ZPRAVODAJSTVÍ

Jirka Pitrýs: „Jeseníky mě přitahují, poznávám lokality a příběhy lidí v nich.“ROZHOVOR

5. září 2017, 12:30, Hana Písková
Ovčárna, Šumperk - Nerada dělám rozhovory prostřednictvím e-mailů, ale v tomto případě jsem ráda učinila výjimku. Člověka, který mi odpovídal v minulém týdnu na otázky, jsem poznala už v devadesátých letech jako mandolinistu šumperské kapely Rampa Music a v této škatulce mi i docela dlouho zůstal. Teprve později jsem zjistila, že je to člověk, který miluje hory a kromě běžné práce v obchodě se sportovním zbožím je členem Horské služby Jeseníky. Od roku 2009 už pracuje naplno pro horskou službu jako záchranář – terénní pracovník na Ovčárně. Jirkovi Hejtmánkovi nikdo z blízkých lidí neřekne jinak, než Pitrýs. Pod tímto jménem bude také už od 6. září v galerii kina Retro v Zábřehu poprvé vystavovat svoje fotografie. Výstava nese název Pohledy z Pradědu a okolí.

 Fotil sis rád Jeseníky odjakživa, nebo to přišlo až s prací u horské služby?
Fotím od dětství. Jeseníky jsem vlastně začal poznávat při trampování a také díky šumperské pobočce Českého svazu ochránců přírody. Často jsme s kamarády přebývali na loveckých chatách, procházeli chodníky. Už tehdy jsem chodil s flexaretou. Cíleně jsem ale začal fotit Jeseníky, až když jsem začal pracovat na horách.

Jak ses učil fotit?
Asi v jedenácti letech jsem se přihlásil do tehdejšího Městského domu pionýrů a mládeže v Šumperku, kde nás učil fotografovat “Cézar“. Rád na něj vzpomínám, chodili jsme do parků fotit stromy, učil nás kompozici.

Název výstavy Pohledy z Pradědu a okolí je výstižný. Přesto, můžeš prozradit alespoň pár záběrů, na které se lidé mohou těšit? Budou tam vyloženě fotky přírody nebo i fotografie týkající se horské služby?
Ano, všechno se motá kolem Pradědu a hlavního hřebene. Vlastně nemám materiál na celé Jeseníky, protože to je práce na několik let. Takže budou inverze, západy a východy slunka, mlhy i trochu květin. Fotky z HS tam nebudou, ty jsou spíše technického rázu. I když díky své práci se poměrně často dostanu do Velkého kotle, kde zaznamenávám vývoj sněhové pokrývky. Ale to by bylo na samostatnou besedu. Výstava v Zábřehu bude o náladě, pocitu a rozmarech počasí.

Jak tvoje fotky vznikají? Je to o tom, že si na zachycenou atmosféru vyčekáš, nebo jde o momentky?
Jsou tam i fotky jen tak z ruky, když chodím po horách. V zimě totiž chodím do práce na lyžích. Brzy ráno ze Sedla na Ovčárnu a foťák mám neustále u sebe. Tak vlastně vznikla fotka, která je na plakátu k výstavě. Ale většina fotek je cílená z rána či večera. Vlastně to mám hodně jednoduché, protože nemusím nikam jezdit. Jen ráno v pět kouknu z okna a po ranní kávě se uvidí, jestli půjdu fotit, či ne.

Máš třeba nějaké, pro tebe magnetické místo, kam se vracíš neustále a fotíš ho znovu a znovu?
Jeseníky jsou úžasné, mám hodně rád vegetační chodník ze Sviního dolu na Ztracené kameny. Často se vracím na místa s výhledy v blízkém okolí Ovčárny, kde se snažím zachytit nálady, které rána a večery přináší.

Spoustu lidí možná napadne, jestli fotíš na horách ve volném čase nebo i v pracovní době?
Dobrá otázka. Kdo trochu fotí, ví, že nejlepší fota vznikají ráno kolem úsvitu a navečer při západu slunce, plus minus hodina. No a my máme pracovní dobu od osmi do půl páté odpoledne.

Myslíš, že budeš fotit stále jen Jeseníky, nebo sníš i o jiných horách a destinacích?
Když jsem někde na výletě, fotím. Ale ono je to těžký, člověk ta místa nezná, nemá to nachozený, vlastně jde o náhodu. Tak jde spíše o focení vzpomínkové. Jeseníky mě přitahují, poznávám lokality a příběhy lidí v nich. Snažím se neustále oživovat místopis, kudy a kam vedou cesty - chodníky, kde co kvete. Starám se o skialpinistické stránky na Facebooku, vlastně se vše nějak točí kolem Jeseníků.

Bude výstava v kině Retro jediná v tomto podzimu? Jsou nějaké plány rozjet focení, promítání, besedy ve větším měřítku?
No hlavně je to moje první výstava, tak musím moc poděkovat Věrce Smrčkové a kinu Retro, že mohu předvést své obrázky. Jinak mám v březnu naplánovanou výstavu v jesenické Katovně. Rád bych mezi tím uspořádal výstavu v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).