KULTURA

Kamzík horský - 100 let kamzíků v Jeseníkách

24. února 2012, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, Magda Zmrhalová
Šumperk - V únoru 2013 uplyne sto let od vysazení kamzíků v Jeseníkách. Šumperské muzeum ve spolupráci s ing. Jiřím Pecháčkem z Občanského sdružení Jesenický kamzík při této příležitosti připravuje výstavu s názvem Kamzík horský – 100 let kamzíků v Jeseníkách.

Život kamzíků a historii jejich výskytu v Jeseníkách od vysazení až po současnost přehledně zpracoval ing. Jiří Pecháček, jednatel a tajemník Občanského sdružení Jesenický kamzík. Výstava, pro niž zpracoval přehledné a přitom vyčerpávající texty, fotografie i historické materiály, bude uvedena vernisáží 1. března v 17.00 hod v Galerii mladých a potrvá do 29. dubna.

Historie kamzíků v Jeseníkách sahá do roku 1913, kdy je vysadil do obůrky pod Ovčárnou Řád německých rytířů. Se souhlasem Františka Josefa I. sem byli první kamzíci přivezeni z Alp. Po 11 letech byli z obory vypuštěni do volné přírody a jsou v ní dodnes. Po 2. sv. válce bylo v Jeseníkách asi 100 kamzíků. Díky jejich ochraně až do 90. let 20. století se v roce 2000 vyskytovalo v Jeseníkách asi 650 – 800 kusů kamzičí zvěře. V roce 1993 CHKO Jeseníky vypracovala Plán péče, podle něhož měl být kamzík jako nepůvodní druh z Jeseníků zcela vyloučen. Proto Občanské sdružení Jesenický kamzík vypracovalo petici na záchranu jesenických kamzíků. V listopadu 2010 petiční výbor sdružení předal v Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ČR petiční archy s 25 132 podpisy. V současné době žije v Jeseníkách asi 200 kusů kamzíků.

O jesenických kamzících dosud nebyla vydána publikace, která by shrnula celou historii jejich výskytu v Jeseníkách až po současnost. Ing. Pecháček uvádí zlomové okamžiky historie od roku 1910 až po rok 2010 i nejnovější poznatky o životě a biologii kamzíků, které získal mj. v rámci spolupráce se slovenskými kolegy z TANAPu. Spolu s nimi také vytvořil přírodopisně naučný film Kamzík horský, jehož první zahraniční premiéra proběhla právě na Slovensku.

O jesenických kamzících se návštěvníci muzea mohou dovědět víc nejen na zmiňované výstavě, ale i v publikaci, připravované na rok 2012 v edici Knihovnička Severní Moravy.

 
 
 


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.