKTURY ZA VODU, PLYN A ELEKTŘINU A JEŠTĚ DOSKOČILOVI DODNES PRONAJÍMAJÍ RESTAURACI OPERA V DIVADLE ŠUMPERK. DIVADLO JE ROVNĚŽ MĚSTSKÝ MAJETEK JAKO HOTEL SPORT.
VE VÝROČNÍCH ZPRÁVÁCH PODNIKŮ MĚSTA ŠUMPERKA BYLO ČERNÉ NA BÍLÉM NAPSÁNO, např. ve Výroční zprávě za rok 2010: "2. Pohledávky - pohledávky po splatnosti celkem: 4477 tis.Kč. z toho starší 5ti let: 1.343,4 tis. Kč".
BROŽ A SUCHOMEL JAKO ČLENOVÉ PŘEDSTAVENSTVA PMŠ KAŽDÝ ROK ODHLASOVALI TYTO VÝROČNÍ ZPRÁVY A POBÍRALI OD PODNIKŮ MĚSTA ŠUMPERKA NEMALÉ ODMĚNY.
Reagovat
Datum: 4.12.2016 11:35
Titulek: Re: Šperlich nevymáhal pohledávky od JIRDOSU 10 let!
Autor: Brebera
154
154
Operu už Doskočil nema v pronajmu. Myslim že nějak na jaře dostali výpověď.
Reagovat
Datum: 30.11.2016 10:20
Titulek: Křivé katolické zrcadlo
Autor: Kazatel Váňa
200
165
Zameták Kohajda! A kdy poženeš k odpovědnosti tvoje KDU-ČSL soudruhy lidovecké vyžírky Brože se Suchomelem? Budou se z nahrabaných majetků těchto nomenklaturních svatouškovských papalášů hradit milionové škody, které za jejich desetiletého "řízení a kontroly" PMŠ městu vznikly?

Reagovat
Datum: 1.12.2016 10:23
Titulek: Brož na Hrad
Autor: laďa
207
168
Mezi obžalovanými se stejně časem musí objevit všichni ze správní rady. Pokud říkám Brož na Hrad, tak myslím Mírov. Teď jde jen o to, aby sprvedlnost nebyla dlouho slepá.
Reagovat
Datum: 1.12.2016 15:31
Titulek: Až budou volby tak opět jim dávejte hlas
Autor: Anonym
197
148
V Šumperku jsou voliči taky asi volové.Všichni vidí co se děje,ale všechny jmenované v článcích volíte dál.Všichni ve správní radě do basy,vrátit peníze a pokud jsou sluční ,což neudělají oni za nic nemohou - odstoupit vč.senátora - je to jen ukázka rozkrádání víc nic.
Reagovat
Datum: 9.12.2016 18:01
Titulek: Re: Až budou volby tak opět jim dávejte hlas
Autor: Coco
169
152
V Šumperku to mají voliči těžké a politici typu Brože jednoduché. Už několik komunálek Brožovi stačilo cca 500 odevzdaných hlasů, které obdržel on a jeho věrni tzv. Nezávislí (Havlíček, Polášek, Vykydal). I když pak voliči dají stejný počet hlasů ČSSD, tak Brož si vytvoří účelovou koalici s KDU-ČSL a ČSSD a má to jistý. Přitom ČSSD mohlo pohodlně udělat většinovou koalici s ANO. Ať se pak ČSSD nediví, že je nevoliči Brože příště volit nebudou. Brož je asi fakt nesestřelitelný a navíc má imunitu. Ale neplačte malověrní na každého jednou dojde...
Reagovat
Datum: 1.12.2016 18:20
Titulek: Výpověď policie by potěšila
Autor: Radka
180
174
Dost mě překvapuje, že místní státní policie po zjištění problémů nic nedělá. Myslím, že by pan B a spol měli sedět na lavici obžalovaných. Proč, že by strach a nebo známosti??? Nechci věřit , že by neschopnost.
Reagovat
Datum: 1.12.2016 18:35
Titulek: Bez titulku
Autor: laďa
170
158
Nechápu jednu věc. Proč se říká stále pouze Jirdos, když jde o Jiřího Doskočila. Pokud je to napsáno takto, tak snad některým radním i svitne a zamyslí se nad tím, jestli s tímto člověkem spolupracovat. Tedy totéž by ty radní mělo bapadnout i v souvislosti s lidmi, kteří brali peníze za špatnou a nebo žádnou práci v dozorčí radě PMŠ. Je to vůbec možné?? Je vůbec možné, že podobné lidi trpíme ve vedení našeho města??
Reagovat
Datum: 1.12.2016 22:52
Titulek: Každou korunu prokázat
Autor: P1
170
129
Je s podivem že v organizaci kde se kontroluje nákup každé tužky a baličku bonbonu pro mimoškolní akce s dětmi je možna taková sekyra. Ten Doskočil mi v tom nesedí a Suchomel už vubec ne.
Reagovat
Datum: 4.12.2016 00:45
Titulek: Opium lidstva Re: Každou korunu prokázat
Autor: Kazatel Váňa
171
157
Bolšaja ošibka, že už dávno falešný svatoušek Suchomol nesedí. Teď je vyžírka nainstalována do VHZ a zdražuje vodné a stočné, aby bylo na tučné prebendy vyčůraných soudruhů KDU-ČSL katolíků.
Reagovat
Datum: 5.12.2016 11:40
Titulek: Komedie
Autor: Sarka Farka
174
136
Tak už je rozsudek. No za 14 mega 2 roky podmíněně. Supr šolich. A kdo to všechno zaplatí, no přece daňový poplatník.
Reagovat
Datum: 5.12.2016 12:13
Titulek: Re: virtuální pohledávka
Autor: Anonym
161
160
Tak aspoň máme černé na bílém, že o žádnou virtuální pohledávku nešlo! Tak co starosto, chytnbete se za nos?
Reagovat
Datum: 5.12.2016 14:01
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
156
159
Imunita poslanců a senátorů je v Ústavě České republiky upravena článkem 27:

Článek 27
(1) Poslance ani senátora nelze postihnout pro hlasování v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo jejich orgánech.
(2) Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo v jejich orgánech nelze poslance nebo senátora trestně stíhat. Poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem.
(3) Za přestupky poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem, pokud zákon nestanoví jinak.
(4) Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno.
(5) Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.
Reagovat
Datum: 5.12.2016 15:09
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
135
170
Na neschopnost starosty a senátora však žádná imunita neplatí. Ani na jeho lži.
Reagovat
Datum: 5.12.2016 21:05
Titulek: Tělocvikář - zloděj - islamizátor Zdeněk Brož
Autor: Anonym
160
170
si mezitím zakvákal v Senátu (30. 11. 2016): "Děkuji za slovo. Pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dámy a pánové, dovolte mi krátkou úvahu dříve, než půjdu k jádru problému.

Žijeme ve velmi zvláštní době. Před deseti lety se jí začalo říkat doba chaosu, dnes se začíná používat ještě děsivější termín Post-truth, tedy doba po pravdě. Je to doba, kdy se dostalo pod těžkou kritiku slovo korektnost, ač to je již korektnost lidská nebo politická. Tu jsme zahodili, a kdo je korektní, je nežádoucí a opovrhovaný. Jenže korektnost v překladu znamená správnost, pravdivost, slušnost, nebo volněji, ohleduplnost k ostatním, kterých se nechci dotknout. Místo toho nastoupila politická a s ní i lidská nekorektnost, kterou představuje urážení, posmívání, poukazování na slabá místa ostatních a také otevřená lež. Zesměšněna byla slova pravda a láska, a co je horší, byly také potlačeny projevy těchto slov. Důsledkem je mimo jiné i to, že se můžeme prolhat třeba k úřadu prezidenta, pokud na to máte žaludek a trochu peněz. Co na tom, že někdo rok a půl v kampani lže, on to přece tak nemyslel, a až nastoupí do úřadu, bude z něj úplně jiný člověk, říkají to mnozí, a hází volební lístky lhářům a diktátorům. Ale někde v pozadí je volí proto, že si myslí, že tento nový tzv. silný vůdce zatočí s korektností a také s pravdoláskaři a dalšími slabšími kusy... Už nejsou ale schopni domyslet to, že až zmizí pravdoláskaři, tak se zatočí s nějakou jinou slabou skupinou vybranou podle nějakého zatím neznámého klíče.

Pokud vám to připomíná něco z historie, tak to není podobnost náhodná.

Pokud se podíváte na poslední zprávy ze Spojených států amerických a chování většiny k menšinám, tak si to můžete potvrdit. Proč to ale říkám? Já se chci od tohoto postpravdivého a chaotického trendu i trendu lidského chování distancovat. Chci zůstat lidsky i politicky korektní, nechci urážet a ponižovat slabší, nechci se vyvézt do žádných pozic po zádech jiných. A budu také dělat všechno pro to, aby svět kolem mě zůstal slušný, správný a ohleduplný."

Pokračování na:
http://senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/vystoupeni?O=11&S=2&PID=255&ORG=Sen%E1tReagovat
Datum: 5.12.2016 21:40
Titulek: Bez titulku
Autor: drinker
173
173
Pěkný a odvážný projev, jen tak dál.
Reagovat
Datum: 6.12.2016 00:09
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
149
165
Keci v kleci. Pusťte si jeho arogantní projev na zastupitelstvu a budete koukat. Vše směřujek tomu, aby zesměšnil a ztrapnil ty, kdo s ním nesouhlasí. Neargumentuje - pouze uráží a vysmívá se, a záda mu chrání štěkající Šmotková.
Reagovat
Datum: 6.12.2016 12:07
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: petr x
172
160
Pokud je v zastupitelstvu opozice k smíchu, není nutno ji zesměšňovat, činí to tak sama...
Reagovat
Datum: 6.12.2016 15:32
Titulek: na tohle to chce opravdu mít (broží) žaludek
Autor: Nanosekunda ®
152
177
Hrát si v Práglu, před strécama, na svatýho spasitele světa, a doma na dvorku mít celá léta takovou hromadu sraček!!!

Musím přiznat, že mě zatím jen vytáčel, ale postupem času mi ho začíná být i trochu líto. Chudák
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.