ZPRAVODAJSTVÍ

Kampaň nazvaná Chovejme se k dětem s úctou má změnit přístup ke vzdělávání dětí

27. září 2017, 06:00, BH
Zábřežsko - Informační kampaň s tak trochu provokativním názvem Chovejme se k dětem s úctou spustila v září Místní akční skupina (MAS) Horní Pomoraví připravila v rámci projektu Místní akční plán (MAP) vzdělávání na území ORP Zábřeh.
  „Už rok a půl realizujeme projekt zaměřený na zvyšování kvality vzdělávání v regionu a zjišťujeme, že problémem ve vzdělávání dnešních dětí představuje nedostatek hodnot, respektu a úcty. A jak jinak v někom vychovat úctu, než ji zažít, než ji v člověku vybudovat jako běžný vzorec chování?“ klade provokativní otázku Anna Bartošová, ředitelka MAS Horní Pomoraví a současně zástupce nositele kampaně.
Kampaň reaguje na výstupy pracovní skupiny nazvané Inkluze, jejímž garantem je Blanka Sedlačíková, vedoucí Odboru školství Městského úřadu v Zábřehu. „Smysl kampaně lze jednoduše shrnout do dvou základních pravidel chování. Za prvé je to pravidlo, které říká, že nikdy nedělej nikomu nic, co bys nechtěl, aby dělali druzí tobě a za druhé, je nutné si uvědomovat, že každý jsme jiný, nemyslíme všichni stejně, necítíme stejné emoce ani nejednáme stejně ve stejné situaci,“ říká Blanka Sedlačíková s odkazem na filosofii manželů Kopřivových uvedenou v knize Respektovat a být respektován. Každé dítě prostřednictvím respektující výchovy pozná sebe samého, svou hodnotu a díky vlastnímu uvědomění dokáže ocenit druhé lidi a chovat se k nim s respektem a úctou. Rozvíjí se tak nejen potenciál každého, ale také schopnost společného soužití, posilují se občanské kompetence, a tím i rozvoj občanské společnosti.
„Cílem kampaně je nejen zvyšování kvality vzdělávání v našem regionu, ale především rozvíjení pozitivního klimatu ve školách a rodinách, tj. respektujícího prostředí, a jeho šíření ve společnosti. Ukazuje se, že v souvislosti s budoucí uplatnitelností dětí v globálním světě, představuje zásadní faktor rozvoj rodičovských kompetencí, čímž je myšleno jejich dostatečné informování o změnách ve vzdělávání,“ podotkla Anna Bartošová.

Kampaň nabídne řadu akcí


V podzimních měsících přinese kampaň informace o tématu jak v médiích, prostřednictvím webových stránek a facebooku, tak i prostřednictvím seminářů a workshopů pro rodiče a učitele. „Rádi bychom spolupracovali na dalších akcích, například přímo ve školách. Všechny tyto aktivity jsou pro zájemce bezplatné,“ doplnila Bartošová. Řešení výchovných problémů, základní sociální potřeby současných dětí budou obsahem přednášky známého a respektovaného psychologa a lektora Jana Svobody, která proběhne rovněž v rámci Rodičovské akademie. Další série akcí nazvaná Ředitelská akademie se bude konat 12. až 13. října, kdy chystají organizátoři soubor přednášek Kvalitní škola. Pro učitele pak bude určen seminář 8. prosince lektorky Věry Facové na téma Motivace učitele, syndrom vyhoření.

Informace o kampani a o celém projektu se nacházá na webu mapzabreh.cz


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.