KULTURA

Josef Macek – malování v čase

10. března 2009, 22:16, Dagmar Tempírová-Kotrlá
Zábřeh - Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 18. března 2009 v 17 hodin, úvodní slovo o autorovi – Drahomíra Šefrová, kulturní vystoupení – ZUŠ, výstava potrvá do 30. 5. 2009.Josef Macek

se narodil 23. 9. 1936 v Bušíně, kde strávil většinu svého života. Vyučil se jemným mechanikem a pracoval nejdříve v podniku METRA, pak Družspoj v Šumperku. V roce 1960 nastoupil jako výchovný pracovník učňovského střediska v Jablonném nad Orlicí a v roce 1962 ve stejné funkci pokračoval i v Domově mládeže v Šumperku. Během těchto let si doplňoval nejen pedagogické vzdělání, ale docházel i na první lekce výtvarné výchovy k prof. Tillichovi. Od roku 1967 působil jako sportovní instruktor na Železničním učilišti v Šumperku, kde se plně věnoval trenérské činnosti. V roce 1981 byl zvolen předsedou MNV v Bušíně, roku 1990 starostou a v této funkci setrval až do svého odchodu do důchodu.
 
Od mládí se zajímal o divadlo, sport a zvláště pak malování. Vzorem mu byl zejména jeho otec, který velice hezky kreslil. Naplno se začal věnovat svojí velké zálibě z mládí až v důchodu a snaží se tak navázat na zkušenosti z období studií. V jeho tvorbě se objevují zejména motivy přírody a krajin nejen z rodiště, ale i z cest po celé republice. Oblíbená jsou zátiší, kde převládají květinové motivy a figurální malba. V technickém zpracování výtvarných děl převládá olejomalba, akvarel a kresba. Nepřetržitě vystavuje od roku 2006 a místy jeho výstav byly zatím Šumperk, Zábřeh, Ústí nad Orlicí, Bušín, Bludov. V současnosti žije a tvoří ve svém rodišti. Vystavovaná díla budou prodejní.
 
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).