SPORT

Kanadu vyměnil za Česko: Asi jsem byl úplně navíc

3. srpna 2016, 16:00, Petr Fišer
Kanadu vyměnil za Česko: Asi jsem byl úplně navíc Česko - Kořeny má v Šumperku, ale celý život závodil za Kanadu. Jeho rodiče emigrovali z tehdy komunistického Československa za oceán jen pár měsíců po jeho narození. Ve čtyřiatřiceti letech dospěl k názoru, že by chtěl změnit barvy. Sjezdový lyžař JAN HUDEC se usadil v Přáslavicích u Olomouce a od nové sezóny bude jezdit za Českou republiku.

 Jako by bronzového účastníka olympijských her v Soči z roku 2014 hodili v kanadské reprezentaci přes palubu. „Nevím, možná doufali, že mi jde byznys tak dobře, že lyžování zapíchnu. Přitom jsem všechny ujišťoval, že dělám maximum pro to, abych byl na další ročník připravený. V tu chvíli jsem měl pocit, že se mnou nepočítají,“ vrátil se o pár měsíců zpátky stříbrný sjezdař z mistrovství světa v Are. „Věděl jsem, že jsou problémy s penězi. Třiadvacet ze sedmadvaceti závodníků národního týmu musí svazu platit. Deset až dvacet tisíc dolarů včetně těch, co objíždějí svěťák. Jen aby mohli závodit za Kanadu, což je samozřejmě šílený nesmysl. Ode mě chtěli sedmdesát tisíc dolarů. Bylo to divné, neměl jsem stejné podmínky jako ostatní. Asi proto, že jsem byl úplně navíc,“ přemýšlel nahlas velký kamarád Ondřeje Banka.
Možnost vyměnit dres mu s ohledem na další okolnosti dávala větší smysl. A tak bude válčit za malou zemi uprostřed Evropy, kterou velmi dobře zná. „Máme větší šanci na světový šampionát a také dobrou příležitost vyjezdit pro mladé závodníky víc míst ve Světovém poháru. Umožnili mi tady startovat pod českou vlajkou, v české kombinéze a navíc český svaz nic nestojím, protože jsem součástí S-Teamu Kláry Křížové. Češi lyžování milují, panuje tady lepší sportovní atmosféra. Jsem rád, že tu můžu být. Moc se těším a doufám, že ke všemu přidám něco pozitivního,“ hlásil optimisticky.
V Kanadě bydlel přes třicet let. „Nebylo těžké přejít do Česka. Spíš šlo o to, abych si srovnal v hlavě, že je mi jedno, co si o tom budou lidé myslet. Ti, co mě neznají, mohli říct – Kanada mu dala všechno a on si teď odchází jakoby nic. Nedělám za sebou žádnou čáru. To by ani nešlo. Pořád tam mám desetiletého syna, mladšího bráchu a byznys. Nikdy bych se proti Kanadě neotočil zády. Cestuju tam a zpátky jako blázen, a to se nezmění, ať už budu lyžovat za kohokoliv,“ tvrdil dvojnásobný vítěz závodu, jenž byl součástí Světového poháru.
Do nekompromisního kolotoče naplno naskočí po dvou letech menšího či většího strádání. Ve stoprocentním vytížení mu bránilo bolavé koleno, na operaci musel už desetkrát. „Když jsem schopen trénovat, dostat z něj sílu a udělat oblouk, tak je to v pohodě. Někdo bude mít možná velká očekávání, někdo mi bude házet klacky pod nohy. To je všude stejné. Nevadí mi to. Pod tlakem jsem rád, dělám s ním dobré výsledky,“ rozesmál se od ucha k uchu.

JAK TO VIDÍM JÁ

MARTIN STRNAD (bývalý fotbalista Velkých Losin): „Bratrancovi fandíme celá rodina. Při každé příležitosti se snaží na pár dní přijet. Jsme v docela častém kontaktu, a když se pere o světové body někde v Evropě, jednou nebo dvakrát do roka ho přijedeme podpořit přímo do místa závodu. Třeba do Rakouska.
S Ondrou Bankem byli vždycky velcí kamarádi a zároveň i největší soupeři. Občas mi připadlo, že jim ani tak nešlo o celkové umístění jako spíš o to, kdo z nich dvou bude v cíli rychleji.
Honza je správný člověk, co si nikdy nehrál na žádnou namyšlenou hvězdu. Prostě perfektní, pohodový a ochotný kluk, který chce každému vyhovět. Taky flegmatik. Moc toho neřeší. Třeba domluva na konkrétní čas je s ním naprosto zbytečná, určitě tam nebude ve smluvenou dobu. Moc mě potěšilo, že rychle přičuchl k našemu moravskému humoru a chápe klasické suché fórky. Naše konverzace jsou o to zajímavější, zábavnější a taky peprnější.“Foto: www.janhudec.com 

Jan Hudec s olympijskou medailí, kterou si vyjel v závodě Super-G. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.8.2016 06:34
Titulek: Tržní chování
Autor: QUch
106
....Třiadvacet ze sedmadvaceti závodníků národního týmu musí svazu platit....Tak se vrátím do milované vlasti.
Reagovat
Datum: 8.8.2016 09:09
Titulek: Je to geroj
Autor: jura
78
Mladej Žanek se narodil tady, odkojen Holba mlékem a ČHS. To, že pár let trénoval v Banfu, nic neznamená.Důležité je, že dokázal živý sjet Streif v Kitzbuhelu, stejně jako Ondra Bank.Pro mě je takový sjezdař geroj.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.