ZPRAVODAJSTVÍ

Karel Trojek a David Siegel:  „Máme podobné zážitky jako naši předchůdci ve Stínadlech.“ ROZHOVOR

10. října 2017, 17:00, Hana Písková
Karel Trojek a David Siegel:  „Máme podobné zážitky jako naši předchůdci ve Stínadlech.“  Šumperk - Tip na setkání s dvojicí mužů, kteří se věnují průzkumu zajímavých míst, na kterých zahlodal zub času a lidé je nechali chátrat nebo úplně zaniknout, mi poslala čtenářka Týdne na severu Lucie. Karel Trojek a David Siegel se věnují urbexu. Jde o zkrácenou verzi anglického sousloví „urban exploration“, což lze do češtiny přeložit jako průzkum města. Zmiňovaným šumperským urbexerům na začátku učaroval magický objekt Sanatorky. Na schůzku přišli s knihou o ní i se svým deníkem, do kterého zaznamenávají zážitky z průzkumů a přidávají fotografie míst, do kterých by se většina z nás neodvážila vstoupit. 

 Urbex je vlastně docela mladá disciplína. Dívala jsem se, že první internetové stránky na toto téma vznikly v Česku až někdy v roce 2004. Jaké je vaše pojetí urbexu, kam se nejčastěji vydáváte? 
David: Je to prozkoumávání starých, zapomenutých, zaniklých míst jako jsou například továrny, hotely, ubytovny, domy, nemocnice. My se snažíme zůstat věrni Šumpersku, naše město a okolí toho nabízí dost. Zajímavou lokalitou je pro nás například i Olomouc. 
Pokud vím, urbexeři místa svých průzkumů neprozrazují. Můžete alespoň naznačit, jaké objekty se vám zatím podařilo prozkoumat? 

Karel: Adresy neprozradíme, ale můžeme říct, že jsme byli v několika továrnách, které nás nadchly. Zůstala v nich spousta věcí, vybavení, bylo tam co fotografovat. Prozkoumali jsme třeba zajímavý zámek, o jeho někdejší kráse vypovídaly dnes už poničené malby na stěnách. Vybíráme si místa, která mají ducha, jsou spojena se zajímavou osobností, architektem nebo se stala svědkem nějaké nevšední události, mají zajímavou historii.
 
Jak takový průzkum ve vašem případě probíhá? 
David: Když najdeme místo, které nás něčím nadchne, snažíme se o něm získat maximum informací. Další odhalení většinou přinese návštěva samotného místa. Důkladně ho prozkoumáme, užijeme si určitou atmosféru, pořídíme zápisky a fotografie a po opuštění dané lokality se snažíme zjistit ještě víc. 

Často se mluví o tom, že se urbexeři pohybují na hraně zákona, pokud se dostávají do objektů, kde je vstup zakázán. 
Karel: Dodržujeme pravidla urbexu. Nedobýváme se někam páčidly nebo přes mříže. Nesmí se nic ničit nebo krást, zakázáno je jakékoli vandalství. Jde o to přijít na to místo, nějak si ho užít, nafotit a v tichosti odejít. Místa neprozrazujeme, tipy dáváme jen opravdu blízkým osvědčeným kamarádům, o kterých víme, že tam nic nezničí a výměnou získáme zase tipy na další objekty, které jsme ještě neprozkoumali. 
David: Sloganem urbexerů je: „Neodnášej víc, než fotky a nezanechávej víc, než stopy.“ Toho se držíme
 
Na jednu stranu to může být romantický koníček, na druhou stranu v polorozpadlých objektech může vždycky číhat nějaké nebezpečí. Jaká máte bezpečnostní pravidla? 
David: Co se týká vybavení, povinná je určitě pevná obuv, pohodlné oblečení, rukavice, baterka. Dáváme dobrý pozor na to, kam se pouštíme, protože spousta budov je opravdu ve špatném stavu. Máme u sebe samozřejmě mobil a svým blízkým říkáme, kam jdeme. 
Karel: V těch objektech se někdy pohybují squatteři, bezdomovci nebo i narkomani. Proto s sebou bereme i slzný sprej. Nejde o to, že by nás někdo chtěl přímo napadnout, ale můžeme někoho překvapit, on se může leknout a reagovat nějak nepřiměřeně. Lepší je prevence, než pak něco nepříjemného řešit. Zatím jsme se ale do takové situace nedostali. 

Dá se mluvit o jakési závislosti na adrenalinu? 
Karel: Něco takového to bude. Jde o vzrušení, jistý druh dobrodružství, zvláštní pocity a zážitky. Myslím, že urbex je nové slovo, ale podobné zážitky měly určitě i generace před námi. Třeba já jako zapřisáhlý foglarovec vidím, že to dobrodružství měli v krvi naši předchůdci, kteří chodili do Stínadel, viděli tam ty potemnělé dvorky a ztichlé ulice a zažívali podobné věci jako my. 

Na co se v nejbližší době chystáte? 
David: Přece jen budeme muset rozšířit teritorium. Zajímavých objektů je tady sice dost, ale často už nejsou volně přístupné. 
Karel: Máme tip na jednu opuštěnou nemocnici, starý velký lázeňský komplex v Polsku, statek, na kterém žil známý český vrah. A i když to už je mimo urbex, lákají nás i opuštěné štoly nebo vrakoviště. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.10.2017 09:38
Titulek: Karel
Autor: Sumperk
22
Miluju charismatickeho Karla 😍
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.