ZPRAVODAJSTVÍ

Jirka Pitrýs: „Jeseníky mě přitahují, poznávám lokality a příběhy lidí v nich.“ROZHOVOR

5. září 2017, 12:30, Hana Písková
Ovčárna, Šumperk - Nerada dělám rozhovory prostřednictvím e-mailů, ale v tomto případě jsem ráda učinila výjimku. Člověka, který mi odpovídal v minulém týdnu na otázky, jsem poznala už v devadesátých letech jako mandolinistu šumperské kapely Rampa Music a v této škatulce mi i docela dlouho zůstal. Teprve později jsem zjistila, že je to člověk, který miluje hory a kromě běžné práce v obchodě se sportovním zbožím je členem Horské služby Jeseníky. Od roku 2009 už pracuje naplno pro horskou službu jako záchranář – terénní pracovník na Ovčárně. Jirkovi Hejtmánkovi nikdo z blízkých lidí neřekne jinak, než Pitrýs. Pod tímto jménem bude také už od 6. září v galerii kina Retro v Zábřehu poprvé vystavovat svoje fotografie. Výstava nese název Pohledy z Pradědu a okolí.

 Fotil sis rád Jeseníky odjakživa, nebo to přišlo až s prací u horské služby?
Fotím od dětství. Jeseníky jsem vlastně začal poznávat při trampování a také díky šumperské pobočce Českého svazu ochránců přírody. Často jsme s kamarády přebývali na loveckých chatách, procházeli chodníky. Už tehdy jsem chodil s flexaretou. Cíleně jsem ale začal fotit Jeseníky, až když jsem začal pracovat na horách.

Jak ses učil fotit?
Asi v jedenácti letech jsem se přihlásil do tehdejšího Městského domu pionýrů a mládeže v Šumperku, kde nás učil fotografovat “Cézar“. Rád na něj vzpomínám, chodili jsme do parků fotit stromy, učil nás kompozici.

Název výstavy Pohledy z Pradědu a okolí je výstižný. Přesto, můžeš prozradit alespoň pár záběrů, na které se lidé mohou těšit? Budou tam vyloženě fotky přírody nebo i fotografie týkající se horské služby?
Ano, všechno se motá kolem Pradědu a hlavního hřebene. Vlastně nemám materiál na celé Jeseníky, protože to je práce na několik let. Takže budou inverze, západy a východy slunka, mlhy i trochu květin. Fotky z HS tam nebudou, ty jsou spíše technického rázu. I když díky své práci se poměrně často dostanu do Velkého kotle, kde zaznamenávám vývoj sněhové pokrývky. Ale to by bylo na samostatnou besedu. Výstava v Zábřehu bude o náladě, pocitu a rozmarech počasí.

Jak tvoje fotky vznikají? Je to o tom, že si na zachycenou atmosféru vyčekáš, nebo jde o momentky?
Jsou tam i fotky jen tak z ruky, když chodím po horách. V zimě totiž chodím do práce na lyžích. Brzy ráno ze Sedla na Ovčárnu a foťák mám neustále u sebe. Tak vlastně vznikla fotka, která je na plakátu k výstavě. Ale většina fotek je cílená z rána či večera. Vlastně to mám hodně jednoduché, protože nemusím nikam jezdit. Jen ráno v pět kouknu z okna a po ranní kávě se uvidí, jestli půjdu fotit, či ne.

Máš třeba nějaké, pro tebe magnetické místo, kam se vracíš neustále a fotíš ho znovu a znovu?
Jeseníky jsou úžasné, mám hodně rád vegetační chodník ze Sviního dolu na Ztracené kameny. Často se vracím na místa s výhledy v blízkém okolí Ovčárny, kde se snažím zachytit nálady, které rána a večery přináší.

Spoustu lidí možná napadne, jestli fotíš na horách ve volném čase nebo i v pracovní době?
Dobrá otázka. Kdo trochu fotí, ví, že nejlepší fota vznikají ráno kolem úsvitu a navečer při západu slunce, plus minus hodina. No a my máme pracovní dobu od osmi do půl páté odpoledne.

Myslíš, že budeš fotit stále jen Jeseníky, nebo sníš i o jiných horách a destinacích?
Když jsem někde na výletě, fotím. Ale ono je to těžký, člověk ta místa nezná, nemá to nachozený, vlastně jde o náhodu. Tak jde spíše o focení vzpomínkové. Jeseníky mě přitahují, poznávám lokality a příběhy lidí v nich. Snažím se neustále oživovat místopis, kudy a kam vedou cesty - chodníky, kde co kvete. Starám se o skialpinistické stránky na Facebooku, vlastně se vše nějak točí kolem Jeseníků.

Bude výstava v kině Retro jediná v tomto podzimu? Jsou nějaké plány rozjet focení, promítání, besedy ve větším měřítku?
No hlavně je to moje první výstava, tak musím moc poděkovat Věrce Smrčkové a kinu Retro, že mohu předvést své obrázky. Jinak mám v březnu naplánovanou výstavu v jesenické Katovně. Rád bych mezi tím uspořádal výstavu v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.