KULTURA

Kamzík horský - 100 let kamzíků v Jeseníkách

24. února 2012, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, Magda Zmrhalová
Šumperk - V únoru 2013 uplyne sto let od vysazení kamzíků v Jeseníkách. Šumperské muzeum ve spolupráci s ing. Jiřím Pecháčkem z Občanského sdružení Jesenický kamzík při této příležitosti připravuje výstavu s názvem Kamzík horský – 100 let kamzíků v Jeseníkách.

Život kamzíků a historii jejich výskytu v Jeseníkách od vysazení až po současnost přehledně zpracoval ing. Jiří Pecháček, jednatel a tajemník Občanského sdružení Jesenický kamzík. Výstava, pro niž zpracoval přehledné a přitom vyčerpávající texty, fotografie i historické materiály, bude uvedena vernisáží 1. března v 17.00 hod v Galerii mladých a potrvá do 29. dubna.

Historie kamzíků v Jeseníkách sahá do roku 1913, kdy je vysadil do obůrky pod Ovčárnou Řád německých rytířů. Se souhlasem Františka Josefa I. sem byli první kamzíci přivezeni z Alp. Po 11 letech byli z obory vypuštěni do volné přírody a jsou v ní dodnes. Po 2. sv. válce bylo v Jeseníkách asi 100 kamzíků. Díky jejich ochraně až do 90. let 20. století se v roce 2000 vyskytovalo v Jeseníkách asi 650 – 800 kusů kamzičí zvěře. V roce 1993 CHKO Jeseníky vypracovala Plán péče, podle něhož měl být kamzík jako nepůvodní druh z Jeseníků zcela vyloučen. Proto Občanské sdružení Jesenický kamzík vypracovalo petici na záchranu jesenických kamzíků. V listopadu 2010 petiční výbor sdružení předal v Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ČR petiční archy s 25 132 podpisy. V současné době žije v Jeseníkách asi 200 kusů kamzíků.

O jesenických kamzících dosud nebyla vydána publikace, která by shrnula celou historii jejich výskytu v Jeseníkách až po současnost. Ing. Pecháček uvádí zlomové okamžiky historie od roku 1910 až po rok 2010 i nejnovější poznatky o životě a biologii kamzíků, které získal mj. v rámci spolupráce se slovenskými kolegy z TANAPu. Spolu s nimi také vytvořil přírodopisně naučný film Kamzík horský, jehož první zahraniční premiéra proběhla právě na Slovensku.

O jesenických kamzících se návštěvníci muzea mohou dovědět víc nejen na zmiňované výstavě, ale i v publikaci, připravované na rok 2012 v edici Knihovnička Severní Moravy.

 
 
 


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.