ZPRAVODAJSTVÍ

Karel Diro: „Vždycky jsem chtěl od života trochu víc.“

13. června 2017, 12:00, Hana Písková
Karel Diro: „Vždycky jsem chtěl od života trochu víc.“ Hanušovice - Den záchranných složek pořádá předposlední červnovou středu v Hanušovicích obecně prospěšná společnost Společně - Jekhetane za podpory města a Úřadu vlády ČR. Koordinátorem akce, jež proběhne už podruhé, je Karel Diro, pro kterého to bude premiéra. I když je v Jekhetane teprve krátce, s nadšením mluví o tom, co všechno je potřeba ještě udělat a jak může být jako Rom při organizování dalších akcí, které mají pomáhat k integraci lidí ze sociálně vyloučených lokalit, prospěšný.

Jaká byla vaše cesta k Jekhetane?
Byl jsem podnikatel, provozoval jsem v Šumperku bazar. Podnikat jsem začal vlastně proto, že když jsem vystudoval na střední škole maturitní obor obchodník, našel jsem práci nebo brigádu vždy jen na pár měsíců. Proto jsem se rozhodl podnikat, bazar jsem provozoval pět let. Potom jsem viděl na internetu inzerát Jekhetane, který mě zaujal. Šel jsem na výběrové řízení a uspěl jsem.

Co je vlastně vaším hlavním pracovním úkolem?
Jsem koordinátor, to znamená, že zařizuji různé akce. Teď třeba připravujeme v Hanušovicích Den záchranných složek a já mám za úkol to zorganizovat. Další akcí, kterou mám zařizovat, bude „Loučíme se s prázdninami“ opět v Hanušovicích. Bude to v duchu dětského dne. Doufám, že se jako koordinátor osvědčím. Mně se ta práce zatím líbí, ohodnotit ji ale musí vedení Jekhetane.

Je při této práci výhoda, že jste Rom?
Určitě. Nejsem vyloženě komunitní pracovník, ale většinu romských rodin znám. Jsem s nimi v kontaktu v rámci akcí a taky doučuju jejich děti v Romspidu. Spolupracujeme hodně s hanušovickou školou. Zajímají nás děti i jejich problémy.

Co to je Romspido?
To je centrum neformálního předškolního vzdělávání, které funguje podobně jako školka pro sociálně vyloučenou lokalitu v Hanušovicích. Vznikla za podpory Cyrilometodějské fakulty Olomouc a není určena jen Romům, ale všem lidem, o kterých se mluví jako o sociálních případech. Ve školce se pracuje formou montessori pedagogiky. Jde o to, aby děti ze sociálně vyloučených lokalit byly připraveny na vstup do prvního ročníku základní školy.

Spousta lidí u nás stále hází všechny Romy do škatulky „sociálně nepřizpůsobiví“. Jak se vám daří zapadnout do většinové společnosti?
Cítím se stoprocentně jako Rom a Romem zůstanu celý život. Dodělal jsem si střední školu a vždycky jsem od života chtěl trochu víc, než lidi v mém okolí. Není to tím, že bych byl jiný. Asi je to o tom, co člověk chce.

Je to tím, že vás k tomu vedli rodiče?
Určitě. Hlavně je to ale o tom, že když člověk něco chce, tak to jde. Je jedno, jestli je to Rom nebo někdo jiný. Zároveň ale musím říct, že jsem se dostal do situací, kdy se na mě lidi jako na Roma moc dobře netvářili.

Čeho byste chtěl v pracovním životě ještě dosáhnout?
Teď jsem se s kolegy díval na vysoké školy, co by mě mohlo bavit. Vždycky mě zajímala ekonomika, takže bych ji chtěl studovat, současně ale ještě uvažuju o nějakém sociálním oboru.

A co vás baví ve volném čase?
Věnuji se hlavně rodině a taky mám rád box. Víc toho nestíhám. Práce a rodina jsou základ.

Na co se díky vám v Hanušovicích můžeme těšit?
Ve středu 21. června od 9.30 hodin můžete v rámci Dne záchranných složek vidět na místním fotbalovém hřišti ukázky práce záchranné služby Olomouckého kraje. Představí se Armáda spásy, Charita Šumperk, budou tam studenti Střední zdravotnické školy Šumperk, kteří budou učit děti i dospělé základy první pomoci. Účast přislíbila policie, hanušovický kynologický klub, Červený kříž, Podané ruce a samozřejmě Jekhetane a Romspido. Pro děti bude připravený doprovodný program, těšit se mohou na skákací hrad.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.6.2017 21:39
Titulek: Držím Ti palce Kájo
Autor: Jirka
95
116
Tak, jak píšu v titulku ,,, držím ti palce Kájo (Kubo) a myslím, že si pro tuto činnost nemohli najít lepšího a cílevědomějšího člověka.Díky tobě jsem , jako příslušník tzv. majoritní společnosti změnil názor na Romy, takže se drž chlape a přeji ti hodně úspěchů v této nelehké činnosti do které ses pustil s vervou tobě vlastní. Zdraví tě Jirka T. z MP Šumperk.
Reagovat
Datum: 17.6.2017 22:01
Titulek: Savore
Autor: Petra
86
113
ja si te pamatuji jeste jako kluka,kdyz si dochazel do Savore.Jsem prijemne prekvapena co si dokazal.Take ti fandim!
Reagovat
Datum: 18.6.2017 09:40
Titulek: Bez titulku
Autor: Jirka
83
117
No ještě jednou se ozývám Kájo... nic si nedělej z nesouhlasných reakcí tady v diskuzi .Vždyť víš, že romákovi, který má nedejbože úspěch , tak mu ho někteří z majoritní společnosti holt nepřejí. Prostě se jim to nehodí do krámu. No nic ... spolu jsme o tom už hodně mluvili, že je potřeba něco udělat pro vaše mladé, jinak se nikdy nic nezmění a ty sis to vzal k srdci a chceš v tom něco udělat... to je dobře. Nenech se otrávit námi gadži a vytrvej. Měj se Kubo zdraví Jirka MP Špk.
Reagovat
Datum: 22.6.2017 16:08
Titulek: Bez titulku
Autor: Jana
85
Také si mysím, že si JEKHETANE nemohla vybrat lepšího koordinátora - Káju znám sice krátce, ale je to dobrý chlap - čestný, upřímný, pracovitý, umí naslouchat srdcem... a tím je řečeno vše...Moc mu fandím!!!!!!!!!
Reagovat
Datum: 22.6.2017 22:51
Titulek: Bez titulku
Autor: Jirka
82
A prý se mu ta první akce dost povedla jsem slyšel. Takže Kubo za mne palec nahoru a vytrvej !!!!!
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.